Platformy, aplikacje i narzędzia no-code / low-code

Platformy no-code / low-code umożliwiają łatwe tworzenie aplikacji – wystarczy dobrać gotowe komponenty i za pomocą interfejsów “przeciągnij i upuść” dodać je do projektu.
Jest to rozwiązanie na coraz szerszą skalę stosowane przez firmy oraz developerów.
W wielu przypadkach pozwala oszczędzić czas, w większości przypadków koszty.
Podczas budowy strony WWW czy aplikacji desktopowych albo mobilnych warto korzystać ze sprawdzonych narzędzi, które są stale wspierane i rozwijane.
W artykule opiszemy niektóre spośród nich.

Jak działają platformy no code / low code?

Zasady są podobne w przypadku wszystkich rozwiązań. Dostępne są gotowe bloki, które umożliwiają tworzenie front- oraz backendu. Za pomocą metody drag & drop, czyli „przeciągnij i upuść”, dopasowujemy je do siebie na pulpicie, aby finalnie powstała gotowa do działania aplikacja.

Platformy niskokodowe wyróżnia elastyczność. Można budować zarówno proste strony WWW, jak i rozbudowane serwisy, które udostępniają wiele różnych funkcjonalności. No-code jest przeznaczone dla osób, które nie posiadają umiejętności programistycznych. Platforma low-code natomiast, oprócz wykorzystania gotowych komponentów, wymaga dopisania kodu, a więc w tym przypadku zaangażowanie developera, lub wiedza kierunkowa będzie potrzebna.

Bubble

Ma praktycznie nieograniczone możliwości i pozwala na stworzenie dowolnej aplikacji, w tym e-sklepu, strony firmowej, bloga czy platformy SaaS (oprogramowanie jako usługa). Zapewnia personalizację szablonów pod kątem zasad UX/UI. Baza danych aplikacji może być oparta na dowolnej liczbie rekordów.

Bubble umożliwia:

  • łatwe wprowadzanie modyfikacji – może je wdrożyć każdy członek zespołu marketingu czy HR,
  • korzystanie z wielu przydatnych wtyczek – na przykład uwierzytelnianie przez Google bądź Facebooka,
  • integrację z każdą zewnętrzną platformą bazującą na API – dotyczy to systemów e-płatności (PayU, Przelewy24) czy rezerwacyjnych (Booking.com),
  • podglądanie efektów pracy na subdomenie nazwa.bubbleapps.io, jeśli aplikacja nie jest jeszcze gotowa i nie chcemy od razu podpinać jej pod domenę.

W Bubble otrzymujemy dwie wersje strony i baz danych, czyli Developer oraz Live. Aplikacje budujemy w tej pierwszej, a gotowy projekt przenosimy do wersji Live, która jest widoczna dla użytkowników. W sytuacji, gdy chcemy rozbudować i ulepszyć stronę, poprawki nanosimy w wersji Developer – nie trzeba wyłączać serwisu i ukrywać go przed użytkownikami.

Z Bubble korzystali programiści podczas tworzenia wielu znanych aplikacji, w tym Netflix, Spotify, AirBnB. Nie ma się co dziwić – na tej platformie tworzenie nawet skomplikowanych projektów jest łatwe i szybkie. Poza wersją darmową, która wystarcza w zdecydowanej większości przypadków, dostępne są również plany Personal, Professional oraz Production.

Webflow

Za pomocą platformy stworzenie projektu aplikacji jest możliwe w kilka minut. Do każdego szablonu i motywu można wprowadzać modyfikacje, dzięki czemu dopasujemy go do własnych potrzeb.
Ważna funkcjonalność to tzw. sandbox, a więc strona testowa, gdzie można sprawdzić działanie aplikacji.

Dzięki Webflow otrzymujemy:

  • skalowalny hosting,
  • automatyczne backupy,
  • wbudowane narzędzie SEO oraz integrację z wieloma narzędziami służącymi do pozycjonowania, w tym Google Tag Manager czy Hotjar,
  • opcję stworzenia osobnego konta dla edytora, który zajmuje się contentem.

Tak jak Bubble, również Webflow umożliwia zbudowanie aplikacji desktopowej albo mobilnej, strony WWW e-sklepu czy bloga firmowego. W zależności od potrzeb, możemy skorzystać z planu Basic, CMS, Business, Enterprise.

Samych platform jest oczywiście więcej, natomiast wyżej wymienione są stosowane na szeroką skalę i cieszą się dużą popularnością.
O ich jakości świadczy również, fakt że są one również wykorzystywane przez software house’y i
profesjonalne agencje no-code / low-code.
Popularność rozwiązań jest ważna, ponieważ te topowe mają zapewnione wsparcie i są stale rozwijane.

Narzędzia no-code / low-code

Lista narzędzi przydatnych w no-code i low-code developmencie jest długa.
Są to zarówno rozwiązanie dedykowane dla takich projektów jak, stosowane ogólnie
w branży, czy nawet wspierające codzienną pracę i organizację. Wśród nich można wymienić takie jak:

 

  • Figma – umożliwia projektowanie i prototypowanie aplikacji desktopowych oraz mobilnych,
  • Bravo Studio – kreator aplikacji mobilnych, który zapewnia podgląd projektu i szybką publikację strony WWW,
  • Airtable – tworzenie i udostępnianie baz danych,
  • MailerLite – system do email marketingu,
  • Calendly – automatyczne planowanie spotkań,
  • Strip – szybkie płatności,
  • TypeForm – tworzenie formularzy i ankiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.