Kamery, które zostały wyposażone w technologię termowizyjną, mają szereg zastosowań. Wykorzystuje się je między innymi budownictwie, czy medycynie. Coraz częściej sprawdzają się także w monitoringu. Kamery termowizyjne odznaczają się różnymi parametrami technicznymi, stąd konieczne jest ich dopasowanie do konkretnego obszaru zastosowania. Sprawdź, na czym dokładnie polega system monitoringu termowizyjnego i gdzie można go używać.
System monitoringu termowizyjnego – na czym polega?
Kamery termowizyjne w nowoczesnym monitoringu wykorzystuje się nie tylko ze względu na rejestrowanie zdarzeń. Sprzęt termowizyjny stosuje się wszędzie tam, gdzie głównym źródłem informacji jest ciepło. Przy jego użyciu można między innymi w wygodny sposób monitorować tereny firmowe. Niezależnie od pory roku czy warunków pogodowych, obraz z kamery dokładnie wskaże zbliżających się do terenu posesji intruzów, zwierzęta, czy pojazdy.
– Monitoring termowizyjny w ostatnich latach znalazł swoje zastosowanie między innymi w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Umożliwia sprawowanie kontroli nad działającymi urządzeniami i sprawdzanie, czy mają one właściwą temperaturę, a w przypadku jej przekroczenia pozwala na szybką reakcję, która może uchronić sprzęt przed uszkodzeniem – zauważa ekspert z EC TEST Systems Sp. z o.o..
Jakie praktyczne zastosowanie mają kamery termowizyjne?
Możliwości wykorzystania kamer termowizyjnych są praktycznie nieograniczone. Poza zabezpieczaniem miejsc z zewnątrz umożliwiają one monitorowanie wnętrza. Przy ich pomocy w prosty sposób można wykryć np. osoby, które schowały się wewnątrz obiektów, czekając na ich zamknięcie. Termowizja jest niezwykle istotna również w budownictwie. Za pomocą kamer można zlokalizować w sposób bezinwazyjny:
- rury z ciepłą wodą,
- ewentualne nieszczelności systemu.
Ponadto system sprawdza się w wykrywaniu mostków cieplnych, czyli miejsc ze słabą izolacją, przez którą do wnętrza obiektu dostaje się zimne powietrze.
Obecnie kamery termowizyjne można zastosować również w monitorowaniu osób, a dokładniej ich temperatury ciała. Wykrycie odchyleń od normy pozwala na zidentyfikowanie człowieka pod względem medycznym. Takie rozwiązania wykorzystuje się często na wejściu do dużych placówek. W ten sposób można skontrolować, czy pracownicy są zdrowi, czy należy ich odizolować od pozostałych.
Na co zwrócić uwagę, wybierając dostawcę rozwiązań termowizyjnych?
Decydując się na system monitoringu termowizyjnego, konieczne jest zwrócenie się do wyspecjalizowanej w tym zakresie firmy. Tylko wtedy można liczyć na urządzenia wysokiej jakości, które w bardzo dokładny sposób informować będą o temperaturze badanego obiektu lub osoby. Wybierając dostawcę, warto sprawdzić doświadczenie przedsiębiorstwa w tym zakresie. Pomocni mogą okazać się sami pracownicy firmy. Pomogą dopasować właściwe urządzenia, poinstruują, jak należy z nim podstępować lub przygotują szkolenie z obsługi.
W wolnej chwili myślę, że warto to przeczytać