XBMC 13 Gotham. Duże zmiany!

 Najnowsze wydanie XBMC 13 (Gotham), zawiera dwie duże zmiany: odtwarzanie materiałów 3D, jak również długo oczekiwane sprzętowe dekodowanie wideo na Android.
Team XBMC zdecydował, również o zaprzestaniu wspierania Windows XP i młodszych.

Poczynione zostały również pewne porządki w sposobie wyświetlania menu kontekstowego / niektórych funkcji oraz naprawione błędy (szczególnie dla Raspberry Pi)

Sprzętowe dekodowanie wideo na Android

Należy wiedzieć, iż zaimplementowane sprzętowe dekodowanie nie wspiera chipset’ów AMLogic i Allwiner i wymaga Android w wersji 4.0  (“Ice Cream Sandwich) lub wyższej.

Zatem większość tabletów sprzedawanych w ubiegłych latach powinna działać całkiem niezłe z nową i następnymi wrsjami Alfa.

Renderowanie 3D

Dla coraz bardziej licznego grona miłośników 3D zapowiada się również miła niespodzianka: XBMC potrafi teraz dekodować formaty 3D: SBS, TAB, Anaglyph, i z przeplotem (dedykowanych dla pasywnych TV).

Należy wiedzieć, w przypadku formatów FullSBS i TAB nie jest wykorzystywane sprzętowe dekodowanie, dlatego odtwarzanie tychże wymaga większej mocy obliczeniowej komputera (słabsze/starsze maszyny mogą nie poradzić z tym sobie).

Niestety XBMC również nie wspiera formatów 3D Bluray.

Tak ważna zmiana wymusiła również zmianę skóry: dodanie przycisku do obsługi trybu 3D. Domyślnie XBMC stara się automatycznie rozpoznać format, gdyby jednak się to mu nie udało mamy możliwość za pomocą tegoż przycisku wymusić odtwarzanie materiału w 3D.

Zmiana ta jest również istotna dla osób które zgrywają własne płyty Bluray 3D do formatu 3D. Do tej pory aby oglądać materiał zmuszone były  ponownie je ripować do formatu 2D (aby oglądać je np. na tradycyjnych odbiornikach TV).

Dzięki wspomnianemu przyciskowi można wymusić odtwarzanie formatu 3D w tradycyjnym 2D, bez potrzeby konwersji na 2D.

Należy pamiętać że ta zmiana wymusza zmianę w samej skórze. Jeżeli więc nie używacie skórki Confluence a wasza skóra nie ma tej opcji powinniście zgłosić poprawkę jej autorowi,

XBMC - Wparcie 3D

Zmiany menu kontekstowego

Dodatkiem do dużych zmian jest również optymalizacja menu kontekstowego, dzięki czemu XBMC ma ono być jeszcze bardziej przejrzyste i user friendly.

XBMC Team zdecydowało się usunąć elementy menu kontekstowego, które w zasadzie z kontekstem miały niewiele wspólnego, jak również przenieść elementy stosunkowo rzadko używane do podopcji Zarządzaj… (ang Manage)

Niektóre opcje (jak np aktualizacja biblioteki zostały przeniesione do bocznego menu)

XBMC 13 - Zmiana menu konkekstowego

Do widzenia Windows XP!

Team XBMC, wzorem Microsoftu zdecydował o zaprzestaniu wsparcia dla systemu Windows XP począwszy od 2014 roku. Jako konsekwencja XBMC 13 nie da się uruchomić już na tym systemie (jak i starszych).

Jak argumentują deweloperzy XBMC utrzymywanie wstecznej kompatybilności dla 12 letniego systemu operacyjnego kosztuje zbyt dużo pracy i wysiłku odbijając się na rozwoju aplikacji.

Dlatego (mimo iż część z Was może przyjąć to z rozgoryczeniem) podjęto decyzję iż wersja Gotham działać będzie na systemach Windows 7,8 i Vista.

Pogoda (Wather underground)


Wather Underground uskarża się, iż ruch do ich serwerów jest tak duży iż wykracza istotnie poza granice sponsoringu.

Aby rozwiązać ten problem choćby połowicznie, zdecydowano się na wydawanie XBMC bez skonfigurowania domyślnej wtyczki pogodowej.

Użytkownicy aktualizujący XBMC ze starszej wersji nie dostrzegą różnicy (wtyczka pozostanie włączona), jedynie nowi użytkownicy będą zmuszeni do zainstalowania pluginu wg własnych preferencji.

Inne poprawione błędy:

  • Problem z zawieszanie się EPG podczas braku danych o programie TV
  • Baza danych muzyki
  • Procesowanie wyświetlania czcionki
  • Głośność MP3 (vs FLAC i inne typy plików muzycznych)
  • Parsowanie plików
  • Wiele błędów Raspberry PI

Pobranie wersji Gotham

Jak powszechnie wiadomo wersje Beta poprzedzają ostateczne, produkcyjne wydanie programu. Dlatego użytkownicy decydujący się na używanie wersji nieprodukcyjnych muszą się liczyć z (dużo) mniejszą stabilnością aplikacji czy też niepoprawionymi jeszcze błędami zaszytymi w programie.

Osoby które chciałyby przetestować tą wersję zapraszamy do odwiedzenia naszego działu Download.

Jak wspierać rozwój XBMC ?

Jeżeli zdecydujesz się na testowanie wersji Alfa wszystkie wykryte problemy należy zgłaszać w systemie śledzenia błędów (Trac), dyskusje prowadzimy na Forum XBMC.

Jak wiemy XBMC jest całkowicie darmowe i powstaje wysiłkiem pasjonatów oraz za wsparciem finansowym Społeczności XBMC.

Dlatego nawet niewielkie datki (przy wielkiej rzeszy użytkowników XBMC) są istotnym wsparciem dla projektu! Osoby, które chciały by takowe wnieść na rzecz Fundacji zapraszamy do odwiedzenia tej strony

Źródła obrazów: xbmc.org

Dowiedz się więcej na temat możliwości kamery Intel Realsense.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.