NAS – jaki polecacie ?

• Piter
  • Autor Artykułów
    Autor Artykułów
  • Oklaski: 12
  • KODI: Helix
  • W7, OpenElec
@Nexus6 – choler4 nie zauwazyłem twojego wpisu:
Nexus6 napisał:

LoOkas napisał:

tego mam w biurze. jest cichy,

Dupa blada – wiatrak wyje cały czas z tą samą prędkością niezależnie od obciążenia.

Dla mnie halas to kluczowa sprawa. Musze sprawdzic czy da sie anulowac zamowienie na Zyxela!

• Nexus6
  • Junior
    Junior
  • Oklaski:
  • KODI:
Jesli obaj podobnie pojmujemy pojecie „cichy sprzęt” to Zyxel do Synka ma się jak Trabant do Audi A4. Byc moze w biurze na openspace gdzie pracuje kilkadziesiat komputerow ten nas bedzie niesłyszlny. W domu nie wyobrazam sobie by trzymac go w pokoju w ktorym ogladam tv.

• Piter
  • Autor Artykułów
    Autor Artykułów
  • W7, OpenElec
Wygląda na to że mamy chyba takie samo pojęcie:)
Moj „niesłyszalny” zasilacz w PC slysze z piętra…
Spędziłem sporo czasu na wyciaszaniu obkladaniu dysków silikonem i wymianie wentylatorów:)

dzieki za odp

• marx
  • Autor Artykułów
    Autor Artykułów
  • Oklaski: 10
  • KODI: 13.1
  • Linux Debian
Ja nie wiem co tam są z wentylatory w tym zyxelu. W normalnym pc z w miarę cichym chłodzeniem najbardziej słychać dyski. Wentylatory na procesorze czy zasilaczu można wymienić, ale wyciszenie dysków jest trochę trudniejsze szczególnie jeśli jest ich kilka.

• darlikola
  • Junior
    Junior
  • Oklaski:
  • KODI: Frodo
  • Sys. Windows 7
Piter napisał:

Synology 213+ to ok 1400zł – to sporo za duzo jak na moja kieszeń…

Dzieki Panowie za pomoc!
Zamowiłem tego Zyxela – mam nadzieje ze nie będzie hałasował bo mnie zona wyrzuci z domu :)

@darlikola – z ciekawosci – a jak ten twoj DLINK ma się w temacie hałas ?

Witam.
Jeśli pytasz o hałaśliwość tych Nas-ów…to nie powiem by były ciche. same w sobie są ciche , jednak wiatrak ustawiony na auto, i tak da się słyszeć (przypuszczam jak w większości Nas-ów-nie licząc wyjątków.)
Jest to alternatywa i to wcale nie taka zła do drogich NAs-ów. Jeśli planujesz w niedrogi sposób magazynować dane i czasem pobawić się dodatkami (są fora, jest fun_plug) to polecam.
Prawda jest taka, że ze wszystkich wodotrysków które posiadają droższe Nas-y i tak nie będziesz korzystał.
Moje stoją zamknięte w szafie w przedpokoju, więc ich nie słyszę.
Pozdrawiam

• Piter
  • Autor Artykułów
    Autor Artykułów
  • W7, OpenElec
Kupiłem obudowę Nox 2 z niby ultra cichym zasilaczem + dysk 2TB WD GreenPower + zintegorowana grafika chlodzona pasywnie. Miało być cicho. Niestety nie było.

Najpierw Zmienilem wiatrak na procesorze na górną półkę (12cm, regulowane obroty) wciąż było głośno.
Zmienilem wentylator na zasilaczu, a poźniej cały zasilacz (na BeQuiet) i nadal jest glośno…

Jak paluchem zatrzymam wentylator na zasilaczu jest o niebo lepiej.
(choć niestety nadal nie jest idealnie)

Dlatego jak dla mnie to najglośniejszym elementem jest zasilacz.
O ile na procesorze faktycznie widzę że obroty się płynnie reguluja, to na moich zasilaczach tego nie zauważyłem. Cały czas mały helikopterek…

Na razie nie mam kasy na pasywne chlodzenie, ale kiedys bede musial to zrobić.

W sypialni mam za to RaspberyPI – i kocham ten sprzęt za kompletną ciszę….

• tomu
  • Junior
    Junior
  • Oklaski: 1
  • KODI:
A jak z jego hałaśliwością ?
(Kolega tez bedzie kupował NASa – to ew on moze kupuc Synology)

Cicho jak makiem zasiał, włączyłem sterowanie wentylatorami i to działa przecudownie moj PC ( a mam nie byle co ) jest głośny w porównaniu z tym ( PC stał długo w sypialni więc wymieniałem mu wentylator 3 x zanim dotarłem do właściwego poziomu ciszy )

Polecam Synology z całego serca – ten serwer to moj zakup roku 2013 – mam na codzien w pracy do czynienia z serwerami nic nie jest tak miłe w obsłudze jak Synology

• marx
  • Autor Artykułów
    Autor Artykułów
  • Linux Debian
Jakim cudem nie słuchać dysków?

• arnie
  • Junior
    Junior
  • Oklaski: 5
  • KODI: OpenElec 4.0
  • OpenElec 4.0
Witajcie
Ja posiadam zyxela nsa 320 , kupiony za 64 euro w niemcowni:-)))
Zalety
gigabit , kopiowanie od 60Mb/s – LAN, torrenty, co prawda słaby klient . rzadko go używam ,
fajnie współpracuje z xbmc (WAKE on lan),Mam w nim dysk 1,5 gb samsunga ,mkv-ły smigaja po lan-ie bez problemu , widoczny w sieci windows i linux ,FTp-a na razie nie używam ,
usypia dysk , proste montowanie dysku usb w panelu, to tyle tak na szybko.
Wady:
Własciwie to tylko ten wiatrak – słychać szum wydmuchiwanego powietrza , ale myślę jakby dodać jakiś ręczny regulator obrotów to załatwi sprawę , bo procek aż tak się nie nagrzewa
Większych wad jak dla mnie nie posiada, polecam

• Piter
  • Autor Artykułów
    Autor Artykułów
  • W7, OpenElec
arnie napisał:

Wady:
Własciwie to tylko ten wiatrak – słychać szum wydmuchiwanego powietrza , ale myślę jakby dodać jakiś ręczny regulator obrotów to załatwi sprawę , bo procek aż tak się nie nagrzewa

Tylko wtyedy traci sie gwarancje pewnie… Szkoda ze producent pisze na stronie ze ten cooler sam sie powinen regulowac a tak nie jest. Dla mnie idealnie byloby gdyby nie tylko sie wolniej krecil ale wręcz wyłączal gdy nie ma potrzeby

• Stripe
  • Junior
    Junior
  • Oklaski:
  • KODI: 13.2
  • OpenELEC 4.2
Ja proponuje postawić sobie NASa na UnRaid. Możesz mieszać dyski różnych producentów różnych pojemności. Do trzech dysków (2 na dane, 1 na dysk parzystości) soft jest za free. Ja tego używam i sprawuje się znakomicie.

• Piter
  • Autor Artykułów
    Autor Artykułów
  • W7, OpenElec
No ale zakladam ze wowczas jakis PCt uzywasz aby nimi sterował ?

• Stripe
  • Junior
    Junior
  • Oklaski:
  • OpenELEC 4.2
Tak, wziąłem starego grata (ważne żeby miał złącza SATA, 1 GB Ramu wystarczy) zainstalowałem soft na pendrivie, zakupiłem dwa dyski WD RED 2 TB, do tego dorzuciłem jednego Samsunga 500 MB i schowałem wszystko do szafy w przedpokoju. Działa bez monitora, klawiatury czy myszy. Zarządzam nim z dowolnego kompa w sieci. Koszt to zakup dysków i pendriva w moim przypadku.

• marx
  • Autor Artykułów
    Autor Artykułów
  • Linux Debian
Dolicz pobór prądu przez tego grata

• Stripe
  • Junior
    Junior
  • Oklaski:
  • OpenELEC 4.2
Doliczam. I co mi wychodzi? Nieużywane dyski są indywidualnie wygaszane. Serwer po określonym czasie przełącza się w tryb uśpienia. Żaden NAS w którym dyski korzystają z macierzy (zapis równoległy na dyskach) nie morze się równać pod względem zużycia energii.

• marx
  • Autor Artykułów
    Autor Artykułów
  • Linux Debian
A jak np program du nagrywania zechce cisa na niego nagrać a on śpi?

• Stripe
  • Junior
    Junior
  • Oklaski:
  • OpenELEC 4.2
Nie używam programów do nagrywania, ale jak włączam swojego kompa na którym oglądam filmy (teraz jestem na etapie składania dedykowanego htpc podłączonego do tv) to automatycznie wysyłana jest komenda wol.

Zresztą jak ktoś potrzebuje mieć włączonego NASa cały czas, to też nie ma problemu. Przy dłuższej bezczynności, dyski są wygaszane i zużycie prądu jest w zasadzie takie ile weźmie procek w stanie idle. Co ważne, jeśli coś musi być zapisane, to włączany jest tylko ten dysk na którym dane mają być zapisane plus dysk parzystości. Przy odczycie, tylko dysk z danymi. Ma to kolosalne znaczenie w zużyciu energii, zwłaszcza przy większej ilości dysków: jeśli masz NASa złożonego z czterech dysków w macierzy, to przy próbie odczytu lub zapisu włączone muszą zostać wszystkie. Jak to się przełoży na zużycie prądu przy 8 dyskach, odpowiedz sobie sam.

• marx
  • Autor Artykułów
    Autor Artykułów
  • Linux Debian
A dokonałeś jakichś pomiarów? Procesor w nas pobiera zazwyczaj kilka W, a procesor w takim „złomie” rząd wielkości więcej. Dysków nie liczę, bo w obu rozwiązaniach dyski pobierają ten sam prąd. Oszczędzanie prądu poprzez zatrzymywanie dysków uważam za zły pomysł – dyski najbardziej niszczą się właśnie podczas włączania i wyłączania

• Stripe
  • Junior
    Junior
  • Oklaski:
  • OpenELEC 4.2
marx napisał:

A dokonałeś jakichś pomiarów? Procesor w nas pobiera zazwyczaj kilka W, a procesor w takim „złomie” rząd wielkości więcej.

Pomiarów nie robiłem. Ty w NAS (o których piszesz) chyba też nie, skoro piszesz „zazwyczaj”. Mój złom to Athlon 64 który w trybie idle pobiera około 15W. Podczas pracy niewiele więcej, bo obsługa unRaid nie bierze nigdy więcej niż kilka % mocy cpu. W uśpieniu nic nie pobiera oczywiście.
marx napisał:

Dysków nie liczę, bo w obu rozwiązaniach dyski pobierają ten sam prąd. Oszczędzanie prądu poprzez zatrzymywanie dysków uważam za zły pomysł – dyski najbardziej niszczą się właśnie podczas włączania i wyłączania

Masz jakieś dane na potwierdzenie tej teorii? Bo ja na jej zaprzeczenie mam np. fakt, że dyski WD z serii Green mają mechanizm samoczynnego wygaszania obrotów jak tylko wykryją, że nie są używane. Według producenta nie wpływa to na żywotność dysku. Producenci szacują żywotność dysku na około 500 000 cykli start/stop. Jeśli będziesz to robił 10 razy na dobę, to limit wyczerpiesz po 136 latach. Nie sądzę, by Twój dysk tyle Ci służył:)

Wyłączanie nieużywanych dysków to podstawowy sposób oszczędzania energii. Skoro, dla Ciebie nie ma problemu, że w macierzy bez przerwy kręci się 4 czy 8 dysków (generując tym samym mnóstwo ciepła, które trzeba odprowadzić stosują wentylatory, które też prąd zużywają) to doprawdy nie rozumiem, jaka to dla Ciebie różnica czy procesor w tym czasie bierze kilka czy kilkanaście W?

• marx
  • Autor Artykułów
    Autor Artykułów
  • Linux Debian
Nie mam żadnych dodatkowych wentylatorów. Dwa dyski + 1 zewnętrzny chodzą non-stop, gdyż mogą być w każdej chwili potrzebne (pvr). Procesor nie wytwarza tyle ciepła aby było konieczne jakieś dodatkowe wentylowanie.
Jestem ciekawe co to za athlon bo tdp te procesory miały dosyć wysokie

Wątek odzyskany z archiwalnej wersji strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.