W typowej konfiguracji XBMC uruchamia się pełnoekranowo zaraz po starcie komputera. Jak wiadomo program jest zoptymalizowany pod kątem obsługi pilota zdalnego sterowania, jak również posiada interfejs dostosowany do wyświetlania na dużych telewizorach / projektorach.
Powszechnym jest zatem wykorzystywanie tegoż interfejsu do uruchamiania innych (zewnętrznych) programów – np. komunikatorów, przeglądarek czy programów obsługi tunerów TV.
W poprzednim artykule dedykowanym uruchamianiu gier systemowych opisaliśmy jak za pośrednictwem dodatku Advanced Launcher można skonfigurować XBMC, aby uruchamiać gry systemowe ze wskazanego folderu na dysku.
W niniejszym artykule opisujemy, w jaki sposób (z wykorzystaniem tego samego dodatku) można uruchamiać systemowe programy zewnętrzne. Opisane rozwiązanie oparte będzie na przykładowym dodaniu komunikatora Skype (Windows) do głównego menu XBMC.
Opisany proces (na zasadzie analogii) będzie miał również zastosowanie dla każdego rodzaju systemu operacyjnego i pliku wykonywalnego (odpowiedniego dla używanego systemu).
Uwaga! Zakładamy, iż czytelnik zapoznał się z poprzednim artykułem i ma poprawnie zainstalowany i skonfigurowany plugin Advanced Launcher.
W artykule poświęconym uruchamianiu gier pokazaliśmy jak tworzyć skrót niejako do konternera (folderu) zawierającego więcej programów (gier). W tym artykule opiszemy jak dodać skrót do pojedynczej, konkretnej aplikacji.
Aby dodać kolejną pozycję do listy uruchamianych programów należy z pozycji ekranu głównego wybrać z menu programy / Advanced Launcher i tutaj po wywołaniu z menu kontekstowego (klawisz ‘C’) wybieramy ‘Create new launcher’. (Początkujący często pytają jak dodać nową pozycję launcher’a, zapominając o menu kontekstowym…)
Następnie z ekranu ‘Launcher type’ wybieramy: Standalone (PC executable).
W następnym oknie dialogowym proszeni jesteśmy o wybranie pliku wykonywalnego, który chcemy uruchamiać, odpowiedniego dla używanego systemu (np. dla Windows będą to np. pliki z rozszerzeniem ‘exe’). Przeglądamy, zatem dysk i wskazujemy odpowiedni plik (w naszym przykładzie Skype.exe)
Następnie proszeni jesteśmy o podanie argumentów programu (Application arguments) który chcemy uruchamiać. W większości przypadków wystarczy pozostawić domyślną wrtość (czyli %rom%). W pozostałych przypadkach można przekazać parametry startowe uruchamianemu programowi (np. tworząc launcher Firefox’a możemy podać stronę która powinna być uruchamana po starcie przeglądarki).
Następnie plugin zapyta o nazwę launcher’a (title of the launcher) – wpisujemy oczywiście dowolny tekst opisujący launcher’a (a zwykle nazwę aplikacji którą uruchamiamy)
Dalej należy wybrać platformę uruchomieniową (select the platform) – w tym przypadku będzie to IBM PC Compatible co oznacza, iż będziemy uruchamiać standardowy program, odpowiedni dla używanego systemu operacyjnego.
Na koniec zapytani zostaniemy o wskazanie folderu miniaturek (Thumbnails path) oraz fanartów (Fanarts path).
Od tej pory możemy uruchamiać wybraną aplikację bezpośrednio z XBMC (z menu głównego Programy wybierając Advanced Launcher).
Dla często uruchamianych programów nie jest to na pewno najwygodniejsze rozwiązanie. Większość użytkowników woli przenieść stworzone skróty do menu głównego XBMC.
Najłatwiejszym sposobem aby to wykonać jest skorzystanie z funkcjonalności jednej z dodatkowych skór (np. Transparency! która umożliwia dodanie dowolnej pozycji z ‘ulubionych’ do głównego menu, jak i systemu podmenu – podobnie jak opisano to w tym artykule.
Oba artykuły poświęcone doskonałemu pluginowi Advanced Launcher nie wyczerpują tematu. Wtyczka pozwala na wiele więcej (np. uruchamianie emulatorów tzw ‘ROMów’ gier). Temat będziemy kontynuować w dalszych publikacjach.
Zobacz także jakię są najlepsze aplikacje do obróbki zdjęć i filmów.
Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.