Konsola (terminal) to serce każdego systemu Linux, jest to główne narzędzie, przy pomocy którego sterujemy systemem operacyjnym.
W poniższym artykule chciałbym wprowadzić potencjalnego użytkownika XBMCbuntu w podstawy działania i zarządzania systemem z poziomu terminala. Praca z linii komend umożliwia szybką oraz wygodną administrację systemem, jest ergonomiczna dla systemu (nie ma zbędnego obciążenia wyświetlaniem grafiki) oraz umożliwia łatwą automatyzację działań.
Podstawy wiedzy przekazane w tym artykule są uniwersalne gdyż większość poleceń działa na wszystkich wersjach Linuxa (choć nie ukrywam że ja używam Debiana).
Potrzeba napisania tego artykułu wynika z planowanej publikacji artykułów dot. uruchomienia na komputerze z XBMCbuntu klienta sieci bittorrent oraz aplikacji wspomagającej pobieranie plików z serwisów typu rapidshare, turbobit itp… Uruchomienie powyższych wymaga znajomości przynajmniej podstaw poruszania się konsoli systemu Linux, jak również podstaw zarządzania systemem.
Po uruchomieniu komputera z dystrybucją XBMCbuntu widzimy:
By przejść do terminala musimy nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl+Alt+F1, po której użyciu zobaczymy:
Żeby cokolwiek zrobić musimy zalogować się do systemu. Podajemy nazwę uzytkownika i hasło, które zdefiniowaliśmy podczas instalacji, zatwierdzamy Enter – em
W tej chwili jesteś zalogowany jako użytkownik xbmc. Taki użytkownik ma dość duże ograniczenia (dla bezpieczeństwa użytkownika i systemu jest to dobre), więc żeby wykonać jakieś polecenie poprzedzać je będziemy: sudo (co znaczy mniej więcej, że będziemy je uruchamiać jako root – administrator).
Zakładam, że twój komputer ma dostęp do Internetu, więc wydajemy pierwsze polecenie, które pobiera najnowsze informacje o najnowszych pakietach (niezbędne, by instalować najnowsze pakiety):
$ sudo apt-get update
Następnie instalujemy pakiet ssh, by móc łączyć się zdalnie przez program putty z innego komputera, np. z systemem operacyjnym Windows
$ sudo apt-get install ssh
Potwierdzamy [y]
Warto jeszcze w tym momencie sprawdzić jaki adres IP ma komputer :
$ ifconfig
Adres podany jest w linii: inet addr:192.168.1.222
Teraz restartujemy komputer poleceniem:
$ sudo reboot
Na komputerze z Windows – em pobieramy program putty:
i go instalujemy
Po uruchomieniu widzimy okno konfiguracji:
1.Podajemy adres IP komputera na którym zainstalowany XBMCbuntu
2.Nazwa pod jaką zapiszesz swoją konfigurację
3.W tym miejscu zmieniamy na UTF-8, jak na kolejnym obrazku
4.Zapis ustawień
Wybieramy swoją wybraną sesję i zatwierdzamy Open
Następnie logujemy się zdalnie.
Po zalogowaniu do konsoli instalujemy Midnight Commandera, który do złudzenia przypomina Norton Commandera lub Total Commandera – bardzo podobny interfejs użytkownika, te same skróty klawiaturowe i klawisze funkcyjne:
$ sudo apt-get install mc
Uruchamiamy go przez wydanie polecenia:
$ mc
To jest dobry czas by zakończyć artykuł i zostawić szanownego użytkownika sam na sam z konsolową odsłoną XBMCbuntu.
Zobacz również:
XBMCbuntu – przygotowanie płyty startowej
XBMCbuntu – partycjonowanie
cdn….
Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.