Isengard – skalna twierdza w mitologii J.R.R. Tolkiena, której nie mogła zniszczyć żadna znana broń. Ciekawe czy twórcy podołają tak ambitnie brzmiącej nazwie kodowej. Jedno jest pewne, nowa wersja niesie za sobą naprawdę duże zmiany, a wiele requestów czekających na swój moment od lat, zostało zrealizowanych. Czego więc możemy się spodziewać?
Inteligentne przewijanie
Ekipa Kodi wymyśliła bardzo przydatną funkcję, która oszczędzi nam sporo czasu. Jest ona genialna w swej prostocie i myślę, że znajdzie wiele zwolenników. Od teraz podczas odtwarzania ulubionej piosenki lub filmu, będziemy mogli przewijać zawartość w zależności od ilości kliknięć. Co to oznacza w praktyce? Klikając przycisk odpowiadający za przewijanie, przesuniemy się w czasie o 10 sekund, natomiast, gdy wykonamy dwa szybkie kliknięcia – o 20 sekund. Każde następne kliknięcie zwiększa ilość czasu, o jaką przenosimy się do przodu.
Wybór rozdziału
Trudno uwierzyć, że ta funkcja zostaje zaimplementowana dopiero teraz! Prośba o napisanie takiego modułu czekała na realizacje ponad 6 lat! Dodana zostanie dodatkowa ikonka Bookmarks, dzięki której będziemy mogli wybrać rozdział spośród plików video, które to wspierają (np. mkv). Kodi automatycznie wylistuje wszystkie zakładki i przypisze im stop-klatki z danego momentu. Słabsze urządzenia jak Raspberry Pi 1 mogą być nieco za mało wydajne, by obsłużyć tę funkcję, więc jest ona domyślnie wyłączona dla słabszych urządzeń. Oczywiście możemy to zmienić w ustawieniach programu.
Prostsze wybieranie ścieżki audio oraz napisów
Od teraz, by wybrać interesującą nas ścieżkę audio dostępną np. w filmach BluRay, nie będzie trzeba uciążliwie przewijać jej po jednej. Wszystko zostaje przeniesione na dużą listę, gdzie z łatwością dobierzemy interesujący nas element.
Usprawnienia dotyczące danych lokalnych
Dostępnych jest dużo więcej funkcji, jak chociażby wybranie jednostki temperatury czy szybkości wiatru. Oprócz tego zostaje zmieniona logika paczek językowych. By nasze multimedialne centrum porozumiewało się z nami za pomocą innego języka niż angielski, trzeba będzie mieć aktywne połączenie z internetem, przez które ściągniemy żądany język. Oczywiście niesie to za sobą też plusy. Gdy Kodi nie jest już dostarczane z każdym możliwym językiem – aktualizacje tłumaczeń będą dostępne dużo częściej..
Ulepszenia Add-on Managera
Ekipa Kodi obiecuje ulepszenie i uproszczenie obecnego menadżera wtyczek. Prace jednak są cały czas w toku, więc zostaje nam czekać na efekty w następnych wydaniach.
Inne zmiany
Programiści Kodi wychodzą naprzeciw i pod każdą testową wersją piętnastki mówią o setkach zmian i ulepszeń. Oto niektóre z nich:
– Zewnętrzne napisy przez UPnP;
– Możliwość wykonywania operacji na bibliotece (jak np. oznaczenie, jako pooglądany), podczas robienia innych czynności związanych z biblioteką (jak np. aktualizowanie jej);
– Zmiany związane z sortowaniem;
– Ulepszone wsparcie CC (Closed Captions) dla Live TV;
– Całkowita rezygnacja z buildów 32 bitowych na rzecz 64 bitowych w OSX;
– Nie trzeba już posiadać uprawnień SU/root, by włączyć Kodi na Androidzie;
– Przeredagowanie kodu, ulepszenie stabilności aplikacji i jej wydajności;
– Zmiany w dekodowaniu audio i video;
– Pasek postępu przy aktualizowaniu repozytorium;
– Naprawienie wielu, wielu błędów…
Co z moimi wtyczkami i skórkami?
Programiści Kodi przekonują, że poza paroma wyjątkami add-ony powinny chodzić bez zmian. Jeśli dana wtyczka pracowała pod Gothamem i Helixem – nie powinno być z nią problemów w Isengardzie.
Podobnie sprawa ma się zeskinami. Jeśli Kodi 14 obsługiwało Twoją ulubioną skórę, to po za sekcją PVR, gdzie pojawiły się pewne zmiany, nie powinny występować błędy.
Podsumowując
Być może zmiany nie są bardzo wyraźne dla zwykłego szarego usera, ale większość zmian, jaka ta wersja przynosi, to zmiany wewnętrzne. Stabilność i wydajność aplikacji powinna być znacznie lepsza z czego chyba każdy się cieszy.
Już teraz możesz pobrać u nas najnowszą betę (tutaj). Dla urządzeń Raspberry Pi: tutaj.Już teraz możesz pobrać u nas najnowszą bete (tutaj). Dla urządzeń Raspberry Pi: tutaj.
Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony.