KODI Fanklub PolskaSkórka CCM Helix

Skórka CCM Helix - 3.9 out of 5 based on 46 votes
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (46 glosow)

Dobra skórka w Kodi to coś niezwykle ważnego. Powinna być ona łatwa w użyciu i przedewszystkim ładna :).

Taka właśnie jest skóra CCM – nieprzeładowana fajerwerkami, ale o wiele bardziej funkcjonalna niż standardowa.

Na pierwszy rzut oka przypomina standardową skórkę Confluence – i tak właśnie została zaprojektowana. Dopiero poświęcenie trochę czasu na jej skonfigurowania pozwala wyciągnąć z niej to co najlepsze.

Zespół Kodi podjął decyzję, iż skóry podobne do standardowej nie będą się znajdowały w głównym repozytorium. Dlatego skóra jest aktualnie dostępna tylko w repozytorium Hybrid:

https://code.google.com/p/hybrid-development-repo/

Po zainstalowaniu repozytorium należy zainstalować skórę o nazwie „CCM Helix”. W momencie pisania tego artykułu dostępna jest wersja 3.0.8.

 

Oto kilka zalet, które skłoniły mnie do użycia tej skórki:

- wygląda jak Confluence, przez co jest łatwa w użyciu. Gdyby w przyszłości przestała być rozwijana, można wrócić do standardowej, lub zainstalować inną modyfikację, i dla osób mniej obeznanych (np. domowników) niewiele się zmieni.

- możliwość modyfikacji wszystkich opcji menu – brak tego w skórze standardowej powoduje, iż jest ona mało wygodna w codziennej obsłudze – zawiera np. opcje których nie używam, nie pozwala podzielić filmów na łatwo dostępne kategorie

- niewielkie wymagania – skóra nie obciąża nadmiernie pamięci i procesora, dzięki czemu działa bardzo sprawnie

- integracja z kilkoma najpopularniejszymi skryptami – skrypty uzupełniają braki Kodi

Oto najważniejsze zmiany, jakie wprowadziłem dzięki zastosowaniu skórki CCM Helix:

1. Modyfikacje wizualne

(Rys. 1 Opcje wyglądu skóry)

a. obniżenie menu – początkowo nie byłem do tego przekonany, ale obniżenie menu udostępnia sporo miejsca na górze (opcja: Enable Low Main Menu Bar)

b. powiększone widgety (opcja: Enable Large Home Widgets) – duże widgety pokazują po prostu większe obrazki :D które lepiej widać z większej odległości

c. statystyki (opcja: Enable Home Stats Bar) – pokazuje informacje o ilości filmów w danej kategorii, a także zajętość dysku czy pamięci

d. zmiana koloru czcionki (opcja: Select Main Font Color) – niby drobiazg, a skórka wygląda trochę ciekawiej

 

2. Modyfikacja menu

CCM pozwala na dowolne definiowanie menu i podmenu. Można usunąć wszystkie domyślne opcje i zdefiniować własne od nowa. Opcją menu/podmenu może być praktycznie wszystko: od zdefiniowanych domyślnych opcji menu, poprzez dowolne pluginy, ulubione, smartlisty aż do dowolnej ręcznie zdefiniowanej komendy.

a. Filmy – podzieliłem je na 4 kategorie. Dla każdej z kategorii wykonałem 3 smartlisty: wszystkie, w trakcie (filmy których oglądanie się rozpoczęło ale nie zakończyło), ostatnio dodane (filmy dodane do biblioteki w ciągu ostatnich 30 dni). 

(Rys. 2 Edycja listy odtwarzania)

Każda kategoria ma u mnie swoją główną pozycję menu, która otwiera smartlistę „wszystkie”. Definiuje się ją w opcjach „Home menu: Pozycje”. Każda z głównych pozycji menu ma swoja nazwę, zawartość podmenu (Submenu Set), dodatki (Add-on Set) i tło (Background Type).

(Rys. 3 Ustawienia głównego menu)

Skóra CCM pozwala zdefiniować także zawartość podmenu (opcja Podmenu: Choices) w formie nazwanych zestawów. Prócz nazwy można zdefiniować do 10 opcji submenu. U mnie każda kategoria jako podmenu ma podpięte dwie pozostałe smartlisty:  „w trakcie” i „ostatnio dodane”. 

(Rys.4 Ustawienia podmenu)

Tło ustawiłem jako „Live content”, co oznacza, iż za każdym razem buduje się dynamicznie z okładek w danej kategorii.

Wszystkie pozostałe opcje dotyczące filmów zostały z głównego menu usunięte.

b. seriale, muzyka – zostawiłem domyślną konfigurację

c. ulubione – to moja nowa opcja menu. Główna opcja menu prowadzi do pluginu „Super favourities” – to takie „Ulubione” na sterydach. Super favourities pozwala zdefiniować zakładki w formie drzewa, z kolorowaniem, z podpiętymi grafikami, ma nawet opcje nadzoru rodzicielskiego. 

W podmenu mam dwie opcje: nagrania (surowa lista nagrań z PVR) oraz pliki (dojście do listy wszystkich źródeł wideo).

W Ulubionych mam też skonfigurowany zestaw dodatków (opcja: Dodatek: Shortcuts), są to popularne serwisy streamingowe wideo, a jako widgety ustawiony jest widget pogodowy

d. System – główne menu pozostaje bez zmian, doszły opcje submenu:

- skóra – szybki dostęp do ustawień skóry

- dodatki  – szybki dostęp do menu dodatków

- Aktualizuj/Wyczyść – uruchomienie odświeżania/czyszczenia biblioteki

- Menedżer plików

- O systemie

- Missing Movie Scanner – uruchomienie plugina, który wyszukuje pliki wideo, które nie są jeszcze zeskanowane do biblioteki

Możliwości skórki „CCM for Helix” nie kończą się na tym (skóra ma np. kilka predefiniowanych kolorystyk), ale odkrywanie tego zostawiam ewentualnym użytkownikom. Dla dociekliwych polecam wątek twórcy skórki, Mudislandera, na forum Kodi: http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=212898

 

 
Informacje o Autorze:
Author: marx

Zaloguj się aby skomentować
Dodaj komentarz na Forum ( już dodano 7 ).

Aby kontynuować, pokaż nam kim jesteś