KODI jest intuicyjną aplikacją i w zasadzie po zainstalowaniu, bez dodatkowego konfigurowania nadaje się do użytku. Chcąc jednak „wycisnąć” więcej z aplikacji wymagane jest jej poprawne skonfigurowanie, utrzymanie swoich multimediów w odpowiednim porządku, doinstalowanie dodatków, czasami również użycie zewnętrznych programów. W Sieci znaleźć można wiele artykułów opisujących jak dostosować aplikację, zautomatyzować procesy, nie zawsze jednak sprawdzają się one w polskiej rzeczywistości.
W niniejszym artykule opiszę pokrótce kroki, które należy wykonać, aby skonfigurować KODI, tak aby cieszyć się piękną i funkcjonalną biblioteką multimediów w języku polskim.
1. Wybór wersji KODI i instalacja programu
Program można pobrać z oficjalnej strony projektu (KODI.TV).
Do wyboru mamy wersję stabilną (w chwili pisania artykułu 10.1 „Dharma”) oraz tzw. wersje „rozwojowe” (tylko dla odważnych jak sam autor pisze) – publikowanych codziennie (nights builds)
Wersja rozwojowa (beta) nie gwarantuje stabilności, daje jednak dostęp do wielu nowych funkcji, których brak w wersji stabilnej. Osobiście używam wersji stabilnej w wersji Windows – i tego środowiska dotyczył będzie mój opis.
Decyzja o używanej wersji ma również swoje konsekwencje: w przypadku gdy program nie zachowuje się poprawnie i chcemy uzyskać pomoc na forum – pierwszą odpowiedzią będzie „wróć do wersji stabilnej”… Tak więc jeżeli stawiasz pierwsze kroki w swiecie KODI definitywnie polecam tą wersję.
Po pobraniu pliku exe i zainstalowaniu go (co w zasadzie ogranicza się do naciskania Next, Next, Next…) mamy w pełni działająca wersję programu. Osobom zaczynającym przygodę z KODI polecam się z zapoznanie się z listą klawiszy których używa KODI, dostępną w naszym artykule Skróty klawiszowe KODI
2. Przygotowanie multimediów
2.1 Przygotowanie katalogów
Jest to jeden z najważniejszych kroków, często pomijany przez początkujących użytkowników, przez co nieświadome tracą masę ciekawych opcji jak również mogą odnosić mylne wrażenie co do możliwości samego programu.
Program po zainstalowaniu umożliwia odtwarzanie materiałów audio / video bezpośrednio z dysku, w zasadzie bardzo podobnie do tego jak to robimy z poziomu systemu operacyjnego. Naszym celem jest jednak stworzenie biblioteki multimediów (opisy filmów, obsada, ocena podział na gatunki, plakaty i wiele, wiele wiecej!)
KODI wymaga odpowiedniej struktury folderów, aby tzw. „drapacze” (ang scrapers) mogły automatycznie pobrać informacje o Twoich mediach (filmy / muzyka / seriale itp), w katalogach zapisywane są również pliki powiązane (obrazy, informacje o obsadzie itp.)
W tym miejscu pojawia się pytanie: jaka jest idealna struktura folderów? W sieci dostępnych jest jest wiele lepszych i gorszych pomysłów – najprostszym (i działającym!) rozwiązaniem jest stworzenie głównych katalogów:
- Filmy
- Muzyka
- Zdjęcia
- Seriale
- Inne
*) Dla osób posiadających dzieci można również rozważyć założenie podkatalogów w wyżej wymienionych folderach:
- Dorośli
- Dzieci
Jak już wspomniano KODI może automatycznie pobierać informacje o zgromadzonym materiale, nie każdy materiał może być jednak opisany w ten sposób (np. filmy przyrodnicze, dokumentalne itp.), do takich celów używam katalogu „Inne” (z odpowiednimi pod-folderami) .
2.2 Przygotowanie filmów
Aby KODI radziło sobie z materiałami filmowymi należy:
- Każdy film trzymać w oddzielnym katalogu
- Nazwa katalogu powinna zawierać tytuł filmu
- Nazwa katalogu powinna zawierać polski tytuł, jak również (jeżeli to możliwe) oryginalny
- Nazwa katalogu powinna zawierać rok produkcji
Przykład:
D:\FILMY\Awatar – Avatar or Exchange of Souls [1964]
Nazwa katalogu nie powinna zawierać niczego więcej niż wymieniono wyżej: informacji o jakości, lektorze a w szczególności nazwy pliku z filmem, który często wygląda tak: dvbfg_eof_scr.avi – i nic nie mówi oczywiście drapaczowi…
Nazwa pliku generalnie powinna pozostać bez zmian (przydaje się czasem do np. odszukania alternatywnych napisów)
Np. D:\FILMY\Awatar – Avatar or Exchange of Souls [1964]/Awatar.720p.BluRay.mkv
Filmy wieloczęściowe
W zasadzie jedynym przypadkiem kiedy musimy ręcznie zmienić nazwę filmu jest sytuacja gdy składa się on z kilku części. Wówczas należy zadbać o to aby końcowymi znakami (poprzedzonymi spacją) były CD1, CD2 itp.
Np. Awatar CD1.avi ; Awatar CD2.avi
Zmieniając nazwy plików z filmami dobrze jest również odpowiednio zmienić nazwę plików z napisami (jeżeli takowe istnieją)
Filmy – Automatyzacja
W przypadku dużych kolekcji prawidłowe uporządkowanie filmów jest niezwykle pracochłonne. Jak pamiętamy każdy film musi być przeniesiony do oddzielnego folderu, nazwa folderu zmieniona tak aby możliwie jednoznacznie opisywała film drapaczowi (scraper’owi).
Z pomocą może przyjść nam narzędzie tworzone przez kodi.org.pl team: xbmc-toolbox (XTB) – zachęcamy do zapoznania się z serią artykułów publikowanych na naszych stronach, poświęconych temu prostemu, aczkolwiek przydatnemu narzędziu.
2.3 Przygotowanie seriali
Analogicznie jak w przypadku filmów, katalogi z serialami muszą być prawidłowo przygotowane:
- każdy serial musi mieć własny folder z nazwą serialu i rokiem produkcji w nazwie
- każda seria serialu powinna być umieszczona w pod-folderze o nazwie ‘series x’, gdzie X jest oczywiście kolejnym numerem serii (sezonu)
- pliki z serialem powinny składać się z: nazwy serialu, numeru serii i numeru epizodu;
można również (lecz nie jest to konieczne) dodać również tytuł odcinka.
Przykładowo:
D:/Seriale/Life on Mars [2008]/Series 1/Life on Mars – s01e01 – The Crash.avi
KODI radzi sobie również z innymi sposobami segregowania seriali, opisany sposób jest jednak rekomendowanym jako iż jest najlepiej przetwarzany przez drapacze.
Podobnie jak w przypadku filmów, rok produkcji nie jest kluczowym, umożliwi jednak jednoznaczne rozpoznanie filmu w przypadku odszukania podobnych pozycji.
2.4 Przygotowanie muzyki
Nie zaskoczę nikogo pisząc, że pliki z muzyką również powinny zostać zagregowane w odpowiednio przygotowane foldery.
Właściwa struktura katalogów wygląda następująco: Artysta / Album
Co oznacza, że w katalogu z muzyką znajdą się podkatalogi z artystami, a w nich pod-podkatalogi z albumami (a dalej pliki z muzyką)
Przykładowo:
D:/Muzyka/Metallica/Ride the Lightning
W tym przypadku informacja o roku wydania jest zbędna (praktycznie nie zdarza się aby ten sam autor wydał dwa albumy o tym samym tytule…)
UWAGA! Do pobierania informacji o utworze, artyście KODI wykorzystuje również TAGi MP3. Dlatego przed dodaniem do biblioteki upewnij się, że utwory są poprawinie “otagowane”.
Można użyć do tego jednego z wielu popularnych narzędzi, np: MusicBrainz Picard
3. Przygotowanie Zdjęć
Tutaj w zasadzie panuje pełna dowolność – jako, że zdjęcia nie są procesowane oczywiście przez drapacze. Oczywiście muszą się znajdować w katalogu „Zdjęcia”, pod-foldery tworzymy wg uznania.
Osobiście używam struktury rok\miesiąc (lub wydarzenie)
Np.
D:\Zdjęcia\2011\Marzec
D:\Zdjęcia\2011\Wielkanoc
4. Przygotowanie pozostałych plików
Multimedia nie kwalifikujące się do wyżej wymienionych kategorii umieszcza się w katalogu „INNE”, i podobnie jak w przypadku zdjęć dalsza struktura zależy od preferencji użytkownika.
Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony kodi.org.pl – Napisany przez autora bloga.