Telefon komórkowy to potocznie „komórka”, czyli przenośny aparat telefoniczny. Do komunikacji z siecią wykorzystuje fale radiowe, które docierają w obszar zasięgu stacji przekaźnikowych. Współczesne telefony komórkowe pozwalają nie tylko na realizację podstawowej funkcji rozmowy, ale również oferują wiele innych możliwości. Tak popularne obecnie smartfony znacząco różnią się od pierwszych komórek, jednak zasada nawiązywania połączeń telefonicznych opiera się w nich na takich samych zasadach. A więc jak działa telefon komórkowy.
Jak działa telefon komórkowy?
Działanie telefonu komórkowego polega na utrzymywaniu łączności ze stacją bazową, czyli nadawczo-odbiorczą częścią sieci GSM. System ten tworzą ukierunkowane anteny, których zadaniem jest odbieranie i transmitowanie zakodowanych cyfrowo sygnałów o określonej częstotliwości. Telefon komórkowy wysyła je dzięki wbudowanym nadajnikom, informując o swojej dostępności. W przypadku obecności telefonu komórkowego w polu stacji bazowej następuje odbiór sygnałów oraz przekazanie ich do centralnej sieci kontrolnej. Ta z kolei powiązana jest z centralą, która odpowiada za ustanawianie przejścia do sieci komórkowej. W ten możliwe jest wykonywanie połączeń z praktycznie dowolnego miejsca na Ziemi, których jakość jest na bieżąco sprawdzana. W momencie spadku sygnału lub słabego zasięgu stacja bazowa automatycznie przekazuje połączenie do stacji oferującej lepszą jakość. Zmiany w sieciach cyfrowych pozostają przy tym niezauważalne dla rozmówców. Jakość sygnału widoczna jest na ekranie telefonu, podobnie jak rodzaj dostępnej w danej lokalizacji technologii telefonii komórkowej.
Jaka działa telefonia komórkowa?
Podstawową funkcją telefonu komórkowego jest możliwość odbywania rozmów telefonicznych. Urządzenie to zmienia głos użytkownika na sygnał elektryczny, po czym transmituje go na częstotliwościach radiowych. Druga komórka odbiera sygnał, przekształcając go w dźwięk. Jeżeli telefon wysyła słabe sygnały, są one dostępne jedynie dla odbiorników znajdujących się w niedalekiej odległości. Z tego względu sieć telefoniczna musi być podzielona na stacje bazowe, które nasłuchują informacji wysyłanych przez komórki oraz pośredniczą w ich połączeniach. Infrastrukturą umożliwiającą wykonywanie bezprzewodowych połączeń, na obszarze kontrolowanym przez stacje bazowe, jest telefonia komórkowa, która obejmuje też procesy związane z jej tworzeniem i eksploatacją. Jej cechą charakterystyczną jest gwarancja mobilności.
Jakie są elementy sieci GSM?
GSM to system telefonii komórkowej o największym zasięgu na całym świecie, należącym do tzw. drugiej generacji. Sieci bazujące na nim oferują usługi związane z transmisją:
- głosu,
- wiadomości w formie tekstowej,
- multimediów,
- dostępu do internetu.
Kluczowe elementy sieci GSM to nie tylko stacje bazowe oraz ich kontrolery, ale również centrum zarządzania siecią. Obejmuje ono dwie połączone bazy danych, czyli rejestr informacji o stacjach własnych oraz rejestr telefonów. Pierwszy z nich dotyczy podstawowych informacji związanych z abonamentami sieci GSM, takich jak jego kategoria czy zakres uprawnień do korzystania z usług. Zawiera również dane dotyczące pobytu użytkownika, pozwalające na identyfikację centrali obsługującej jego połączenia. Drugi rejestr jest natomiast bazą identyfikującą urządzenia GSM, która umożliwia operatorowi np. zablokowanie sygnału telefonu w przypadku jego kradzieży. Z centrum zarządzania siecią równolegle działa również centrum identyfikacji, czyli dobrze zabezpieczony system zawierający hasła i dane identyfikacyjne abonentów.
W dzisiejszych czasach telefonia komórkowa wypiera telefony stacjonarne, tak jak nowoczesne centrale voip’owe zastąpiły tradycyjne centrale telefoniczne. Na rynku pojawiają się nowoczesne technologie usprawniające korzystanie z mobilnych urządzeń, także w firmach prowadzących Call Center. Mowa m.in. o funkcji HLR ( Home Location Register), która pozwala na zarządzanie bazami danych numerów, ich sprawdzanie lub blokowanie.
W obecnych czasach telefon jest bardzo ważną rzeczą. Musi posiadać wiele rzeczy, aby w pełni był funkcjonalny. Jedną z takich rzeczy oprócz szybkości Internetu, niesamowitych aplikacji jest odpowiednio dobrany do naszych potrzeb aparat fotograficzny w telefonie. Jeśli posiada odpowiednią matrycę w aparacie oraz wysoką rozdzielczość to każde zdjęcie będzie niesamowitej jakości! Należy pamiętać o tym jak skutecznie zabezpieczyć telefon.
Dowiedz się więcej o centrali telefonicznej PBX.
Takie ciekawe rzeczy się dzieją. Wiedzieliście w ogóle o tym?
Jeśli tego nie wiedzieliście, to najwyższy czas, żeby uzupełnić te braki