Wyświetlamy tekst utworu w trybie Muzyki

Jak powszechnie wiadomo XBMC można rozbudowywać za pomocą systemu wtyczek i skryptów. W niniejszym artykule przedstawimy w jaki sposób można dodać możliwość pokazywania tekstu piosenki w trybie muzyki. Słowa piosenki (ang. Lirics) będą synchronizowane z piosenką (tj. podświetlany będzie aktualnie odtwarzany fragment).

Aby uruchomić tę funkcjonalność musimy w pierwszej kolejności zainstalować odpowiedni plugin. Dokonamy tego poprzez wybór z głównego menu System/Wtyczki/Pobierz wtyczki -> repozytorium XBMC, następnie wybieramy kategorię tekst piosenki i jeden z pluginów. W naszym przypadku będzie to LRC Lirycs, który potrafi wyszukać, pobrać i wyświetlić tekst ze strony LirycWIKI.org.

 

Następnie należy aktywować przycisk z tekstem piosenki w OSD muzyki. Aby to zrobić należy wejść do ustawień skóry (System/Skóra/Wtyczka-Skróty/Muzyka – OSD i zaznaczyć włącz tekst piosenki w OSD, następnie wybrać uprzednio zainstalowany plugin (w naszym przypadku LRC Lirycs)
UWAGA! Opisana ścieżka jest zależna od używanej skóry, nasz przykład bazuje na standardowej skórze.

Dzięki temu pojawi się dodatkowy przycisk w OSD muzyki pojawi się prawym rogu.
UWAGA! Początkujący użytkownicy często dziwią się że u nich nie wyświetlane jest „pełne” OSD. Faktycznie po wybraniu utworu z listy i naciśnięciu klawisza „M” wyświetlane jest skrócone OSD (w którym nie ma wielu skrótów – w tym do tekstu utworu). „Pełne” OSD zobaczymy gdy przejdziemy z listy utworów do pełnoekranowego trybu muzyki (zawsze po naciśnięciu klawisza TAB) i wówczas klawisz „M” wyświetli „pełne” OSD)

Klikając przycisk „Teksty piosenek” należy wiedzieć, że pierwszy raz dla podanego utworu wtyczka przeszukuje internetową bazę utworów w poszukiwaniu pasującego tekstu, dlatego możemy poczekać kila(naście) sekund zanim cokolwiek się pojawi w okienku. Jeżeli utwór nie zostanie odnaleziony zobaczymy stosowną informację.
UWAGA! Tekst przeszukiwany jest wg tagów zapisanych w MP3 – w przypadku problemów z odnalezieniem tekstu w bazie można spróbować wykonać jedną z poniższych akcji:
– poprawić tagi utworów MP3 za pomocą jednego z dostępnych programów w sieci
– zmienić nazwę pliku na autor – nazwa_utworu.mp3 (np. Metallica – One.mp3)
Przykład działającego pluginu można zobaczyć poniżej (działa on w trybie podobnym do karaoke – tj podświetlana jest aktualnie odtwarzana część tekstu)

Jak większość wtyczek, ta również ma możliwość wykonania dodatkowych ustawień. Należy wejść w System/Wtyczki/Włączone wtyczki/tekst piosenki/LRC Lirics -> Ustawienia. Oczom naszym powinien ukazać się poniższy screen.
Z ciekawszych opcji polecamy ustawienie zapisu tekstu na dysk, jak również wskazanie odpowiedniej lokalizacji zapisywania (nie koniecznie C:\users\….). Zapisane teksty mają pierwszeństwo podczas ładowania, co znacznie przyśpiesza ten proces.
Mamy również możliwość samodzielnego (ręcznego) wgrania tekstów piosenek w popularnych formatach.
Warto też poeksperymentować z wyborem scrapera (np. dla nas bardziej od domyślnego sprawdzał się lyrdb).

Artykuł daje ogólne rozeznanie w jaki sposób można uruchomić tą ciekawą funkcjonalność. Z pewnością nie wyczerpuje tematu – z pewnością będziemy jeszcze do niego wracać.

 

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony kodi.org.pl – Napisany przez autora bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.