Usługa HLR – czym jest sprawdzanie numeru w HLR

IT

Wiele firm zajmujących się telemarketingiem, stara się pozyskiwać dane do potencjalnych klientów. Nie zawsze są one jednak dobrej jakości, ponieważ listy mogą zawierać dużo nieaktywnych numerów. Niestety nikt ich z nich nie usuwa. Okazałoby się, że dana oferta to nie dziesięć tysięcy numerów, a jedynie cztery tysiące. Nie wyglądałoby to może aż tak kusząco, ale przynajmniej oddawałoby realia.

Jak legalnie pozyskiwać wartościowe listy?

Istnieją jednak sposoby na to, aby w legalny sposób pozyskiwać listy aktywnych użytkowników. Nie potrzeba do tego dużych pieniędzy czy nakładu pracy. Wystarczy tylko zgłosić się do firmy telekomunikacyjnej, która w swojej ofercie ma usługę HLR. Nazwa ta pochodzi od specjalnej struktury wewnątrz sieci telekomunikacyjnej. Pozyskane dzięki HLR dane, będą na pewno zawierały wyłącznie listy aktywnych użytkowników. Użytkownicy w danym okresie telefonowali oraz prowadzili korespondencje na przykład przy pomocy SMS-ów. Pamiętajmy też, że wszystkie dane wewnątrz tej usługi znalazły się tam w pełni legalnie.

Czym jest tak naprawdę HLR?

HLR to tak naprawdę nie usługa, ale węzeł sieci. A przynajmniej było tak jeszcze do niedawna. Jest to więc specjalny rejestr abonentów macierzystych, który jest jednym z podstawowych filarów działania sieci opartych o protokoły GSM. To właśnie przy ich pomocy możemy wykonywać telefony oraz pisać SMS-y.

Abyście lepiej zrozumieli, na jakiej zasadzie działa ten węzeł, omówimy go na dość prostym przykładzie. Wyobraźmy sobie, że dzwonicie do mamy czy przyjaciółki, która mieszka na drugim końcu globu. Po wybraniu numeru sygnał z waszego telefonu dociera do najbliższego przekaźnika, czyli wysokiej anteny.
Wasz pakiet stamtąd kierowany jest do najbliższego serwera HLR, w którym odpowiednie protokoły zaimplementowane w wielkich komputerach serwerowych. Przeszukują swoje bazy danych, aby znaleźć numer osoby, z którą próbujecie się skontaktować.

Usługa HLR

W tym wypadku są dwa wyjścia

  1. Jeśli dana osoba znajduje się w tym systemie, protokół dostępu wysyła sygnał do najbliższego przekaźnika. Robi to tak, aby droga, po której poruszają się pakiety, była jak najkrótsza. Nie chodzi tutaj zawsze o fizyczną odległość pomiędzy kolejnymi antenami. Chodzi również o to, czy dane miejsce nie jest przeciążone albo z różnych względów nieaktywne. Zaprogramowano to tak, aby sam przesył był, jak najkrótszy.
    Kiedy nasz pakiet dotrze do ostatniej anteny, zostaje przekazany do rozmówcy i dokładnie taką samą drogę przemierzają wszystkie pakiety dźwiękowe, które są odzwierciedleniem rozmowy.
  2. Zdarza się jednak tak, że usługa HLR w danej bazie nie ma danej osoby, co jest właśnie drugą opcją. W takim wypadku pakiet trafia do kolejnego węzła HLR i tam przechodzi tę samą procedurę. Oczywiście w razie potrzeby nasz pakiet przemierzy cały świat, aby połączyć nas z rozmówcą. Jeśli jednak okaże się, że nie ma danej osoby w rejestrze numerów aktywnych, czyli inaczej macierzystych, otrzymamy zwrotną informację o tym, że dana połączenie z różnych względów nie może się odbyć. Komunikaty są różne. Jeśli w bazach nieaktywnych numerów, również nie uda odnaleźć się danej osoby, uznaje się, że numer jest nieprawidłowy. W momencie, w którym numer fizycznie istnieje, ale nie ma z nim kontaktu, serwer wysyła, krótką informację, o tym, że w danej chwili abonent nie odpowiada.

Pamiętajmy też, że cały ten proces trwa ułamki sekund. Na pewno wielu z was śledzi teraz fragment, w którym opisaliśmy ilość operacji, jaka się wtedy dokonała, ale nie ma się naprawdę czemu dziwić.

Praktyczne zastosowanie usługi HLR

Opis ten brzmiał na pewno bardzo mądrze, ale co on tak naprawdę oznacza dla firmy, która zajmuje się telemarketingiem. Na pewno, w którymś momencie wyczytaliście, że usługa HLR to baza numerów, które w danym momencie są aktywne, czyli zdolne do tego, aby przyjąć połączenie. Jest to więc swoista gwarancja, że Wasza nowa lista numerów, nie będzie zawierała tak zwanych zapychaczy, które są tylko po to, aby sztucznie ją wydłużyć. Oczywiście jej cena, również jest wyższa niż innych tego typu, ponieważ jakby nie patrzeć płacicie tylko i wyłącznie za numery, na których w przyszłości można zarobić. Oczywiście, nikt Was nie zmusi do tego, aby ją wybrać, ale lepiej mieć pewny produkt, niż listę, z której można wykorzystać tylko ułamek rekordów.

Reasumując, listy numerów zweryfikowane przez usługę HLR wypełnione są numerami aktywnych użytkowników, ponieważ nie są to sztuczne twory, ale integralne elementy sieci.

Category: IT

2 thoughts on “Usługa HLR – czym jest sprawdzanie numeru w HLR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.