KODI Fanklub Polska

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: RPi: Konwerter Spidif

Konwerter Spidif 2014/01/11 10:23 #7285

• stach2005
  • Junior
  • stach2005

• KODI: KODI 17
  • NAS: Tak
  • Sterowanie: Pilot Harmony One,Klawiatura Logitech K400r
  • HTPC: Obudowa Silverstone Grandia GD04 , Asus A88XM-Plus ,AMD A10-7800 KAVERI ,Dysk SSD 64 ,Projektor BenQ W1070
Mam HTPC zbudowane na Asusie E350 ,ale do sypialni postanowiłem że XBMC będzie na Malince i chyba trochę przedobrzyłem bo nie mam pojęcia jak uzyskać dzwięk 5.1 na amplitunerze który nie ma wejścia HDMI .
Trochę poczytałem na różnych forach ale propozycje konwerterów HDMI-SPIDIF to bajka cenowa ,na alledrogo znalazłem konwerter podpinany pod usb ,ale XBMC chyba nie obsługuje dzwięku z urządzeń podpietych pod ten port.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Konwerter Spidif 2014/01/11 11:03 #7288

• stach2005
  • Junior
  • stach2005

• KODI: KODI 17
  • Sterowanie: Pilot Harmony One,Klawiatura Logitech K400r
  • HTPC: Obudowa Silverstone Grandia GD04 , Asus A88XM-Plus ,AMD A10-7800 KAVERI ,Dysk SSD 64 ,Projektor BenQ W1070
Nie mogę edytować posta a link do aukcji to konwerter

Ostatnio zmieniany: 2014/01/11 11:05 przez stach2005.

Konwerter Spidif 2014/01/15 12:27 #7436

• jawala
  • Junior
  • jawala

• KODI: 14.2 Helix
  • NAS: nie
  • MySQL: nie
  • Sterowanie: Yatse
Mam dokładnie to urządzenie. Kupiłem DAC na e-Bay od Chińczyka - jest o połowę tańszy ale ja kupiłem w aluminiowej obudowie więc kosztował mnie 45 zł z przesyłką (obudowa 20 zł). Niestety nie mogę go uruchomić na raspbmc, niby daje sygnał ale wzmacniacz milczy, a z analogu dźwięk zniekształcony - więc podejrzewam że to problem ze sterownikami alsa - trzeba jeszcze poczekać na aktualizacje systemu. Natomiast pod Win 7 działa normalnie, sterowniki same się instalują więc DAC sprawny. W necie czytałem, że chodzi bezproblemowo na Raspbian ale ja potrzebuje go do XBMC najlepiej w Openelec więc nawet nie będę sprawdzał w innych kompilacjach. Mogę go odsprzedać za cenę jaką sam dałem. Planuję zakupić albo ampli z wejściem hdmi albo konwerter na Aliexpress www.aliexpress.com/item/Free-shipping-Su...pdif/1478057632.html. Podobno nie potrzebuje dodatkowego zasilania, ale czy dostanie je z RPi po hdmi trudno powiedzieć - może ktoś ma jakieś informacje na ten temat?. Cena nie najgorsza ok 100 zł z przesyłką. Tyle, że to podnosi mocno ogólny koszt RPi. Ale jeśli poza filmami chce się słuchać muzy w dobrej jakości przez amplituner to trzeba zainwestować albo w mpli albo w konwerter.
Ostatnio zmieniany: 2014/01/15 12:32 przez jawala.

Konwerter Spidif 2014/01/24 09:44 #7683

• wonio
  • Junior
  • wonio

• KODI: W7-x264 GOTHAM,Rpi-Openelec 4.0.1
  • NAS: TAK
  • Sterowanie: RC13
  • HTPC: HTPC- W7-x64, Raspberry Pi
jawala mam podobny problem , potrzebuje z malinki wyjście na Coaxial lub optyk . Jeśli ten konwerter o którym piszesz załatwił by sprawę , chętnie bym się podłączył do zakupu od chińczków. Chyba , że jest inne rozwiązanie.

Konwerter Spidif 2014/01/24 09:54 #7685

• jawala
  • Junior
  • jawala

Ja zamówiłem tydzień temu, także za jakieś 2 tyg. powinienem dostać, wtedy sprawdzę jak to działa i dam znać. Przesyłka jest darmowa także zbiorowe zamówienie nie ma sensu. Najbardziej mi zależy na tym aby konwerter działał bez prądu, bo podłączanie kolejnego zasilacza nie bardzo mi się uśmiecha. Jeżeli jednak będzie potrzebne oddzielne zasilanie to sprzedaję ten konwerter i kupuję nowy amplituner z wejściem hdmi i już się nie bawię w żadne kombinacje.

Konwerter Spidif 2014/01/30 11:24 #7790

• jawala
  • Junior
  • jawala

Dostałem już konwerter, o którym pisałem powyżej www.aliexpress.com/item/Free-shipping-Su...pdif/1478057632.html - niezły czas jak na darmową przesyłkę z Chin tylko 12 dni. Testowałem przez jakieś 2 godz. i opiszę pierwsze spostrzeżenia - faktycznie jak pisze sprzedawca nie potrzebuje on oddzielnego zasilania, nawet wyjście optyczne daje sygnał, jednak wówczas RPi wymaga większego zasilania. Ja mam 700mA od Galaxy S i do tej pory wystarczał, po podłączeniu konwertera to jednak za mało. System Openelec mam na pendrajwie i ten pen był cały czas odłączany i podłączany, ogólne braki w zasilaniu. Podłączyłem zasilacz 1A od Galaxy S3 i jest już lepiej RPi nie wywala się ale czasami czkawki dostaje konwerter i przerywa dostarczanie dźwięku do wzmacniacza. Po dołączeniu do niego zew. zasilania jest ok. Jednak wolałbym bez tego zasilania więc będę próbował z większym zasilaczem do RPi, wcześniejsze testy pokazują, że może da się uzyskać dostateczny prąd z samego RPi. Jeżeli nie, to podłączę wszystko jednym zasilaczem i aktywnym hubem usb. Sam konwerter przez wyjście optyczne gra bardzo dobrze, dokładnie tak jak bezpośrednie podłączenie RPi do wzmacniacza kablem hdmi - i to jest to co chciałem osiągnąć bez konieczności zmiany wzmacniacza. Obraz wypuszczany przez konwerter też nie różni się od tego co dostajemy bezpośrednio z RPi. Powstał jednak problem sterowania przez CEC, tzn działa ale po włączeniu w cały tor wizji konwertera, TV nie włącza automatycznie CEC tylko trzeba wejść w menu TV i wskazać ręcznie XBMC jako urządzenie którym chcemy sterować. Taka czynność jest konieczna po każdej zmianie źródła. Czyli jak oglądam TV lub cokolwiek z innego żródła i przełączam na RPi to muszę ręcznie włączyć CEC, inaczej pilot nie reaguje. To jest trochę upierdliwe, bo aby korzystać z RPI muszę najpierw grzebać w Menu TV.
Jak przetestuję całość z innymi zasilaczami to postaram się opisać najlepszą konfigurację do słuchania muzyki w dobrej jakości bez włączania TV - to był cel zakupu konwertera.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbychu

Konwerter Spidif 2014/01/31 00:44 #7805

• jawala
  • Junior
  • jawala

Pojawił się kolejny problem - po wyłączeniu TV po ok. 30 sek. konwerter przechodzi tak jakby w stan czuwania, w 10 sekundowych odstępach miga zielona dioda i wówczas przerywa na 2 sek. dźwięk we wzmacniaczu. W tym momencie trochę się podłamałem, bo "cały misterny plan" ze słuchaniem muzy bez włączonego TV w "piz....du". Jenak przekopałem trochę anglojęzyczne fora i znalazłem coś na temat pin 19 we wtyczce hdmi, który odpowiada za przekazywanie informacji urządzeniom o wyłączeniu TV. Jutro postaram się go zablokować i będę testował, mam nadzieję, że będzie dobrze bo jak nie, to czeka mnie wymiana amplitunera na nowszą generację, czyli ze 3k zł w plecy i pewnie z miesiąc spędzony na czytaniu recenzji :-)) jestem już zmęczony.

Konwerter Spidif 2014/05/19 10:01 #9047

• jawala
  • Junior
  • jawala

Dla zainteresowanych dokończę temat - konwerter sprawuje się bardzo dobrze i nie ma potrzeby wyłączania pinów w kablu hdmi. Problem przechodzenia w stan czuwania występował tylko w przypadku podłączenia wizji do TV Samsung do wejścia HDMI 2. W hdmi 1 jest wszystko ok. Po raz kolejny okazuje się, że dużą rolę odgrywa fakt do jakiego gniazda hdmi TV podłączamy zewnętrzny sprzęt oraz jaką funkcje przypiszemy poszczególnym gniazdom (pc, blu-ray, dvd, itd...)
Reasumując konwerter dostarcza bardzo dobrej jakości sygnał audio (5.1 jak i stereo) z Maliny do wzmacniacza za pośrednictwem światłowodu (nieporównywanie lepszy niż analogowe wyjście jack). Dodatkowo dostarcza obraz do TV. Dzięki niemu mam dobrą jakość audio (mp3, radio internetowe) bez włączania TV, wystarczy aplikacja Yatse w smartfonie z Androidem. Polecam takie rozwiązanie wszystkim, którzy nie mają we wzmacniaczu wejścia hdmi.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbychu, 10fi

Konwerter Spidif 2014/05/19 10:17 #9049

• Zbychu
  • Senior
  • Zbychu

• KODI: Najnowsza Beta
  • MySQL: TAK
  • Sterowanie: Piloty: Logitech 300i, Medion x10, Key: Logitech k400, Android Remore: Yatse
  • HTPC: 2xPC + RPi, czasem Android
Wielkie dzieki Kolego @jawala za podzielenie sie uwagami i doświadczeniami!

Konwerter Spidif 2014/07/08 00:35 #9422

• 10fi
  • Junior
  • 10fi

• KODI: no nie mam za bardzo jeszcze
  • MySQL: Nie
  • Sterowanie: android/pilot
  • HTPC: R.Pi B + OPENElec XBMC
Ok - czyli masz ten sam problem co ja, ale ale - ja potrzebuję Coaxial ("współosiowe), a nie optyczne. Czyli taki z reguły pomarańczowy chinch:)

Widzę trzy opcje:

1/ PCM2704
www.aliexpress.com/item/free-shipping-PC...pbian/828072752.html

No ale sprzedawca sam cytuje komentarze, gdzie zamawiajacy mowi, ze nie dziala.

2/ Konwerter

www.aliexpress.com/item/Free-shipping-wh...wrer/1434404376.html

To pewnie byłoby ok, nie wiem czemu chinczycy dali DVI na wyjściu, ale pal licho...

3/

www.aliexpress.com/item/Free-shipping-1P...xial/1906920533.html

To jest ciekawe, bo załatwiałby problem "wyciągania" dźwięku z innych urządzeń (co jest tyle fajne, że podłączam też smartfona czy laptopa), tylko cena nieco zaporowa:

www.aliexpress.com/item/Free-shipping-1P...xial/1906920533.html

No i pradu nie wiem ile toto zeżre.

Byłbym wdzięczny za Wasze sugestie. Tylko to muszę rozkminić, zanim kupię Malinę i postawię XBMC.

P.s. Też mam samsunga - i muszę poczytać co te ciule wymyśliły z tym, że hdmi 1 to zupełnie co innego niz hdmi 2...
Ostatnio zmieniany: 2014/07/08 00:38 przez 10fi. Powód: Bo mogę ;)

Konwerter Spidif 2014/07/08 13:47 #9424

• jawala
  • Junior
  • jawala

Ad1 miałem i sprzedałem, problem ze sterownikami, w Openelec nic nie zrobisz, ewentualnie w Raspbmc ale ja sobie nie poradziłem i nie działało. Ad 2 faktycznie dziwne to wyjście dvi, jak będziesz chciał wieczorkiem tylko tv załączyć bez wzmacniacza to nie będziesz miał dźwięku, dla mnie odpada. Ponadto mogą pojawić sie inne problemy, bo to nie jest czyste cyfrowe wyjście jak hdmi. Ad 3 jak potrzebujesz konicznie cyfrowy coaxial to chyba jedyne ale i najdroższe rozwiązanie. Ja polecam swój dac, który opisłem wyżej, rozwiązanie sprawdzone choć nie bezproblemowe, no ale dźwięk tylko po światłowodzie.

Konwerter Spidif 2014/07/09 00:24 #9430

• 10fi
  • Junior
  • 10fi

Malinke juz mam i XBMC smiga na openelec :)

Co do dzwieku:

Ok, czyli opcja 1 narazie odpada. No szkoda.

EDIT:

Tu ziomek pisze, że nieco namieszał

Opcja 2 - nie ogarniam - toto nie będzie działać przy wyłączonym TV? Why? Dla mnie to właścwie dyskredytowałoby to urządzenie. Ja chcę na tym słuchać muzy dniami i nocami :) A filmy jako przerywniki:)

Opcja 3 - no tu się dziabek za rumakowałem :) Można kupić za 30 dolców cały device:

www.aliexpress.com/item/Free-shipping-1P...link/1906877721.html

Dalej nie wiem, czy to będzie działać TV (tzn. HDMI nie będzie miało odbiornika obrazu).
Twoj konwerter tak ma?

Drugie pytanie: działa Ci CEC czy nie? Bo zakochalem sie w tym i jest cudownie:) Moj 6 letni szajsung jest teraz smart !!

Pytanie trzecie:

Czy rozkminiales karty na USB ? Niektore maja coax, niektore maja mozliwosc jego dolutowania:

openelec.tv/forum/124-raspberry-pi/63207...dio-quality-on-rsppi

TO może być TA opcja :)
Ostatnio zmieniany: 2014/07/09 00:34 przez 10fi. Powód: Mysli mysli

Konwerter Spidif 2014/07/09 15:00 #9441

• jawala
  • Junior
  • jawala

Opcja 2 - przeczytaj jeszcze raz co napisałem, dzwięk będzie przy wyłączonym tv szedł przez wzmacniacz, ja pisałem o oglądaniu filmu tylko na tv bez włączonego wzmacniacza, dvi daje tylko obraz wiec będziesz musiał mieć zawsze włączony wzmacniacz co mi szczególnie w nocy nie jest potrzebne.
Mój konwerter daje mi obraz i dźwięk na tv i jednocześnie dźwięk przez wzmacniacz wiec wybieram co w danym momencie mi pasuje.
Ten ostatni link za 30 dolców to coś podobnego do mojego z tym że ma więcej wejść ale raczej powinien działać podobnie.
Cec działa przez konwerter ale trzeba go włączyć ręcznie w opcjach tv. Bez konwertera w moim Samsung włączał się automatycznie, teraz już nie i to jedyna niedogodność.
Co do kart usb to właśnie opcja 1, ten konwerter jest na usb i wymaga dodatkowych sterowników tak jak karta, i tu jest problem z instalacją czegokolwiek na openelec. Polecam konwerter bo działa to bez problemów i bez żadnych sterowników.
Tez w 90% słucham muzyki i radia internetowego. Wszystko załączam bez pomocy tv, tylko za pomocą telefonu z androidem i aplikaci Yatse.
Ostatnio zmieniany: 2014/07/09 15:07 przez jawala.

Konwerter Spidif 2014/07/09 20:47 #9445

• 10fi
  • Junior
  • 10fi

DVI bez problemu przesyła dźwięk, przecież każda głupia karta graficzna puszcze dźwięk po DVI.

Poza tym mam na myśli "kartę USB" która nie tyle jest zasilana z USB, co pobiera dane właśnie przez USB (a nie z HDMI, jak wskazany przez Ciebie konwerter). Mam wrażnie, że do OPENelec'a da się jednak coś dokoptować, w końcu to linux.

Konwerter Spidif 2014/07/09 23:02 #9447

• jawala
  • Junior
  • jawala

Standard dvi nie przewiduje przesyłania dźwięku. Co do karty dźwiękowej to też mam na myśli tylko taką która przetwarza dane przez usb i właśnie z taką są problemy, poczytaj trochę o sterowniku alsa. Co do openenelec to jest to tak okrojony linuks że właśnie z instalacją czegokolwiek są problemy, jest to praktycznie zamknięty system.

Konwerter Spidif 2014/07/10 09:10 #9448

• Piter
  • Autor Artykułów
  • Piter

• KODI: Ostatni stabilny
  • MySQL: TAK
  • Sterowanie: Logitech 300i, Logitech K400
  • HTPC: HTPC + RPi
Zgadza się w OE ciezko cokolwiek doinstalowac, wszelkie rozszeżenia pomyślane sa jako wtyczki do XBMC. Ma to wady ale i zalety - stabilny system, w którym nikt nie grzebie

System jednak jest otwarty - mozna bez problemy skompilowac własną wersję :)

Konwerter Spidif 2014/07/10 22:10 #9461

• 10fi
  • Junior
  • 10fi

Ale jednak działa:) Wystarczy przelotka z dvi na HDMI.

Narazie najlepszym rozwiazaniem wydaje sie ten konwerter mulit hdmi (choc tez najdrozszym), jak będę miał czas to poczytam.

@ Piter: otoz to, w razie co będzie trzeba coś powalczyć :)

Konwerter Spidif 2014/08/05 11:49 #9592

• 10fi
  • Junior
  • 10fi

www.aliexpress.com/item/Free-shipping-1P...link/1906877721.html

Dziala! Nie mam czasu tlumaczyc, wiec zacytuje sam siebie:
Got it. It works!

CEC works ok, DTS/AC3 is sent thourgh the coaxial. Superb :)

Four minor issues:

- no battery for the remote. And the remote is so small that I will lose it soon :)
- you need extra hdmi cable. I forgot about this and now I have to buy it, but it is not a big expense (3 dolars).
- power led is hurting my eye, need to tape it
- when the music is playing with TV turned of, and you turn TV on, it pauses for a couple of seconds.

Not a big deal the above things are, so I'm pretty happy with my shopping :)

Any questions, ask here :)

Jest tylko jeden wiekszy problem - o ile CEC dziala, to jednak teraz po restarcie po ssh musialem wybrac z menu tv (Samsung) ze ma uzwac XBMC do CEC. Tego sie obawialem. Zobaczymy, jak to zadziala.
Ostatnio zmieniany: 2014/08/05 12:01 przez 10fi.

Konwerter Spidif 2014/08/05 15:51 #9595

• bumbum35
  • Bywalec
  • bumbum35

• KODI: 16 Isengard
  • Sterowanie: Philips Prestigo , Klawiatura Logitech
  • HTPC: HTPC na asrock z E350 w obudowie mini ITX
co do wypuszczania sygnału cyfrowego po USB to mam przetwornik DAC z chin SMSL, oczywiscie sygnał był wypuszczany w xbmc do DACa, w menu pojawiła sie opcja nawet w ustawieniach audio, ale po ostatniej aktualizacji systemu Openelec przestało wypuszczac sygnał, więc podpiąłem optykiem. Ale sam fakt ze działało to.
Mysle ze wystarczyło by dokupic takie o cos i po sprawie www.aliexpress.com/item/Free-shipping-Cm...-USB/1536454259.html
Ostatnio zmieniany: 2014/08/05 15:58 przez bumbum35.
Moderatorzy: Regss, zet120, Admin
Zasilane przez Forum Kunena :: Diseño Zaragoza

Aby kontynuować, pokaż nam kim jesteś