W poniższym artykule przedstawię możliwość dostępną domyślnie od wersji Gotham. W tej wersji mianowicie domyślnie została dołączona wtyczka PVR IPTV Simple Client, która jest kompatybilna z modułem Telewizja w XBMC/Kodi.
KODI jest intuicyjną aplikacją i w zasadzie po zainstalowaniu, bez dodatkowego konfigurowania nadaje się do użytku. Chcąc jednak „wycisnąć” więcej z aplikacji wymagane jest jej poprawne skonfigurowanie, utrzymanie swoich multimediów w odpowiednim porządku, doinstalowanie dodatków, czasami również użycie zewnętrznych programów. W Sieci znaleźć można wiele artykułów opisujących jak dostosować aplikację, zautomatyzować procesy, nie zawsze jednak sprawdzają się one w polskiej rzeczywistości.
W niniejszym artykule opiszę pokrótce kroki, które należy wykonać, aby skonfigurować KODI, tak aby cieszyć się piękną i funkcjonalną biblioteką multimediów w języku polskim.
Jak powszechnie wiadomo XBMC doskonale radzi sobie z wszelkimi lokalnie zapisanymi materiałami audio/wideo, jak również z strumieniami wideo udostępnianymi poprzez Internet (np. Youtube).
Nie wszyscy natomiast wiedzą, że od wersji 12 (Frodo) daje również możliwość oglądania i nagrywania telewizji (zarówno naziemnej jak i satelitarnej).
W artykule przedstawimy w jaki sposób uruchomić możliwość oglądania i nagrywania telewizji w XBMC z wykorzystaniem pluginu DVBViewer.
W pierwszej części artykułu przedstawiono w jaki sposób należy przygotować pliki multimedialne do współpracy z KODI. Mając to żmudne *) zadanie za sobą, możemy przystąpić w końcu do ułożenia przysłowiowej wisienki na szczycie tortu – czyli dodanie wszystkich folderów do biblioteki i obejrzenie KODI w akcji!
Zapraszamy do lektury drugiej części artykułu, w którym krok po kroku opiszemy niezbędne ku temu czynności.
Artykuł opisuje (na przykładzie „wtyczki moje polskie radio”) w jaki sposób zainstalować ręcznie plugin (wtyczkę) z pliku zip.
„Co potrafi KODI?”, „Czym jest właściwie KODI?” to często zadawane pytania przez użytkowników rozpoczynających, bądź też rozważających rozpoczęcie przygody z XBMC.
W artykule zebraliśmy podstawowe informacje, dzięki którym (mamy nadzieję) użytkownik będzie mógł uzyskać interesujące go odpowiedzi.
Istnieje wiele serwisów umożliwiających pobranie alternatywnych napisów do filmów.
Istnieje też doskonały plugin integrujący te serwisy z XBMC. Wiele osób umieszcza tą wtyczkę na liście „must have”. W artykule przedstawimy jak używać i skonfigurować ten plugin. XBMC Subtitles umożliwia pobranie i wyświetlenie alternatywnych napisów (w wielu jezykach) z ponad 20 różnych serwisów (w tym kilku polskich).
Jak zapewne wiecie Kodi wprowadziło platformę Android, jako oficjalnie wspieraną w gałęzi rozwoju.
Jest to jedna z najbardziej rozwijanych odmian Kodi/XBMC i staje się niezwykle przydatna ze względu na rosnącą popularność urządzeń typu Android-Box. Obecna wersja nie odbiega już znacząco od tych przeznaczonych na inne urządzenia.
W artykule przedstawię sposób instalacji podstawowej wersji Kodi na Androidzie oraz porównam wersję oficjalną z dostępnymi wersjami zmodyfikowanymi.
Jedną z pierwszych rzeczy zbudowaniu zestawu typu HTPC / Media Centre nad która się zastanawiamy jest – w jaki sposób można wygodnie zdalnie kontrolować to rozwiązanie.
Typowym, automatycznie nasuwającym się rozwiązaniem jest oczywiście pilot zdalnego sterowania. KODI doskonale wspiera obsługę tych urządzeń (wymagana jest jednak instalacja zewnętrznej aplikacji, zwykle dołączonej do pilota, lub też uniwersalnego programu – np. Event Ghost)
Innym, równie częstym rozwiązaniem jest zastosowanie bezprzewodowej klawiatury / myszy (działającej najczęściej poprzez interfejs Bluetooth / FM)
Posiadaczy smartphonów z systemem Androidem powinna również zainteresować możliwość sterowania XBMC bezpośrednio z telefonu!
Mimo iż KODI obsługuje mysz jednak został zaprojektowany do obsługi głownie za pomocą myszy lub pilota zdalnego sterowania.
W niniejszym artykule przedstawiamy listę klawiszy obsługiwaną przez KODI, którą warto opanować aby wygodnie sterować wszystkimi opcjami programu. (Również przydatne do ustawiania pilota zdalnego sterowania)
Mimo starań twórców drapaczy zdarza się jednak że rezultat automatycznego skanowania nie odpowiada w 100% rzeczywistości / naszym wymaganiom.
W niniejszym artykule przedstawimy jak korzystać z aplikacji XBMC Toolbox oraz jej funkcjonalności ułatwiających zaprowadzenie idealnego porządku w Twojej bibliotece.
Jak wiadomo XBMC jest aplikacją typu Media Centre, której zadaniem jest odtwarzanie wszelakiego typu materiałów audio / video / zdjęć.
Dzięki systemowi wtyczek (pluginów) jest również niesamowicie elastycznym programem.
W artykule opiszę, w jaki sposób można uruchamiać gry bezpośrednio z XBMC.
Home Theater PC (HTPC) lub Media Center jest to stacjonarny zestaw komputerowy z zainstalowanym oprogramowaniem umożliwiającym odtwarzanie wideo, muzyki oraz przeglądanie zdjęć. Niekiedy również pracujący jako PVR (Personal Video Recorder) – czyli pełniący rolę „cyfrowego magnetowidu”, dzięki któremu może nagrywać materiały wideo z zewnętrznych źródeł (karta TV / SAT / wejście wideo). Zestaw taki optymalizuje się pod kątem zużycia energii (wielokrotnie pracuje 24h/dobę), emitowanego hałasu, obsługi za pomocą pilota zdalnego sterowania.
Jako posiadacz kilku “Malinek” zastanawiałem się jak jeszcze mógłbym rozszerzyć ich możliwości. Zainteresowałem się możliwościami jakie daje system AMBILIGHT podłączony do XBMC/KODI/OSMC na platformie Radebergery.
W niniejszym artykule opiszę w jaki sposób, niskim nakładem środków i przy odrobinie zacięcia można samodzielnie stworzyć taki system. Przestawię również konfigurację systemu.
Mikrokomputer Raspberry PI zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju, w dużej mierze dzięki niewielkim rozmiarom, niskiej cenie (150-200zł) jak i możliwościom multimedialnym (urządzenie posiada wszystkie niezbędne porty aby je podłączyć pod każdy, zarówno nowy jak i stary odbiornik telewizyjny, umożliwia również odtwarzanie materiałów w jakości HD).
Istnieje wiele popularnych dystrybucji dedykowanych na to urządzenie, posiadających własne grono fanów.
W artykule opiszemy pokrótce kolejne kroki niezbędne do zainstalowania jednej z najbardziej popularnej dystrybucji OpenELEC.
XBMC możemy zainstalować na wielu popularnych systemach operacyjnych. Istnieje również wersja "live" którą możemy uruchomić bezpośrednio z płyty lub też zainstalować na dysku razem ze zintegrowanym systemem operacyjnym. Wersją tą jest XMBC Live, od wersji 11.0 nazwane XBMCbuntu.
XBMCbuntu 11.0 "Eden" oparte jest na odchudzonej dystrybucji Linuxa Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot. Pomimo odchudzenia (m.in. brak zainstalowanych menadżerów okien) XBMCbuntu pozostaje pełnoprawnym Ubuntu, w szczególności zapewnia elastyczność i taką samą dowolność konfiguracji jak inne wersje Ubuntu.
Artykuł opisuje podstawową instalację XBMCbuntu na dedykowanym komputerze.
Jak wiadomo typowa instalacja Systemu Operacyjnego na Raspberry PI używa karty SD.
Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Plusem jest oczywiście miniaturyzacja, ew. koszt, minusem zaś czas dostępu, podatność na błędy (zwłaszcza przy tzw „podkręcaniu” urządzenia).
W artykule przedstawimy w jaki sposób można przenieść cześć zasobów na USB pendrive, czyniąc system bardziej wydajnym i odpornym na błędy.
XBMC posiada funkcję zapisywania (logowania) do pliku (tzw. logu) ważniejszych zdarzeń / błędów pracy. Tak wygenerowany plik jest niezwykle pomocny w przypadku rozwiązywania wszelakich błędów / problemów związanych z funkcjonowaniem aplikacji / wtyczek.
Również prosząc o pomoc na Forum XBMC społeczność w większości przypadków oczekiwać będzie załączenia tegoż właśnie logu.
W artykule opiszemy w jaki sposób generować i przesyłać log (również w przypadku gdy XBMC nie uruchamia się)
W tej części artykułu opiszę kluczową funkcjonalność XBMC Toolbox’a – zaawansowane zarządzanie biblioteką filmów jak również wykorzystanie wbudowanego scraper’a Filmweb (zupełnie inny silnik od pluginu XBMC by Smuto).
Artykuł podzielony został podobnie do pierwszej części wg zadań najczęściej wykonywanych przez użytkownika (choć jeżeli chodzi o tą część to zastosowań jest znacznie, znacznie więcej…)
Wszystkie opisywane w tym artykule funkcje znajdują się na pierwszej po lewej zakładce o nazwie Movie Info.
Jeśli jesteś użytkownikiem XBMC i brakuje Ci niektórych opcji konfiguracji. Chciałbyś spersonalizować działanie swojego Media Center tak aby było bardziej wygodne w użytkowaniu. Deweloperzy XBMC stworzyli narzędzie pozwalające edytować bardziej zaawansowane funkcje programu. Jest nim plik o nazwie advancedsettings.xml w którym umieszcza się odpowiednio przygotowane ustawienia.
W typowej konfiguracji XBMC uruchamia się pełnoekranowo zaraz po starcie komputera. Jak wiadomo program jest zoptymalizowany pod kątem obsługi pilota zdalnego sterowania, jak również posiada interfejs dostosowany do wyświetlania na dużych telewizorach / projektorach.
Powszechnym jest zatem wykorzystywanie tegoż interfejsu do uruchamiania innych (zewnętrznych) programów – np. komunikatorów, przeglądarek czy programów obsługi tunerów TV.
W poprzednim artykule dedykowanym uruchamianiu gier systemowych opisaliśmy jak za pośrednictwem dodatku Advanced Launcher można skonfigurować XBMC, aby uruchamiać gry systemowe ze wskazanego folderu na dysku.
W niniejszym artykule opisujemy, w jaki sposób (z wykorzystaniem tego samego dodatku) można uruchamiać systemowe programy zewnętrzne. Opisane rozwiązanie oparte będzie na przykładowym dodaniu komunikatora Skype (Windows) do głównego menu XBMC.
Jak wszystkim wiadomo XBMC domyślnie wykorzystuje skórkę Confluence. Może się ona podobać lub nie, ale z pewnością brak jej nieco elastyczności – np. możliwości (w prosty sposób) konfigurowania własnego menu, grafik itp. W artykule pokażemy jak stosując skórkę Transparency! możemy znacznie odmienić wygląd i funkcjonalność XBMC.
Trudno wyobrazić sobie centrum multimedialne bez zdalnego sterowania. Kodi daje wiele możliwości sterowania, począwszy od klawiatury, piloty symulujące klawiaturę, jak również typowe piloty TV (obsługiwane poprzez CEC).
Świetną alternatywą do wyżej wymienionych jest również sterowanie za pomocą telefonu komórkowego. Dostęp do klawiatury, podświetlenie, możliwość wyświetlania dodatkowych informacji to jedne z zalet.
Najnowsze wydanie XBMC 13 (Gotham), zawiera dwie duże zmiany: odtwarzanie materiałów 3D, jak również długo oczekiwane sprzętowe dekodowanie wideo na Android.
Team XBMC zdecydował, również o zaprzestaniu wspierania Windows XP i młodszych.
Poczynione zostały również pewne porządki w sposobie wyświetlania menu kontekstowego / niektórych funkcji oraz naprawione błędy (szczególnie dla Raspberry Pi)
W kolejnym artykule chciałby zaproponować instalację systemu w wersji Live.
Wersje LiveCD lub Live USB Linuksa to idealny sposób na przetestowanie systemu - mają tę zaletę, że nie trzeba ich instalować na dysku komputera. Wystarczy umieścić nośnik USB w napędzie, aby system załadował się przy uruchamianiu komputera.
Zaletą jest też to, że system jest przenośny i daje się uruchomić na innym komputerze, co daje nowe, szersze możliwości korzystania z systemu jak i w tym przypadku z XBMC, np. w celach demonstracyjnych, edukacyjnych jak i do zwykłego użytkowania.
Jak większość z nas wie istnieje wiele wtyczek do XBMC dających możliwość słuchania radia internetowego bezpośrednio z naszego ulubionego Media Centre. Nie każdy jednak wie, że można to samo uzyskać bez instalowania czegokolwiek…
Tak! XBMC potrafi bezpośrednio otworzyć strumień audio radia internetowego.
Prawidłowe uporządkowanie biblioteki filmów wymaga niejednokrotni wiele dni (czasem tygodni) pieczołowitej pracy. Aby nie stracić poświęconego czasu niezwykle istotne jest wykonywanie co jakiś czas (i przed każdymi istotnymi zmianami) kopii bezpieczeństwa.
Istnieje kilka sposobów na sporządzenie takowej, co też zostanie opisane w niniejszym artykule.
Mając już pięknie uporządkowaną bibliotekę, wielu z Was (np. mnie) może irytować listowanie wieloczęściowych filmów jako kolejne części w bibliotece (na przykład 6 pozycji Gwiezdnych Wojen). Zamiast tego wolelibyśmy widzieć jedną ikonkę po kliknięciu na którą widać by było wszystkie części (coś w rodzaju foldera). Całe szczęście XBMC wspiera to rozwiązanie – nazywa się ono „Movie sets” (Seria filmów)
Niestety XBMC nie umożliwia w łatwy sposób agregować filmów w zestawy. Aby ułatwić to zadanie w wersji 0.4 XBMC Toolbox’a dodana została opcja „Movie Sets”, ułatwiająca to zadanie.
Brakuje Ci dodatkowego przycisku w głównym menu dzięki któremu miałbyś szybki dostęp do ulubionego gatunku filmu lub muzyki? A może potrzebujesz szybkiego dostępu do playlisty lub ulubionej wtyczki. W artykule pokaże jak w łatwy sposób dodać taki przycisk w domyślnej skórce Confluence.
W artykule opisujemy doświadczenia jednego z Użytkowników z uruchomieniem popularnego pilota uniwesalnego firmy Logitech - Harmony 300i w środowisku Linux (Debian) z wykorzystaniem czujnika podczerwieni firmy Elmak o nazwie Maxter (na USB).
W artykule opiszemy kolejne dwie ciekawe funkcjonalności naszego narzędzia XBMC Toolbox (dostępne od wersji 0.3): zaawansowane wykrywanie duplikatów plików oraz seryjna korekta nazw plików i seriali. W czasach terabajtowych dysków wyszukiwanie i czyszczenie zduplikowanych materiałów, jak również ręczna korekta nazw (np. w przypadku seriali) może być bardzo czasochłonnym - a przede wszystkim nudnym zajęciem…
Jak wielu z Was zauważyło, początkiem listopada przestał działać moduł pogody z menu głównego. Powodem jest zmiana API źródła. Dlatego w wersji Beta (Eden) zdecydowano na usunięcie domyślnego pluginu pogody (nie wiążąc XBMC na stałe z jednym z nich).
Co zrobić aby pogoda działała z powrotem?
Jak powszechnie wiadomo XBMC można rozbudowywać za pomocą systemu wtyczek i skryptów. W niniejszym artykule przedstawimy w jaki sposób można dodać możliwość pokazywania tekstu piosenki w trybie muzyki. Słowa piosenki (ang. Lirics) będą synchronizowane z piosenką (tj. podświetlany będzie aktualnie odtwarzany fragment).
Konsola (terminal) to „serce” każdego systemu Linux, jest to główne narzędzie, przy pomocy którego sterujemy systemem operacyjnym.
W poniższym artykule chciałbym wprowadzić potencjalnego użytkownika XBMCbuntu w podstawy działania i zarządzania systemem z poziomu terminala. Praca z linii komend umożliwia szybką oraz wygodną administrację systemem, jest ergonomiczna dla systemu (nie ma zbędnego obciążenia wyświetlaniem grafiki) oraz umożliwia łatwą automatyzację działań.
XBMC daje również możliwość przypisania własnych skrótów klawiszowych. Użytkownik może przedefiniować istniejące skróty klawiszowe, jak również stworzyć nowe do pozostałych funkcjonalności XBMC.
Mimo, iż Filmweb jest potężną bazą wiedzy zdarza się, że brakuje podstawowych informacji (jak opis, plakaty). XBMC Toolbox posiada wbudowane mechanizmy umożliwiające uzupełnienie brakującej treści z innych źródeł.
W artykule pokrótce opisuje jak wykonać płytę startową z XBMCbuntu, umożliwiającą uruchomienie na komputerze Linux’a z preinstalowanym XBMC
Polecam rozwiązanie każdemu, który chce przetestować działanie XBMC w systemie Linux, bez konieczności nadpisywania / zamiany obecnie używanego systemu operacyjnego.
XBMC umożliwia wyświetlenie wiadomości z kanału RSS w postaci przewijającego się paska w dolnej części ekranu głównego. Standardowo skonfigurowany jest on do pobierania wiadomości ze strony xbmc.org. Istnieje jednak możliwość zmiany źródła na każdy inny kanał dostępny w sieci. Większość portali (w tym nasz) udostępnia różne kanały RSS ustawiając czytniki użytkownik ma możliwość śledzenia na bieżąco aktualizacji na stronie. Artykuł opisuje jak zmienić źródło na kanał RSS z naszej strony (xbmc.org.pl).
Jak wiadomo XBMC niestety nie udostępnia funkcjonalności umożliwiających w łatwy sposób edytowanie metadanych (np. danych o filmie) bezpośrednio z aplikacji. Użytkownicy radzą sobie z tym korzystając z różnych media managerów (np. naszego XTB).
Nie wszyscy jednak wiedzą że jest też inny sposób – dzięki dodatkowi z kategorii interfejs WWW można takie dane edytować bezpośrednio z przeglądarki!
Technologia rozświetlania ekranów dającego złudzenie większej przekątnej ekranu jest doskonale znana użytkownikom telewizorów Philips pod nazwą „Ambilight”. Rozwiązanie to zostało przez firmę opatentowane, dlatego posiadacze ekranów innych marek muszą obejść się smakiem.
Jak wiemy świat nie znosi pustki – zatem szybko pojawiły się na rynku alternatywne rozwiązania montowane samodzielnie, funkcjonalnością przypominające produkt Philipsa.
W niniejszym artykule opiszemy rozwiązanie o nazwie „Lightpack” działającym w oparciu o układ Arduino.
Użytkownicy HTPC często szukają możliwości uruchomienia dodatkowych zadań systemu bezpośrednio z pilota zdalnego sterowania, bądź też z klawiatury (jako skrót klawiszowy).
Przykładem może być np. wysunięcie tacy CD, włączenie wygaszacza, zrestartować system itp.
Typowo Windows nie dostarcza takich funkcjonalności. W artykule opiszę jak można sobie poradzić z tym problemem wykorzystując darmowy program NirCmd.
Zgodnie z informacja autora NirCmd jest małym programem wykonywanym z linii poleceń Windows umożliwiającym wykonanie niektórych, użytecznych zadań, bez wyświetlania jakiegokolwiek interfejsu użytkownika.
Wykorzystanie narzędzia opiszę na przykładzie często poszukiwanego rozwiązania – wysuwania / zamykania tacy napędu CD za pomocą pilota / klawiatury.
Czasami zdarza się, że musimy przenieść nasze skatalogowane już pliki wideo w inną lokalizację. Niestety sam XBMC nie ma możliwości prostej zmiany lokalizacji plików bez ponownego skanowania biblioteki za pomocą scraperów. A samo skanowanie jak wiadomo, przy dużej kolekcji może być bardzo czasochłonne. Istnieje jednak sposób zmiany ścieżek do przeniesionych plików pomijający ponowne tworzenie biblioteki.
W przypadku filmów pokazujących się w kolejnych edycjach (np. Piraci z Karaibów, Szklana pułapka itp) mało optymalnym jest ich wyświetlanie w postaci listy – skrolowanie wieloczęściowych filmów. Dodatkowo, nie zawsze tytuł filmu rozpoczyna się tym samym kluczem, powodując, że alfabetycznie filmy porozrzucane są po całej liście.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest możliwość agregowania ich pod jedną pozycją – jako zestaw (ang. Movie Set). I ta właśnie funkcjonalność XBMC (w kilku wariantach zostanie opisana w tym artykule).
Wyobraź sobie sytuację, gdzie późnym wieczorem oglądając film w salonie jesteś już tak zmęczony, że najchętniej oglądanie dokończył byś w sypialni pod ciepłą kołderką. XBMC umożliwia synchronizowanie na wielu komputerach nie tylko samej biblioteki, ale również informacji o oglądniętych przez Ciebie filmach czy nawet punktu w którym zatrzymałeś oglądany film. Pozwala to na zatrzymanie filmu w salonie, przejście do sypialni i oglądanie filmu od momentu w którym skończyłeś.
XBMC nie dodaje samodzielnie nowych materiałów umieszczonych na dysku. Należy ręcznie poinstruować go aby odświeżył bibliotekę (można też ustawić skanowanie na starcie programu). Typowe zastosowanie HTPC to ciągła praca (nie wyłączamy komputera np. na noc), tak aby był zawsze gotowy do użytku - dlatego większość użytkowników zainteresowana jest automatyzacją pewnych procesów.
W artykule opiszemy w jaki sposób samoczynnie wyzwolić odświeżenie biblioteki (np. w nocy).
Jezeli przetestowales XBMC w wersji live CD i nie zamierzasz zachowywać swojego systemu zainstalowanego na dysku komputera (np. Windows) ten artykuł przeprowadzi Cię przez proces partycjonowania dysku na potrzeby zainstalowania systemu XBMCbuntu.