Jakie funkcje pełnią portfele kryptowalutowe?

portfele kryptowalutowe

Portfele kryptowalut pełnią kilka funkcji, jednak najważniejszą z nich jest przechowywanie kryptowalut i danych w sposób najbezpieczniejszy. Dzisiaj sprawdzimy, co jeszcze oferują portfele krypto, jakie mają zastosowania. Zapraszamy do lektury!

Czym są portfele kryptowalutowe?

Portfele kryptowalut najprościej jest porównać do rachunku bankowego. W sposób zbliżony do bankowego konta umożliwiają one przechowywanie posiadanych kluczy oraz dokonywanie transakcji. Portfele kryptowalutowe można podzielić na gorące i zimne. Te drugie nie mają ciągłego dostępu do internetu i uważane są za bezpieczniejsze, natomiast gorące łączą się z siecią, np. wykorzystując aplikację zainstalowaną na telefonie lub komputerze. Przykładem portfela kryptowalut online jest PortfelBitcoin, dzięki któremu można kupować i sprzedawać cyfrowe waluty, wymieniać je na inne oraz dokonywać wygodnych transakcji.

Jakie funkcje pełnią gorące portfele kryptowalut?


Portfele kryptowalut, które posiadają ciągłe podłączenie do internetu, pozwalają na dokonywanie szybkich, wręcz natychmiastowych transakcji. Są wygodne w użytkowaniu, intuicyjne, a korzystanie z nich nie powinno sprawiać większych trudności.

Korzystając z tzw. hot wallet warto pamiętać, że są one zarządzane przez obcą osobę trzecią, dlatego trzeba z dużą dozą ostrożności powierzać im swoje środki. Wybierając portfel gorący, należy przeanalizować jego działanie i mieć na uwadze, że może on paść ofiarą ataku hakerskiego, co niestety może się wiązać z utratą zgromadzonych środków.

Podstawową funkcją gorącego portfela kryptowalut jest przechowywanie zgromadzonych dostępów do e-walut i możliwość dokonywania transakcji za ich pomocą. Alternatywą do portfeli kryptowalut są giełdy krypto. Ich główną funkcją jest handel wirtualnym pieniądzem. Nie powinny one za to służyć do przechowywania większych sum kryptowalut.

Na co jeszcze pozwalają gorące portfele kryptowalutowe? Można dzięki nim:

  • kontrolować klucze prywatne,
  • zarządzać posiadanymi aktywami cyfrowymi,
  • wygodnie wysyłać oraz odbierać kryptowaluty,
  • dokonywać zakupów w sklepach akceptujących cyfrowy pieniądz,
  • wchodzić w interakcje z innymi użytkownikami,
  • przeglądać aplikacje finansowe — daaps.

portfele kryptowalutowe

 

Opcje zimnych portfeli kryptowalutowych

Portfele kryptowalutowe zimne, nie mają połączenia z internetem, przez co są bezpieczniejsze niż ich gorące odpowiedniki. Rolę tego portfela mogą pełnić specjalne urządzenia. Alternatywą dla sprzętu jest portfel papierowy, czyli samodzielne wygenerowanie klucza i zapisanie go na papierze.

Zimny portfel kryptowalut pozwala na podpisanie transakcji w środowisku offline, dzięki czemu jest mniejsza możliwość przeprowadzenia ataku hakerskiego. Kolejną jego funkcją jest długoterminowe przechowywanie dostępów i kluczy do kryptowalut. W sposób bezpieczniejszy niż przy portfelach, które na stałe podłączone są do internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.