KODI na Androidzie

Jak zapewne wiecie Kodi wprowadziło platformę Android, jako oficjalnie wspieraną w gałęzi rozwoju.

Jest to jedna z najbardziej rozwijanych odmian Kodi/XBMC i staje się niezwykle przydatna ze względu na rosnącą popularność urządzeń typu Android-Box. Obecna wersja nie odbiega już znacząco od tych przeznaczonych na inne urządzenia.

W artykule przedstawię sposób instalacji podstawowej wersji Kodi na Androidzie oraz porównam wersję oficjalną z dostępnymi wersjami zmodyfikowanymi.

Instalacja Kodi na Android

Instalacja Kodi jest banalna. Jeszcze do niedawna trzeba było instalować Kodi z pliku apk. Teraz natomiast robimy to jak z każdą inną aplikacją pod system Android – instalujemy przez sklep play. Kodi można znaleźć tutaj.

Nieoficjalne wersje Kodi/XBMC na Androida

  • SPMC – Semper Media Center

Najbardziej rozwijana obecnie wersja Kodi/XBMC na Androida. Zawiera wszystkie funkcjonalności wersji oficjalnej, ale również rozszerza możliwości aplikacji, m.in.:

  • zwiększone wsparcie procesorów Rockchip (prawdziwa rozdzielczość 4K dla modelu RK3288),
  • opcja wymuszenia bezpośredniego przepuszczania dźwięku na urządzeniach z procesorem Rockchip,
  • wsparcie dla systemu Android TV,
  • tryb pełnoekranowy na wersji Android Jelly Bean.

Najważniejsze jest, że SPMC dostępne jest bezpośrednio Sklepie Play. Dzięki temu aplikacja łatwo się instaluje, zaś aktualizacja przebiega zwykle bezobsługowo. SPMC można zainstalować „obok” oficjalnej wersji – obie wersje będą korzystać z niezależnych ustawień (np. listy wtyczek).

SPMC występuje w dwóch wersjach, tzw. non-launcher i launcher. Różnią się one sposobem uruchamiania aplikacji. Wersja pierwsza (dostępna w Sklepie Play), uruchamiana jest jak wszystkie inne aplikacje w Androidzie. Odmiana „launcher” domyślnie instaluje się jako nakładka na pulpit systemu. Dzięki temu system po uruchomieniu przechodzi bezpośrednio do Kodi/XBMC.

Największą wadą SPMC jest „opóźnienie” wersji Kodi/XBMC względem oficjalnego wydania. Więc czasem zdarza się, że funkcje pierwotnie dodanie „przedpremierowo” w SPMC dostępne są już wydaniach Kodi.

Aplikacja w Sklepie Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.semperpax.spmc
Oficjalna strona projektu: http://spmc.semperpax.com

Beyond XBMC 

Projekt, na chwilę obecną nierozwijany. Jednak jeszcze przed rokiem, to właśnie ta wersja była używana przeze mnie jako podstawowa na Androidzie. Najnowsza wersja, czyli 3.4 beta oparta jest na XBMC Gotham, ale wciąż pozostaje nadzieja na reaktywacje projektu – autor jakiś czas temu zapowiadał wersję o numerze 4, która rzekomo miała być budowana na bazie SPMC.

Beyond XBMC dostępny jest podobnie jak SPMC w wersjach non-launcher i launcher, ale instalować go można jedynie przy użyciu plików apk.

Wątek projektu na forum XDA: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2655622

JustXBMC

Również stary i zawieszony projekt. Wspominam jako ciekawostkę, ponieważ może się  komuś przydać jeżeli chciałby w XBMC zamiast wbudowanego użyć zewnętrznego odtwarzacza,
np. aplikacji MX Player.

Oficjalna strona: http://apkfreak.com/justxbmcv4
Wątek na forum FreekTab: http://www.freaktab.com/showthread.php?8983

Autor:
Michał Morawski

PS: Instrukcja pisana na bazie własnych doświadczeń i testów.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony kodi.org.pl – Napisany przez autora bloga.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.