Witam jestem w temacie nowy. Po przejrzeniu parunastu artykułów i tematów na różnych forach mam kilka pytań może ktoś mnie nakieruje lub podpowie z czego skorzystać
W domu posiadam Raspberry PI 3 Samsung Smart TV – Tizen Komputer + Laptop – Windows 2 telefony z Androidem
Chciałbym stworzyć coś w stylu. Serwer Kodi? na RPi3 (Raspbian?) – – podpięty do modemu/routera UPC + 2 dyski USB w RAID1 (Mirror) „zraidowany” dysk widoczny w sieci lokalnej (można z dowolnego komputera wrzucać i otwierać multimedia). Dostęp do filmów/muzyki na Smart TV (pomimo braku aplikacji Kodi pod to TV – próbowałem z serwera na PC i działa przez uPNP lub opcję „Moje treści” w TV) Dostęp do filmów/muzyki z poza domu przez telefony z androidem po otwarciu i przekierowaniu portów.
Po części wiem, że PLEX pozwala na dostęp z zewnątrz ale dla urządzeń mobilnych jest płatny, natomiast Kodi lepiej sobie radzi z nazewnictwem plików i jakoś bardziej przypadł mi do gustu. Wydaje mi się, że Kodi sam w sobie na takie rozwiązanie nie pozwala, ale może są do tego jakieś wtyczki ?
raid1 z RPi3 – nie wiem czy działa jakoś… chyba że z Rasbianem… kodi ma tylko serwer UPnP telefony z androidem i upnp – polecam ostatnią wersję vlc jako player windows – upnp widzi – z kodi działa różnie… ale mozna załadować vlc
rozumie że chciałbyś mieć dostęp do swoich zasobów z poza sieci domowej ? jeśli tak, to pozostaje Ci jedynie serwer stream czyli Plex lub Emby żeby można było transkodować w locie…
Chyba że masz upload 10-20 Mbita to obejdzie sie bez transkodowania. Ale powyższego nie zrealizujesz na Rpi..
Jeżeli jednak chcesz sieć domową i RPi… to zainstaluj sobie na nim Rasbiana , kodi i minidlna.
Jestem już po pierwszych testach. Kodi (Windows – upnp) działa dobrze z TV Samsung (Tizen).
Raspberry PI 3 + dysk 3,5 500 gb w zewnętrznej obudowie z osobnym zasilaniem – NTFS + SAMBA widoczny dzięki temu jako zasób sieciowy w Windows 10. Podpięty złączem HDMI do TV. Na RPI3 Zainstalowany Kodi 16, Emby server. – po przekierowaniu portów działa dobrze na komórce poza siecią Łącze mam 120/10
Jedyny mankament to prędkość 0,5-2 mb/s (wiem, że z uwag ina kartę sieciową i usb2.0 więcej jak 10mb/s nie ma co liczyć ale i tak coś mało). RPI3 podpięte kablem do routera. Może to wynikać ze słabego wifi bo komputer mam daleko od routera.
Tak Rpi3 + Raspbian (Kodi + Emby) Nie jestem pewien o co chodzi z tym transkodowaniem. Do instalacji Emby potrzebny był kodek ffdshow czy ffdmpeg nie pamiętam dokładnie, nie było go do pobrania ale udało się skompilować (chociaż trochę to trwało).
Filmy i muzyka działają super nawet przy przewijaniu na komórce przez Wifi i LTE. Zauważyłem jedynie że na moim TV gdy włączam niektóre filmy/seriale w Kodi z biblioteki Emby to ładuję się czarny obraz i dzwięk działa, natomiast gdy przełącze się na ten sam film po wybraniu w TV Source Emby albo uPNP z LAN to film się ładuje poprawnie.
Filmy i muzyka działają super nawet przy przewijaniu na komórce przez Wifi i LTE.
hm … rozumie więc że na RPi jak odpalasz np. film full HD z .mkv , to po LTE z zewnątrz czyli spoza sieci lokalnej, idzie ci jak bajka? Chyba że cały kontent jaki masz to .mp4 ?
Tak wszystko dobrze działa w domu mam upload 10Mbps. Jeśli komórka ma dobry zasięg lub wifi to przewinięcie filmu w dowolny moment to ok 2-3 sekundy. Rozwiązałem już problem. Było za mało pamięci ustawionej w Raspberry podpiętym do TV (64) ponoć potrzeba 128, zalecane 256 a ustawilem 512. Telefon komórkowy ma swój procesor graficzny.
intryguje mnie to żeby sprawdzić …ale nawet duży upload nic nie da jeżeli odpalasz film z komórki lub komputera przez przeglądarkę www w przypadku kiedy materiał jest w pliku mkv lub avi.. wtedy transkodowanie jest niezbędne. chyba że emby obsługuje sprzętowe wspomaganie openmax omx w raspberry….
kusi mnie żeby sprawdzić ja mam emby na procu i7 co pozwala odpalić dowolny materiał nawet stream z dvb-t w przeglądarce przy dowolnie niskim upload.
Może w swoim temacie zawarłbyś opis instalacji krok po kroku Kodi oraz Emby na malince? Wielu z pewnością skorzystałoby na tym:) Może nawet okaże się że w Polsce takiego rozwiązania używa więcej niż 2 osoby z tego forum
Czy jest technicznie wykonalne, podłączyć sygnał z UPC dekodera do Maliny, a następnie Maline do TV, tak aby przy pomocy kodi oglądać kablówkę na telewizorze ?
@7keys Mam zamiar zrobic video tutorial na youtube + opis do tego, ale musze nowa karte dorwac i postawic to jeszcze raz od zera bo nie chce w obecnej konfiguracji za duzo grzebac. (moze do 2-3 tygodni sie uda). Nie jestem expertem i dopiero ucze sie linuxa ale jakos sie udalo a moze sie komus przyda albo powie jak to lepiej zrobic
@piotrw Hmm nie wiem czy dobrze Ci odpowiem, ale Malina ma wyjscie HDMI brak wejscia (chyba, ze USB, albo pod kamere), wiec raczej nie bardzo. Ale u siebie mam tak ze mam TV z kilkoma wejsciami HDMI i na HDMI1 mam dekoder a na HDMI4 mam Kodi z maliny.
Poczekamy Niestety ja na testy miałem tylko RPi 1 ver.B – urządzenie jest za wolne na takie zabawy Może dziś uda mi się kupić nową kartę i potestuję na swojej RPi3.. W każdym razie na forum Emby zapierają się ostro że wystarczy do Rasbiana instalować emby -server z repozytorium. Jak by na to nie spojrzeć Rasbian to Debian 8…
Nie wiem jak instalowałeś ty… W sumie nie mam zbyt wiele czasu na ślęczenie przy kompilacjach i szukaniu wciąż brakujących zależności między pakietami
Na standardowym PC z Debianem 8 instalacja idzie z „palca” Wiesz starość już człowieka dopada
Resumując ..Czekamy na Twój „przewodnik” Dobrym rozwiązaniem byłoby jednak zamieszczenie oprócz filmu na youtube także opisu na forum – polecenia, repozytoria itd…
Instrukcji samej nie robie, będe robił videotutorial + opis. Dopiero w przyszły poniedziałek się za to wezmę jak żona wyjedzie bo TV potrzebny do początkowej konfiguracji a póki co żona ogląda a jak coś zepsuje to na dłużej będe potrzebował
Co do Kodi na raspbianie z instalacją nie miałem problemów, natomiast na początku działał masakrycznie i pomogło: sudo raspi-config Advanced options Memory split i zmień na 128 lub 256.
To oczywiście ustawiłem Może źle się wyraziłem Nie ma problemu z odtwarzaniem video i audio Raczej samo poruszanie się po menu jest …”mało efektywne” Małe przycięcia , minimalne ale jednak opóźnienia w reakcji na polecenia pilota. Po prostu rasbian zjada za dużo zasobów.
Sprawdziłem OSMC – czyli defakto taki jakby bardziej rozbudowany OpenElec Tu już jest lepiej z optymalizacją no i mamy w pełni funkcjonalnego menagera pakietów apt-get Czyli możemy sobie postawić apache z php5, mysql, przy odrobinie samozaparcia odpalić chmurę na owncloud. Mamy też dedykowane dodatki: trasmission, samba,ftp, server ssh, tvheadend…
No i zjada troszkę mniej zasobów.
Jednak dla mnie Rpi.. pozostanie nadal odtwarzaczem mediów Do innych zastosowań wolę „potwora” na Intelu I7…
W OSMC pozostaje jeszcze sprawdzenie możliwości skompilowania serwera minidlna. Tym bardziej że KODI nie ma możliwości odtworzenia filmu z DLNA wraz z napisami zewnętrznymi.