KODI Fanklub Polska

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Raspberry Pi 2 nie nadaje sie nawet do Samby!

Raspberry Pi 2 nie nadaje sie nawet do Samby! 2015/03/02 14:53 #11142

• latarnick
  • Junior
  • latarnick

• KODI: Kodi
  • NAS: Tak
  • MySQL: Nie
  • Sterowanie: Pilot TV
  • HTPC: Raspberry Pi 2
Niestety ale tak jest. W innym temacie opisałem o problemach z odtwarzaniem plików m2ts, a wkrótce po tym pojawił się mi nowy problem.
Mam podłączony do Rapsberry Pi 2 dysk samsunga z własnym zasilaniem, wielkość 1.5 TB. Dysk ten ma taką funkcję, że przy dłuższym nieużywaniu usypia się. I myślę że to jest główna przyczyna problemów w tym zakresie z raspberry.
Samba oczywiście uruchomiona i co? Długo pecet nie widział raspberry w sieci domowej! A jak już znalazł to skopiowanie pliku 2 GB jest rzeczą nieomal niemozliwą. Jak dysk się uśpi to nie ma mowy o znalezieniu dysku w sieci.
Mało tego, nawet R-pi go często nie widzi, chociaż jest podłączony bezpośrednio do Pi przez usb i odtworzenie filmu z dysku jest niemożliwe. Muszę wówczas wyjąć wtyczkę z usb i wkładać i za którymś razem dopiero dysk się rozbudzi.
Ale poprzedni odtwarzacz Mbox L110 nie robił takich numerów. Można go było bez problemów odnaleźć w sieci wchodząc w otoczenie sieciowe i wówczas rozbudzał uśpiony dysk. i nie było tez mowy o żadnym odłączaniu dysku aby mieć dostęp do jego plików!
Totalna załamka! Ma ktoś może jakieś rozwiązanie tego problemu? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Raspberry Pi 2 nie nadaje sie nawet do Samby! 2015/03/02 18:25 #11145

• Piter
  • Autor Artykułów
  • Piter

• KODI: Ostatni stabilny
  • NAS: TAK
  • MySQL: TAK
  • Sterowanie: Logitech 300i, Logitech K400
  • HTPC: HTPC + RPi
A to juz na rynku jest RPI 2 ?
Myslalem ze dopiero ma wyjsc

Ciezko uwierzyc ze Samba nie dziala... Napisz wiecej jaka masz konfigurację:
1. Czy to wszystko dzieje Ci sie na dystrybucji OpenElec?
2. Czy masz na nim system na USB ?
3. Czy masz podkrecony procek? Jakie masz zasilanie do Maliny ?

Raspberry Pi 2 nie nadaje sie nawet do Samby! 2015/03/02 20:51 #11150

• latarnick
  • Junior
  • latarnick

System openELEC 5.05. Sprawdzałem działanie na niepodkręcanym oraz na podkręconym do 1000 Mhz (ale i tak m2ts zacina więc lipa). Zasilacz RhoTech RH-PS-001 sieciowy 5V 2A.
System zainstalowany na 16 GB karcie SD class 10.
Poprzednio na odtwarzaczu Mbox L11o mogłem kopiować pliki w total commanderze, teraz lipa, klikam na ikonę raspi i nic.
Myślę, ze ta funkcja usypiania tego zewnętrznego dysku powoduje te problemy, a raspi jakoś nie potrafi go wybudzić.

Raspberry Pi 2 nie nadaje sie nawet do Samby! 2015/03/03 08:59 #11154

• Zbychu
  • Senior
  • Zbychu

• KODI: Najnowsza Beta
  • Sterowanie: Piloty: Logitech 300i, Medion x10, Key: Logitech k400, Android Remore: Yatse
  • HTPC: 2xPC + RPi, czasem Android
Piter napisał:
A to juz na rynku jest RPI 2 ?
Myslalem ze dopiero ma wyjsc

Oczywiscie ze jest dostepny! Zerknij na alledrogo :)

@latarnick - pare uwag z mojej strony:

1. przeniósłbym jednak system na USB - karta SD jakiejkowliek klasy zawsze przegrywa z dobrym pendrive.
Opisałem to tutaj: xbmc.org.pl/lista-artykulow/78-raspberry-pi-praca-z-usb

2. Widziałem że często poleca sie do NASów stosowanie zewnętrznych hubów USB z wlasnym zasilaniem. Wiem ze twój dysk ma niezależne zasilanie ale moze to jakas roznica jednak - może warto spróbować jeżeli masz taki / możesz pożyczyć

3. Jak spartycjonowales ten dysk? Uzywasz EXT4? (polecane). NTFS nie jest dobrym pomysłem na linux

4. Moze sprawdz na innym Distro jak to dziala.
Ja kiedys robilem taki prosty NAS dla znajomego wg tego (Rasbian):
www.howtogeek.com/139433/how-to-turn-a-r...work-storage-device/
I nie mam do dzisiaj skarg wiec zakladam ze jest OK :)

5. SMB mozna nieco przyspieszyc manipulujac konfiguracja buforowania (nie pamietam teraz jak dokladnie nazywal sie parametr) - ale oczywiscie najpierw musi to dzialac a dysk nie spac...

99. Zmiast SMB mozna ew rozwazyc FTP czy NFS który jest duzo szybszy.
Na Windows tez da sie uzywac NFS: technonstop.com/tutorial-setup-nfs-server-windows
Ostatnio zmieniany: 2015/03/03 09:00 przez Zbychu.

Raspberry Pi 2 nie nadaje sie nawet do Samby! 2015/03/03 09:33 #11158

• latarnick
  • Junior
  • latarnick

1. Dziś rano przed praca przeniosłem system na usb, ale nie zdążyłem przetestować działania, zrobię to po pracy.
2. Postaram się gdzie pożyczyć aktywnego huba. Mam nadzieję, że nic się nie spali gdy dysk ma swoje zasilanie.
3. Dysk jest sformatowany na NTFS. Może spróbuje to przerobić na ext. 4. Tylko czy wtedy windows go będzie czytał w sieci?

Niestety nie znam linuxa. Czy jest jakiś sposób aby jakimiś komendami uaktywniać ten dysk (jakieś montowanie czy coś) przy starcie systemu? Oczywiście aby nie trzeba było zawsze tego robić po uruchomieniu urządzenia tylko jakiś wpis w autostarcie (pewnie linux ma coś takiego)?

Dzięki za zainteresowanie i próbę pomocy!
Ostatnio zmieniany: 2015/03/03 09:37 przez latarnick.

Raspberry Pi 2 nie nadaje sie nawet do Samby! 2015/03/03 13:02 #11161

• Zbychu
  • Senior
  • Zbychu

• KODI: Najnowsza Beta
  • Sterowanie: Piloty: Logitech 300i, Medion x10, Key: Logitech k400, Android Remore: Yatse
  • HTPC: 2xPC + RPi, czasem Android
Hub nie ma prawa sie spalic bo tak samo spalilo by sie juz tobie RPI :)
Przeciez tez dostarczasz zasilanie do RPI i do DYSKU ?
(CHyba ze masz to jakos inaczej podlaczone)

NTFSa zupelnie nie polecam to nie jest natywny system dla Linuxa (Linux obsluguje go ale tylko na tej zasadzie ze chlopaki "rozkmilili" ja to zrobil M$ - nie maja doklumentacji do tego itp wiec zawsze bedzie mniej stabilny)

Windows czyta dysk przez SMB a nie bezposrednio - wiec nie wazne jaki ma system. Minus jest taki ze jezeli zechcesz ten dysk podlaczyc bezposrednio USB kiedys pod WIndows to (w prosty sposob) nie zobaczysz co na nim jest...

Aby sfortmatowac dysk na EXT4 wystarczy ze zrobisz kroki podobne do tych z mojego art.:

# odczytaj jak jest zamontowany wykonujac:
df -h

bedzie to np /dev/sdb1

#odmontuj go:
umount /dev/sda2

# i sfortmatuj na EXT4
mkfs.ext4 -L DYSK /dev/sdb1

UWAGA! stracisz wszystkie dane wiec wczesniej sobie skompiuj gdzies :)
Ostatnio zmieniany: 2015/03/03 13:04 przez Zbychu.

Raspberry Pi 2 nie nadaje sie nawet do Samby! 2015/03/04 12:37 #11169

• marysh
  • Junior
  • marysh

Niezależnie czy dysk USB podłączyłbyś na Raspberry Pi 1 & 2, Android Stick, Android Box, Laptop/Netbook czy też na Routerze z wejściem portu USB jako Mass Storage,
to za każdym razem dysk się usypia.

Założeniem dysków zewnętrznych USB 2.0 i 3.0 nie było to, aby pracowały w trybie ciągłym,
mają być przenośne, mobilne, dlatego zaprogramowany jest w elektronice system uśpienia
dysku, gdy on nie jest używany, wówczas jest usypiany..

W każdym systemie, należałoby go wzbudzać
np. do Raspberry Pi na Linuxie, ktoś napisał skrypt automatycznego wzbudzania dysku..
Nie konfigurowałem i nie mam tyle czasu, aby go poświęcać na takie rzeczy..

Dyski USB mają dodatkową wadę, tylko tam gdzie jest podpięty to można z niego skorzystać..
Nawet podpięcie go do routera, to ograniczone jest współdzielenie plików..

Powinieneś zainwestować w serwer NAS, może być nawet w wersji podstawowej,
czyli na 1 dysk, lub na 2 dyski..
Jest wiele urządzeń takich, albo zakupujesz je wraz z dyskami, lub tylko urządzenie + dysk/dyski..
Masz wiele zastosowań, w tym są również zalety:
- Łatwiejsze współdzielenie plików, nadawanie uprawnień
- Konfiguracja opóźnienia trybu usypiania dysków,
lub całkowite wyłączenie opcji usypiania
- Dostęp do dysku przez SMB lub CIFS,
- Backup
- Dyski dostępne przez sieć LAN (po adresie IP), podłączone kablem skrętką
- Jeżeli skonfigurujesz router lub punkt dostępowy wifi, wówczas możesz korzystać
z danych bezprzewodowo, prawie każdy smartfon, laptop, tablet ma dostęp do dysku.
- Raspberry PI (OpenELEC, KODI/XBMC), Android Stick, Android Box może mieć dostęp do zasobów dysku i to nawet jednocześnie!..
- Jeżeli masz kilka dysków, możesz skonfigurować najlepszą opcję RAID,
zwiększona wydajność, lub bezpieczeństwo danych..
Ostatnio zmieniany: 2015/03/04 12:39 przez marysh.

Raspberry Pi 2 nie nadaje sie nawet do Samby! 2015/03/04 16:10 #11171

• Piter
  • Autor Artykułów
  • Piter

• KODI: Ostatni stabilny
  • Sterowanie: Logitech 300i, Logitech K400
  • HTPC: HTPC + RPi
Wszystko to co napisales da sie zrobić rowniez na RPI....

Najwieksza bolaczka jest jedynie (niestety) to ze dysk musi byc podlaczony pod USB 2.0 (a nie na przyklad SATA)

Dedkykowane NASy maja nic innego jak linuxa na pokladzie z webserwerami, cron'em itp

Jezeli wydajnosc takiego dysku poprzez USB jest akceptowalna dla uzytkownka to moim zdaniem da sie z tego korzystac na Malinie. Nie trzeba od razu kupowac dedykowanego NASa...

Raspberry Pi 2 nie nadaje sie nawet do Samby! 2015/03/05 09:36 #11172

• marysh
  • Junior
  • marysh

//Wszystko się da zrobić, jeśli masz na to czas, pomysł i jesteś w tym bardzo dobry.
Ja preferuję dedykowane rozwiązanie lub częściowo dedykowane (własny sprzęt + np. jako oprogramowanie na Linuxie "FreeNAS").. i nie muszę się martwić, że coś nie funkcjonuje prawidłowo i poświęcać na to czas.

Natomiast dyski USB służą dla mnie do czegoś innego - szybki backup, zgranie multimediów, jeżeli gdzieś wyjeżdżam, a dedykowany serwer NAS lub rozwiązanie pośrednie z FreeNAS jest własnie od przechowywania danych do których można mieć szybki i łatwy dostęp..

Raspberry PI służy jako klient, nie jako serwer (ze względu, że nawet w wersji PI 2.0 jest ubogim rozwiązaniem dla kilku dysków w systemie RAID i dla infrastruktury Ethernet 1Gbps)..
Raspberry PI może być serwerem do automatyki, do obsługi mniej wydajnych procesów,
natomiast do backupu, trzymania danych służą inne rozwiązania..
Jeśli miałbym to na rozwiązaniu Raspberry PI,
wówczas zamiast 2-3 tygodni zgrywania danych, miałbym od pół roku do 1 roku na samo zgrywanie..
Dodatkowo uporządkowanie tego wszystkiego..

Tak mam dyski w jednym miejscu, a Raspberry PI mam podłączone w różnych miejscach,
nie muszę przepinać dysku pomiędzy innymi Raspberry PI,
udostępniać na łączu 100Mbps.. i się martwić, że się czka..

Przy bibliotece ok. 3000 plików wideo będących w bibliotece KODI,
niezależnie czy struktura bazy danych mieści się na Raspberry PI,
czy w innym miejscu w bazie SQL..
Jeżeli przy takiej ilości danych każde wejście do biblioteki jest odświeżaniem listy multimediów, które trwa od 1 do prawie 2 minut.

Więc czas dostępu do danych na dysku na Raspberry PI się zwiększa,
nawet porównanie interfejsu USB 2.0 + Ethernet 100Mbps z SATA (z RAID) + 2x Ethernet 1Gps.. (Przy czym procesor Raspberry PI musi obsłużyć dodatkowo na przetworzenie danych,
natomiast w dedykowanym rozwiązaniu Raspberry PI tylko pobiera strumieniowo, tylko to co jest potrzebne, a resztą zajmuje się dedykowany NAS)..

//
Przy wydatku na 500-800zł za sam podstawowy dedykowany serwer NAS,
otrzymujemy więcej niż byśmy poświęcili czas na samodzielną konfigurację na Linuxie w Raspberry PI i wykazali się wiedzą oraz się martwili że coś nie działa..

\\
Nie powinno się robić, że na tym samym Raspberry PI (nawet 2.0) jest serwer NAS + klient multimedialny.. to jest naprawdę wąskie gardło..

Każde rozwiązania, Kickstarty, które są wymyślane na Raspberry PI są traktowane jako oddzielny projekt dla oddzielnej płytki Raspberry PI..
Mało kto łączy wszystko w jednym.. Nawet projekt zakładający tworzenie Raspberry PI jako klaster nie daje właściwych efektów do tworzenia kompletnego rozwiązania..
Ostatnio zmieniany: 2015/03/05 10:05 przez marysh.

Raspberry Pi 2 nie nadaje sie nawet do Samby! 2015/03/06 15:48 #11175

• Hellcube
  • Junior
  • Hellcube

• KODI: Hellcube
  • HTPC: Raspberry pi
Niebawem moja malina 2 będzie w domu. Taki NAS miałem zrobiony na malinie 1b dysk Caviar red 4TB pod USB. Warto zmienić ustawienia w samba.conf:

socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=65535 SO_SNDBUF=65535 IPTOS_LOWDELAY SO_KEEPALIVE
use sendfile = yes
write cache size = 131072

i dodać big_writes (jeżeli pliki są duże) przy montowaniu dysku.

Partycja oczywiscie ext4 ( ja swoja konwertowałem z NTFS).

Transfer mam na poziomie 9 - 11 MB więc w pełni mnie satysfakcjonuje.

Dodam że system mam Xbian.

Fakt upierdliwością jest podłączanie takiego dysku w Windzie.
Ale to też nie problem jest sporo programików dla windy do podlaczania dyskow EXT4.
np. www.ext2fsd.com/
Osobiście używam tego
www.paragon-software.com/home/extfs-windows/
Działa ładnie i szybko.
Moderatorzy: Regss, zet120, Admin
Zasilane przez Forum Kunena :: Diseño Zaragoza

Aby kontynuować, pokaż nam kim jesteś