Team Kodi wypuścił wersję 16 naszego media center. Jest ona pełna poprawek, które pewnie przejdą bez większego echa, gdyż poprawiają one jedynie stabilność. W tym artykule przyjrzymy się jednak zmianom najbardziej interesującym dla przeciętnego użytkownika. Zmianom, które są widoczne gołym okiem i z którymi zetkniemy się nie raz. Dla bardziej ciekawskich użytkowników, na końcu artykułu zamieszczona będzie lista wybranych szczegółowych poprawek. Zapraszamy do czytania i updatowania! 😉
Long press
Od jakiegoś czasu obserwujemy trend minimalizmu. Nic dziwnego więc, że firmy oferują piloty z coraz mniejszą ilością przycisków. Praktycznie wszystkim nowszym Android TV brakuje dedykowanego przycisku do menu kontekstowego. Developerzy Kodi wprowadzają dla nas bardzo poręczne rozwiązanie zaczerpnięte z interfejsów dotykowych. Od teraz, gdy przyciśniemy na pilocie przycisk OK/enter na kilka sekund, rozwinie się menu kontekstowe. Obiecują oni też, że w przyszłości funkcja będzie rozwijana dla jeszcze lepszej wygody używania pilotów.
Kontrola tego, co właściwie się dzieję z naszym media center – Event logging
Niestety czasami wszystko zawodzi. Szczególnie przy rozbudowanych instalacjach trudno wtedy dojść, co tak naprawdę powoduję problem. A to jakiś komunikat przejdzie bez echa, a to akurat wciągniemy się w bardzo produktywną debatę z żoną, a potem nie mamy pojęcia czemu jest jak jest;)
W wersji szesnastej wprowadzona została funkcja event logging. Co to w praktyce znaczy dla nas? Dostępna będzie lista najważniejszych czynności ostatnio wykonanych oraz ich szczegółów. Dla przykładu: gdy zechcemy zeskanować bibliotekę dostępnych filmów, w nowej funkcjonalności zostanie dodany wpis z listą klipów, które nie były w naszym zbiorze. Każdy z nich będzie się dało kliknąć, więc funkcja będzie szczególnie przydatna, gdy kilka z nich będzie wymagało poprawki.
Inne zastosowanie umożliwia nam dostęp do listy ostatnio zaktualizowanych addonów. Od teraz gdy coś się zepsuje, będziemy mogli szybko zweryfikować, że zawalił addon i downgradować go.
W końcu normalne rozciąganie obrazu 4:3!
Funkcja nonlinear strech wreszcie pozwoli nam na dogodne rozciągnięcie filmów z 4:3 do 16:9, bez ucinania obrazu. Szczególnie przydatne w przypadku starszych filmów. Od teraz Friendsów oglądamy w 16:9 😉
Ulepszenia add-on managera
Czasami funkcja auto-update bywa uciążliwa. Z nowym Jarvisem będziemy mogli wyłączyć ją tylko dla danego addonu. Oprócz tego, przycisk roll-back został zastąpiony przez przycisk update. Otwiera on listę dostępnych wersji pluginu. Jeśli jest on dostępny w kilku repozytoriach, które oferują różne jego wersję – będziemy mogli wybrać, którą zainstalować.
W addon info panel możemy wejść przez addon managera lub poprzez wybranie danego pluginu, a następnie kliknięcie prawego przycisku myszy/przytrzymanie OK/kliknięcie C na klawiaturze, i wybranie info lub bezpośrednio, klikając klawisz I.
Ulepszenia dla biblioteki muzycznej
Użytkownicy słuchający muzyki na Kodi są traktowani przez programistów trochę po macoszemu, gdyż zawsze najistotniejszą funkcją programu było oglądanie video. Ta wersja ma to zmienić. Wcześniej skanowanie biblioteki z muzyką było dość problematyczne, teraz wystarczy wskazać ścieżkę. Polecamy sami przetestować tę funkcję, działa całkiem nieźle 😉 Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby pliki były potagowane. No, ale… Kto teraz nie taguje muzyki? (Mam rację?).
Zmiany związane z platformami
Update DirectX 11
Kodi otrzymuje wsparcie dla Dx11. Co to oznacza? Support dla ciekawych nowych narzędzi i pełne wsparcie dla nowych kart graficznych. Co więcej zachowujemy wsparcie dla starszych sprzętów, które obsługują Dx9. Prawda, że wspaniale?
Android Surface rendering
Tak jak już pisaliśmy w poprzednich newsach dla Alphy, niektóre nowsze urządzenia mają problem z narysowaniem interfejsu dla Kodi w 4K, podczas gdy dają radę odtwarzać filmy w tej rozdzielczości. Trzeba było pomniejszać film, by urządzenie uciągnęło interfejs. Wraz z szesnastką problem został wyeliminowany. Niestety nie udało się tego poprawić dla urządzeń AMLogic. Jeśli jednak Twoje urządzenie wspiera android Surface rendering – będzie lepiej 😉
I wiele, wiele innych!
Oprócz powyższych zmian, oraz tych wylistowanych na końcu artykułu, programiści Kodi obiecują to, do czego zdążyli nas już przyzwyczaić, czyli masę poprawek pod maską. Na przykład przepisanie przestarzałych fragmentów kodu, połączenie niektórych porozrzucanych jego fragmentów w bardziej logiczną całość.
Zmiany może nie wydają się wielkie, ale deweloperzy chcą uzyskać bardzo stabilne, niezawodne oprogramowanie zamiast stworzyć z niego przeładowany kombajn.
Lista innych zmian:
– Wsparcie dla ADSP (metoda cyfrowego przetwarzania sygnału z ogromem możliwości)
– Poprawione skalowanie zdjęć
– Dodany suport dla tagów musicbrainz w id3v2, ape, xiph
– Widoczna data dodania muzyki do biblioteki oraz możliwość sortowania z uwzględnieniem tego parametru
– Dodana możliwość zapisu ustawień skina
– Windows/32: poprawione odświeżanie 60Hz przy 24 bitach na fake-fullscreen
– Dodana możliwość sortowania muzyki po wykonawca / rok (sortowanie albumów każdego wykonawcy chronologicznie, jak w spotify)
– Niektóre kategorie przeniesione do kategorii look and feel w menadżerze addonów
– Nagrywanie seriali dla PVR
– Dodana opcja brak dla preferowanych napisów
– Poprawki w obsłudze słuchawek bluetooth na androidzie
– Poprawki dla kodeków VP9 i VC1 na Android
– Dodany multi-touch dla urządzeń Linux (!)
– Poprawki dla wprowadzania tekstu na ekranie dotykowym
– Zapamiętywanie ostatniej pozycji wybranej w menu
– Niezależność regulacji głośności w Kodi oraz Android
– Usunięty tryb karaoke
– iOS9 support
– Różne poprawki dla PVR
– Różne poprawki dla obsługi muzyki
– Obsługa stereoscopic depth effect w interfejsie Kodi, dla użytkowników Kodi na telewizorach 3d, oraz rzeczywistość wirtualna setach (skin confluence)
Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.