Intel Braswell (N3150) na HTPC czy jeszcze czekać? <1000zł

• penetratore
  • Junior
    Junior
  • Oklaski:
  • KODI: 13.2
  • Linux ubuntu Openelec
Powoli dojrzewam do zmiany HTPC.

Mam HTPC na platformie ION – (asrock A330ION)

Punktem wyjsciowym był AMD Athlon 5350 albo Pentium G3250

Teraz na jako faworyta widze
ASRock N3150-ITX – 389zł

Do tego
RAm Kingston 4GB/1600 CL11 Low Voltage – 99zł
Dysk SSD: Dysk SSD Silicon Power SLIM S60 60GB SATA3 – 150zł

Obudowa i zasilacz pozostaje ze starego HTPC.

Dlaczego N3150 .. ano dlatego że mamy sprzetowe dekodowanie K/2K/1080p HEVC.
4K @ 30Hz … no niestety nie ma jeszcze HDMI 2.0 aby było 60Hz

I tym sposobem na 640zł mamy updade HTPC do 4K.
Wydajności na media center powinno wystarczyć. .. co wy na to? Dobre to ?

• Piter
  • Autor Artykułów
    Autor Artykułów
  • Oklaski: 12
  • KODI: Helix
  • W7, OpenElec
Jezeli wazne jest dla Ciebie 4K to wg mnie warto
Z tego co slychac to na HDMI 2.0 jeszcze troche poczekamy…

• penetratore
  • Junior
    Junior
  • Oklaski:
  • Linux ubuntu Openelec
Czy to ważne dzisiaj … raczej nie … ale biorąc pod uwagę ile już jestem na aktualnym HTPC (6 lat) to nie wiem co będzie za rok czy dwa …

Jeżeli mam do wyboru w podobne cenie platformy od podobnej wydajności (N3150, AMD 5350, czy Pentium 3250) a różnica jest taka że bede miał 4K lub nie to wybór jest oczywisty.
A może jest jakaś inna różnica niż tylko 4K którą przeoczyłem.

Czytam sobie równoległe o Wetek Play i miałem mieszane uczucie co do wydajności i bebechów … ale na ich forum zauważyłem że jest nowa wersja (wiecej RAM, storage, lepszy procek, 4K .. etc) za 119 euro to już zacząłem się zastanawiać czy nie iść przypadkiem w tą strone? Sklep android ma swoje plusy.

PS. Jest jednak jedno ale. Na htpc mogę sobie zrobić Dual boot i jako drugi system miałbym SteamOS albo Win7+Steam client do uruchomienia prostych gierek typu Fifa czy Lego. Czego chyba ten Wetek core nie da rade.

• kobrawerde
  • Bywalec
  • Oklaski: 8
  • KODI: Kodi 15.2 Isengard
  • OpenELEC 6 /Windows 7 /Linux Mint/-Triple-Boot
ASRock N3150-ITX Moim zdaniem na dzień dzisiejszy bardzo dobry wybór ! …sam się zastanawiałem nad kupnem w/w … między innymi iż moja leciwa już mobo AT5IONT-I oparta na ION2 z OpenELEC od wersji 6 …działa tylko na tzw driverach nVidia legacy np. 304.xxx . Które to moim zdaniem i nie tylko ! lekko ustępują …nie są w pełni wspierane !!! (np. do niedawna rozwijanych sterach) : 340.xxx . A może to tylko złudzenie ?:-) ale raczej NIE ! I pewnie niedługo w ogóle zaprzestaną wsparcia w/w………..
Jednak jeszcze się wstrzymałem bo udało mi się skompilować wersję OE 6 z driverami 340.96 ( to ostatnia wspierana wersja pod ION + dodałem moduły do np kamerki logitecha C270 – tzw. media_builid) .. także filmów (4K) i z dużą rozdzielczością na razie jak na lekarstwo + jeszcze TV(4K) . Nie mam też pewności co do N3150-ITX iż jest 100% zgodna i wspierana przez OE ( a na tym systemie najbardziej mi zależy) ? ponoć ma problemy z boot-owaniem UEFI ?
…może ktoś coś więcej wie ?
Ps. chyba nawet na dzień dzisiejszy KODI nie wspiera HEVC (H.265) czyli OE też:-( …ale chyba prace trwają ….. więcej tu:
openelec.tv/forum/116-vaapi-intel/77396-…raswell-n3000#142931

• penetratore
  • Junior
    Junior
  • Oklaski:
  • Linux ubuntu Openelec
Przez ostatnie parę dni rozmyślam na tematem wyboru platformy i dochodzę do następującego wniosku:) bo próbuje sam siebie przekonać do którejś z opcji

1 . Jak ma być tylko Mediaplayer to poszedłbym w Wetek Core -> Optical, Gigabit LAN, + wsparcie od Openeleca, IPTV.. itd – za 510 zł (120euro)masz gotowy box

2. Jak ma być HTPC + proste gierki – to poszedłbym w
a) AMD Athlon 5350 (225zł) + ASRock AM1H-ITX (255zł)
b) Intel Celeron G1820 (155zł) + ASRock H81M-ITX (289zł) lub inny Pentium G3xxx

Do tego 4GB RAM-u (100zł) i dysk SSD 120GB (200zł)

opcja a)
plusy: Niskie TDP=pasywnie=cisza, płyta z sekcją zasilania (trzeba tylko zasilacz laptop-owy)
minusy: procka nie wymienię bo nie ma, wymiana grafiki nie da takich efektów jak w opcji B, ledwo wystarcza na Fife:), droższa od intela

opcjaB)
plusy: porównywalna wydajność do AMD, rewelacyjne możliwości rozbudowy i3, i5, i7, dodanie karty graficznej daje ogromy przyrost wydajności, tańszy od AMD
minusy: cieżko bedzie zrobić pasywnie, (no chyba że wezmę opcję Low power ale wtedy wydajność siada)

Dlaczego nie N3150 – ograniczenie procesorem a wydajność nie jest rewelacyjna (tu zgadzam się z kolegam z PCLAB-u – pomimo że nie wspomnieli nic o sprzętowym dekodowaniu 4K)

Na dzień dzisiejszy nie zaprzątam sobie głowy 4K ani nie mam odpowiedniego TV ani nie mam odpowiednich materiałów

Co wy na takie przemyślenia?

• kobrawerde
  • Bywalec
  • Oklaski: 8
  • KODI: Kodi 15.2 Isengard
  • OpenELEC 6 /Windows 7 /Linux Mint/-Triple-Boot
Jest jeszcze jedna niewiadoma …na jakim systemie zamierzasz pracować . Jeśli linux / OE to raczej (na dzień dzisiejszy) intel. …. gdzieś czytałem że AMD nie ma najlepszego wsparcia na linuxa. Ktoś chyba nawet chciał się pozbyć płyty głównej opartej na AMD …na tym forum z w/w powodu:-) …. ale sam nie posiadam takowej więc może inni się wypowiedzą.
pozdro!

• marx
  • Autor Artykułów
    Autor Artykułów
  • Oklaski: 10
  • KODI: 13.1
  • Linux Debian
Ja od dwóch lat mam celerona g540, i nie planuje wymiany jeszcze długo. Planuje zmienić system 32 na 64 bity i dokupić pamięć, zmieniam dysk systemu na ssd. Przekonała by mnie tylko do zmiany energooszczędność, ale nie ma tu dużej poprawy. 4k jak na razie zupełnie zbędne.

• penetratore
  • Junior
    Junior
  • Oklaski:
  • Linux ubuntu Openelec
kobrawerde napisał:

…na jakim systemie zamierzasz pracować .

A) dual boot (openelec + win7/10 do gier)
B ) win 7/10 z Kodi a gry uruchamiane z lunchera

Okazuje się że w cenie Celeron G1820 mogę mieć Pentium g3260/g3220 … Więc w sumie to chyba leszego zestawu w tej cenie nie złożę…

Wątek odzyskany z archiwalnej wersji strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.