KODI Fanklub Polska

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: HTPC + sieć domowa

HTPC + sieć domowa 2014/04/06 00:54 #8604

• thefil9
  • Junior
  • thefil9

Witam,
ostatnio w mojej głowie zrodził się pewien ambitny plan. Mianowicie, do tej pory wszystkie urządzenia miałem u siebie w pokoju, komputer połączony z monitorem kabelkiem, obok telewizor, i stojący sobie niedaleko dysk. Ale ostatnio zakupiłem laptopa, przy okazji zmieniłem telefon na nowszy - potrzebowałem wifi. Do tej pory wystarczał mi hotspot z laptopa (win 8 ), ale na ten moment sytuacja troszkę mi się skomplikowała - komputer ma trafić do pokoju obok, a telewizor do jeszcze innego. Długo myślałem nad tym, jakie ulepszenia by wprowadzić, i wymyśliłem, że dokupię router, jakiś mały komputerek (najlepiej Raspberry Pi), i całość połącze w jedną całość, wyglądającą tak:
-w jednym pokoju stoi router. Do niego podłączam dysk (WD My Book Essential 2TB) z filmami, muzyką, zdjęciami i różnej maści plikami. Do routera oprócz tego będzie podłączona drukarka (hp laser jet 2420dn) - starszawy model, ale drukuje szybko i sprawnie, i ma wyjście usb. W tym samym pokoju stoi Pc. W zamyśle ma on strumieniować jakoś obraz po Wifi.
-w drugim pokoju stoi monitor z głośnikami, podpięte pod malinkę, odbiera bezprzewodowy sygnał z kompoutera (ta opcja nie jest konieczna)
-w trzecim pokoju stoi telewizor, podłączony pod malinke z jakims xbmc, jako biblioteke wykorzystuje dysk.
Z powyższego zestawu ma wyjść takie coś, co pozwoli mi odtwarzać obraz z komputera na tv (gry), na monitorze ( młodsza siostra potrzebuje sporadycznie komputera do jakiejś niewymagającej gry). Oprócz tego w domowej sieci wifi ma być dostępna drukarka (głównie do bezprzewodowego podpięcia pod laptopa) oraz dysk (przeglądanie plików na androidzie i laptopie + odtwarzanie multimediów na każdym urządzeniu.
Na razie posiadam pc, telwizor, dysk, monitor oraz drukarke. Obstawiam, że dokupić należy jeszcze router i co najmniej jedno Raspberry Pi. Może mi ktoś w stanie pomóc ogarnąc ten projekt? :)
Ostatnio zmieniany: 2014/04/06 00:55 przez thefil9. Powód: edycja tekstu (błąd - przypadkowa emotikona w niechcianym miejscu)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

HTPC + sieć domowa 2014/04/08 07:41 #8632

• Stripe
  • Junior
  • Stripe

• KODI: 13.2
  • NAS: Tak
  • MySQL: Nie
  • Sterowanie: Smartphone - Yatse
  • HTPC: AMD Kabini
Skoro już masz zamiar przeprowadzić kompleksową modernizację, weź pod uwagę dwie rzeczy:
- po pierwsze, dysk zewnętrzny podpinany do routera, to słabe rozwiązanie. Słabe tak ze względów wydajnościowych (usb 2.0), jak i bezpieczeństwa danych (pytanie nie brzmi "czy mój dysk szlag trafi?" ale "kiedy?"). Dużo lepszym rozwiązaniem jest NAS i tu masz pełno rozwiązań: od gotowych serwerów np. Synology do własnych zestawów. Ja osobiście mam serwer złożony ze starych podzespołów (tylko dyski są nowe) i oparty na darmowym (dla 3 dysków) oprogramowaniu unRaid. Dane są zabezpieczone (przy awarii jednego dysku nic nie tracę - pomyśl o zdjęciach!), serwer działa oczywiście headless czyli bez monitora klawiatury czy myszki i siedzi sobie w szafie w przedpokoju, co bym go nie widział i nie słyszał:)
- po drugie, wifi świetnie się sprawdza przy codziennej pracy, podczas serfowania w necie, odtwarzaniu muzyki, graniu (choć tu już ie zawsze) ale przy oglądaniu filmów (zwłaszcza dużych plików z wysokim bitrate) juz niekoniecznie. Nie ma to jak stara, dobra komputerowa skrętka :)

Oczywiście router będzie Ci potrzebny :)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Regss, zet120, Admin
Zasilane przez Forum Kunena :: Diseño Zaragoza

Aby kontynuować, pokaż nam kim jesteś