Automatyczne odświeżenie biblioteki w nocy (Windows)

robotXBMC nie dodaje samodzielnie nowych materiałów umieszczonych na dysku. Należy ręcznie poinstruować go aby odświeżył bibliotekę (można też ustawić skanowanie na starcie programu). Typowe zastosowanie HTPC to ciągła praca (nie wyłączamy komputera np. na noc), tak aby był zawsze gotowy do użytku – dlatego większość użytkowników zainteresowana jest automatyzacją pewnych procesów.
W artykule opiszemy w jaki sposób samoczynnie wyzwolić odświeżenie biblioteki (np. w nocy).

 

Przygotowanie

Aby rozwiązanie działało potrzebujemy dwóch dodatkowych programów:

  • AutoIt dostępnego tutaj lub w naszym dziale Download
  • wget dla Windows dostępnego tutaj (wybieramy Complete package, except sources)

Powyższe narzędzia dostępne są również u nas w dziale dostępne jest również u nas w dziale Download.

Uwaga: Rozwiązanie zostało opisane dla systemu Windows, aczkolwiek użytkownicy Linuxa powinni móc bez problemów dostosować go do swojego systemu (użycie wget’a + cron’a)

Instalacja narzędzi

  1. 1.Instalujemy program AutoIt (używając domyślnych opcji instalatora)
  2. 2.Instalujemy program wget (również pozostawiając ustawienia domyślne instalatora)

UWAGA ! Należy zapamiętać ścieżkę do folderu w którym zainstalowany zostanie wget (może ona się różnić ze względu na używany system operacyjny)

 

Ustawienia XBMC


W tej metodzie wykorzystamy możliwość sterowania XBMC poprzez www (http). Musimy zatem aktywować odpowiednią opcję (jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy) w ustawieniach XBMC / Sieć.

W menu usługi aktywujemy opcję Sterowanie XBMC poprzez http, pozostawiamy port 80, wpisujemy nazwę użytkownika (u nas xbmc) oraz hasło (u nas również xbmc).

 xbmc siec

 

Przygotowanie skryptu

  1. 1.Pobieramy przykładowy plik skryptu z działu Download
  2. 2.Zapisujemy w katalogu gdzie zainstalowaliśmy wget’a
    (u nas C:Program FilesGnuWin32bin)
  3. 3.Klikamy prawym klawiszem muszy na skrypt wybierając ‘Compile script’

(W wyniku czego powstaje plik o tej samej nazwie, lecz z rozszerzeniem ‘exe’)

Jeżeli ustawienia użytkownika odbiegają od opisanych można jeszcze (przed punktem 3cim) wyedytować plik skryptu (prawy klawisz myszy, opcja Edit Script) i poprawić: hasło, użytkownika, IP, katalog instalacji wget’a.
W opisanym przypadku użytkownik to XBMC, program uruchamiamy na tej samej maszynie więc wpisaliśmy ‘localhost’, katalog wget’a to: C:Program FilesGnuWin32bin)

 

Automatyzacja

I na sam koniec pozostało nam zaplanować uruchomienie nowoutworzonego pliku exe na interesujący nas czas / interwał. Wykonamy to poprzez narzędzie Windows Zaplanowane zadania dostępne z menu start/Programy/Akcesoria/Narzędzia systemowe.

W programie klikamy 2x na dodaj zaplanowane zadanie i z kreatora wybieramy nasz nowy plik exe. Ustawiamy interwał czasowy jak i godzinę wykonania i zapisujemy zadanie.

 Zaplanowane zadania Windows

 

Test rozwiązania

Przy uruchomionym XBMC, klikamy prawym klawiszem na nowe zadanie z programu Zaplanowane zadania i wybieramy opcję uruchom.

Porada: podczas testu najlepiej wylaczyc tryb peunoekranowy xbmc (klawisz ) i zeskalować jego okno tak aby było widoczne spod Zaplanowanych zadań – odświeżenie biblioteki może być bardzo szybkie i napis informujący o tym może jedynie mignąć

Informacje o Autorze:


Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.