Iniekcja krystaliczna – metoda osuszania murów

iniekcja krystaliczna

Iniekcja krystaliczna to metoda osuszania murów za pomocą materiału iniekcyjnego. Popularność zyskała po 1997 roku, kiedy Polskę nawiedziły powodzie. Była tanią, łatwą do wykonania i skuteczną metodą.

 

Wyjątkowość metody dr Nawrota

Iniekcję krystaliczną wynalazł dr Nawrot. Jest to metoda osuszania murów, która zyskała popularność przede wszystkim dzięki:

  • skuteczności na bardzo wilgotnych murach (im większe zawilgocenie, tym lepszy efekt),
  • możliwości wykonania izolacji przeciw wilgoci nawet bez uprzedniego osuszania murów,
  • niskiemu kosztowi – jest to najtańsze rozwiązanie osuszania budynków stosowane w Polsce (iniekcja krystaliczna wykazuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny),
  • ekologiczności – stosowanie preparatów mineralnych na bazie surowców naturalnych,
  • prostocie – metoda prosta i szybka w realizacji.

Iniekcja – jak to się robi?


Iniekcja krystaliczna służy do osuszania murów, które zostały zawilgocone przez kapilarne podciąganie wilgoci z wód gruntowych, na przykład po powodziach. Dzięki wlaniu masy iniekcyjnej do otworów iniekcyjnych wytwarza się izolacja pionowa i pozioma. Tą warstwę izolacyjną tworzą minerały, które są nierozpuszczalne w wodzie i to one uniemożliwiają gromadzenie się wody w ścianach budynków. Dlatego też technologia iniekcji krystalicznej jest szeroko stosowana do osuszania budynków zarówno podpiwniczonych, jak i niepodpiwniczonych. Niezależnie od przyczyny problemu z wilgocią, zarówno w przypadku braku izolacji poziomej, jak i braku izolacji pionowej, metoda dr Nawrot daje bardzo dobre rezultaty.

W tym momencie to właśnie iniekcja krystaliczna jest najpopularniejszym rozwiązaniem, by osuszyć zarówno stare budynki, jak i nowe.

Przed przystąpieniem do wprowadzania masy iniekcyjnej należy nawiercić otwory iniekcyjne w murze, tak aby po uzupełnieniu ich masą tworzyły nierozpuszczalną barierę dla wody. Otwory te o średnicy 20 mm wiercone są w zawilgoconym murze. Głębokość otworów zależy od grubości osuszanej przegrody. Otwory wykonywane są równolegle z równymi odstępami. Po wlaniu pół litra wody wprowadza się materiał iniekcyjny.

Co to jest materiał iniekcyjny?

Materiał iniekcyjny jest mieszanką wody, cementu oraz aktywatora krzemianowego. Kiedy materiał iniekcyjny wysycha ulega krystalizacji, dzięki temu tworzy się bariera wodoodporna na murze.

Proces iniekcji potrzebuje około 7 dni, by można było uznać, że został zakończony. Właśnie tyle dni potrzebuje materiał iniekcyjny na całkowite wyschnięcie.

Warto wspomnieć o tym, że trwałość tej metody osuszania murów uznaje się za bezterminową. Dzięki temu metoda iniekcji krystalicznej jest najbardziej popularną wśród dostępnych na rynku rozwiązań.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.