Zmieniamy wygląd XBMC – skóra Transparency!

Jak wszystkim wiadomo XBMC domyślnie wykorzystuje skórkę Confluence. Może się ona podobać lub nie, ale z pewnością brak jej nieco elastyczności – np. możliwości (w prosty sposób) konfigurowania własnego menu, grafik itp. W artykule pokażemy jak stosując skórkę Transparency! możemy znacznie odmienić wygląd i funkcjonalność XBMC.

Jak piszą autorzy skóry, podczas jej tworzenia główny nacisk położono na prezentację biblioteki z wykorzystaniem fanartów – i faktycznie bibliotekę możemy wyświetlać na wiele sposobów wywołując tzw wow effect na naszych przyjaciołach (zwłaszcza tych oglądających XBMC pierwszy raz). Osobiście jednak dużo bardziej cenię w Transparency! jej elastyczność, możliwość konfigurowania własnych (pod) menu, wbudowaną obsługę wielu ciekawych pluginów (np. Cinema Experience) itd.

W artykule przedstawię tylko podstawowe możliwości – ustawienia własnych grafik oraz dodanie do menu głównego dodatkowych opcji: BAJKI, BAJKI – Seriale, Youtube, Ulubione i Odtwarzaj płytę. Dzięki temu obsługa aplikacji jest jeszcze bardziej intuicyjna – teraz pozostali członkowie rodziny (włączając dzieci) są w stanie łatwo nawigować po XBMC.

 

Instalacja skóry

Aby używać Transparency! musimy oczywiście najpierw ją pobrać i zainstalować. Zrobimy to poprzez opcję ustawień wyglądu / skóra – tutaj domyślnie widzimy wybraną skórę Confluence – klikamy na opcję skóra i następnie wybieramy pobierz więcej.

Transparency - ustawienia skory

 

Wybor skory

 

Skóra Tansparency! znajduje się w oficjalnym repozytorium XBMC więc musimy jedynie odnaleźć ją na liście i wybrać opcję Instaluj. I tutaj musimy wykazać się cierpliwością, gdyż instalator skóry to kilkadziesiąt megabajtów danych do pobrania, tak więc w zależności od szybkości łącza może to potrwać odpowiednio długo. (Powinniśmy zdążyć wypić kawę w tak zwanym międzyczasie 🙂

Jeżeli operacja pobierania i instalacji się powiodła na liście powinniśmy mieć teraz dostępne Transparency! Należy wybrać ją aby XBMC używało jej jako domyślnej skórki (instalator może również automatycznie wyświetlić komunikat o gotowości skóry i zapytać nas czy przełączyć się na nią).

wybor skory 2

Po przełączeniu się na Transparency! Ekran ustawień powinien wyglądać jak poniżej. Niech nie zniechęca was mało ciekawy wygląd ustawień – moim zdaniem grafika sekcji ustawienia jest najmniej dopracowana tutaj. Całe szczęście nie ma to najmniejszego znaczenia w codziennym użytkowaniu i odbiorze XBMC.

Transparency - ustawienia

 

Zmieniamy opcje skóry

 

Wchodząc w opcję ustawienia skóry mamy możliwość zmiany … ustawień skóry. Na ekranach poniżej prezentuje te które przez długi czas użytkowania skóry określiłbym jako optymalne.

 

Ustawienia ogólne

Jak nazwa wskazuje w tej sekcji ustawień decydujemy o głównych ustawieniach skóry, jak przewijania długich tekstów (opisu/fabuły) szerokie przyciski itp.

Transparency - rozne opcje

 

Opcje ekranu głównego

W tej sekcji decydujemy o opcjach widocznych z poziomu ekranu głównego (home screen) – np. czy mają pokazywać się okładki płyt nowododanych materiałów.

 

Transparency - ekran glowny

 

Skrypty

Tutaj możemy np. zdecydować czy dodatkowe przyciski wywołujące dodatkowe funkcje pojawią się w OSD muzyki lub filmów (oczywiście skrypty muszą być wcześniej zainstalowane). W moim przypadku wybrałem przycisk pobierania napisów do filmów jak i tekstów piosenek oraz integrację z pluginem Cinema Experience.

Transparency - skrypty

 

Opcje widoku

W tej sekcji decydujemy jakie widoki będą dostępne (np. w trybie biblioteki), jak również ich zachowanie. Moje ustawienia niżej.

image9

 

Własne menu

To jedna z najciekawszych opcji Transparency! Użytkownik ma możliwość samodzielnie zdefiniować wygląd menu na ekranie głównym. Poza standardowymi przyciskami użytkownik ma możliwość zdefiniowania do trzech głównych, własnych przycisków. W moim przypadku będą to Bajki, Bajki – seriale, Youtube.

Aby to wykonać zrobimy mały trik polegający na dodaniu katalogu do ulubionych, a później podmapowania go do przycisku z odpowiednim opisem.

Aby dodać folder do ulubionych należy wyświetlić pliki (za pomocą opcji WIDEO, a nie FILMY), następnie po odszukaniu interesującego nas katalogu (np. BAJKI) wywołujemy menu kontekstowe i wybieramy opcję Dodaj do ulubionych.

Dodanie do ulubionych

Następnie wracamy do ustawień skóry, sekcja MENU i włączamy podmenu Własny1, nadajemy odpowiednią etykietę (tutaj BAJKI) i wybieramy uprzednio dodany element ulubionych do listy.

Transparency - definicja ulubionych w menu

Warto również poeksperymentować z podmenu głównych opcji – np. można dodać do nich wybrane wtyczki i ulubione.

Tła

Na koniec perełka dla estetów – możliwość ustawienia tła do każdego elementu menu. Podświetlamy odpowiednią opcję z lewej (np. Zdjęcia) i po prawej klikamy Pojedyńczy obraz, wybierając grafikę z dysku. Podobnie trzech dla naszych zdefiniowanych przycisków – podświetlamy Własny 1 i ustawiamy obraz odpowiadający bajkom.

UWAGA! Lista z lewej przewija się (nie widać suwaka) – znajdziecie tam dużo więcej elementów (jak np. domyślny obraz dla filmów, gdy nie ma przypisanego fanartu).

Transparency - ustawienie tla

Transparency! Daje również możliwość wyświetlania wielu obrazów – np. grafikę z ekranem kinowym, gdzie wyświetlane są losowo okładki filmów z biblioteki. Można włączyć animowane fanarty / tła – wówczas obraz jest powoli powiększany / przesuwany tworząc nijako animację.
Osobiście wolę jednak statyczne obrazy, nieobciążające niepotrzebnie XBMC.

Transparency - wybor tla

Wiele ciekawych obrazów można znaleźć w galeriach w sieci, lub wybrać te wykorzystywane przez inne skóry (np. Aeon)

Przy odrobinie inwencji można w ten sposób stworzyć nietuzinkowo wyglądające środowisko, dopasowane do używających je osób.

W artykule opisano jedynie podstawowe kroki mające na celu uruchomienie XBMC z tą, jakże ciekawą skórką. Transparency! umożliwia jednak znacznie więcej! Co stanowi doskonały materiał na następne artykuły… 🙂

Informacje o Autorze:


Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.