Telewizja na żywo w KODI

Jak powszechnie wiadomo XBMC doskonale radzi sobie z wszelkimi lokalnie zapisanymi materiałami audio/wideo, jak również z strumieniami wideo udostępnianymi poprzez Internet (np. Youtube).

Nie wszyscy natomiast wiedzą, że od wersji 12 (Frodo) daje również możliwość oglądania i nagrywania telewizji (zarówno naziemnej jak i satelitarnej).

W artykule przedstawimy w jaki sposób uruchomić możliwość oglądania i nagrywania telewizji w XBMC z wykorzystaniem pluginu DVBViewer.

Usługa PVR – cyfrowego magnetowidu (ang. Personal Video Recorder) była długo oczekiwaną zmianą w XBMC. Wiele osób argumentowało iż trudno wyobrazić sobie dobry system typu Media Centre bez możliwości oglądania i nagrywania programów telewizyjnych. Dlatego z entuzjazmem przyjęto wiadomość iż od wersji 12 w XBMC taka funkcjonalność zostanie uruchomiona.

Jak działa PVR w XBMC ?

Na początku wyjaśnijmy że XBMC samo w sobie nie dostarcza pełnej funkcjonalności PVR, jest jedynie klientem takiej usługi. Zatem (jak każdy klient) potrzebuje działającego serwera dostarczającego żądane usługi.

Innymi słowy: aby oglądać/nagrywać telewizję XBMC potrzebuje zewnętrznego programu który komunikując się z kartą telewizyjną będzie w stanie strumieniować materiał dla XBMC, jak również przetwarzać komendy wydane z poziomu XBMC (jak na przykład zlecenie odłożonych w czasie nagrań).

Komunikację między tym zewnętrznym programem a XBMC umożliwia dedykowana do niego wtyczka PVR. Dlatego jak się domyślacie możliwości i jakość i sposób działania telewizji w XBMC jest bezpośrednio zależny od serwera (zewnętrznego programu) i jego wtyczki.

W niniejszym artykule pokażemy krok po kroku jak uruchomić w pełni działającą usługę PVR w XBMC (w systemie Windows), z wykorzystaniem zew. programu DVBTViewer.

Dlaczego DVBViewer ?

Mój wybór padł na DVBViewer z kilku względów:
– program ma bardzo dobre opinie użytkowników
– ma doskonałe wsparcie producenta i społeczności
– dostarcza wiele ciekawych funkcjonalności (budzenie systemu z hibernacji w przypadku audycji zaplanowanej do nagrania i ponowne hibernowanie po jego zakończeniu, (re)streaming audycji po sieci / Internecie, wsparcie upnp, interfejs www dający możliwość zaplanowania nagrań będąc poza domem itp)
– wiele dodatków rozszerzających możliwości aplikacji
– działa bezawaryjnie od kilku lat na moim komputerze…

Największym, nazwijmy to minusem jest iż program nie jest dostępny za darmo, aczkolwiek kwota wydaje się niewygórowana (około 15EUR) w zamian za funkcjonalność i jakość jaką oferuje.
Niektórych może również zniechęcać czas przełączania między programami (3-5sekund)

Oczywiście istnieją inne również inne, darmowe rozwiązania (np. bazujące na Media Portal), które postaramy się opisać w następnych artykułach.

Instalacja zależnych komponentów

Aby uruchomić usługę należy oczywiście wpierw zainstalować kartę telewizyjną, jej sterowniki oraz podłączyć do anteny.

Następnie zainstalować oprogramowanie serwera. W naszym przypadku DVBViewer PRO, który można (wykupując licencję) pobrać ze strony producenta – „Memebers Section” .
Istnieje również możliwość pobrania darmowej wersji testowej.

Dalej, pobieramy i instalujemy (z tej samej strony) program DVBViewer Recording Service, restartując system gdy zostaniemy o to zapytani.

Program DVBViewer służy w zasadzie do tego samego do czego chcemy wykorzystać XBMC – do oglądania i nagrywania audycji. Nam będzie potrzebny jedynie po to aby wyszukać dostępne kanały i ustawić odpowiednio ich kolejność. (Aczkolwiek jego możliwości są sporo większe i warto go mieć w zanadrzu jako plan „B” gdyby XBMC odmówiło współpracy a nadawany był w tym czasie nasz ulubiony program…)

Tak więc uruchamiamy DVBViewer i z menu „Kanał” wybieramy „Skanuj Kanały” – jak pokazano niżej

Po przeskanowaniu zakresu (może to potrwać dobre kilka minut), zmieniamy ich kolejność wg własnych preferencji i zapisujemy wyniki. Zamykamy program.

Następnie przechodzimy do konfiguracji programu DVBViewer Recording Service. Jego ikona znajduje się na dole, obok zegarka systemowego – klikamy na nią dwukrotnie. Otworzy się okno przeglądarki ze stroną serwisu.

Powinniśmy już tutaj widzieć wcześniej zeskanowane programy i załadowany program telewizyjny (EPG)

Przechodzimy zatem na zakładkę „Konfiguracja” i w sekcji „Identyfikacja” wpisujemy nazwę użytkownika uprawnionego do zarządzania serwisem jak i jego hasło (np. xbmc, xbmc. Zapisujemy zmiany przyciskiem znajdującym się na dole strony. Zamykamy przeglądarkę.

Konfiguracja wtyczki (klienta) PVR

Jak powiedzieliśmy na wstępie artykułu aby działała funkcjonalność „Telewizji na żywo” XBMC potrzebuje zewnętrznej aplikacji (serwera), którą właśnie zainstalowaliśmy i skonfigurowaliśmy (DVBViewer Recording Service) oraz wtyczki (klienta) którą teraz się zajmiemy.

XBMC ma domyślnie zainstalowane popularne wtyczki PVR, pozostające jednak w stanie wyłączonym.

Wchodzimy zatem w SystemWtyczkiPobierz wtyczki i tam „XBMC.org PVR Add-ons” po czym powinniśmy zobaczyć coś podobnego do:

Odszukujemy DVBViewer Client, podświetlamy i naciskamy ENTER aby wyświetlić informacje o wtyczce, z której wybieramy opcję „Skonfiguruj” aby dokonać konfiguracji specyficznej dla wybranej wtyczki

Na stronie konfiguracji wpisujemy użytkownika i hasło, zdefiniowane wcześniej podczas ustawiania programu DVBViewer Recording Service (np. xbmc, xbmc)

Wybierając „OK” zapisujemy ustawiania i wracamy do poprzedniej strony gdzie wybieramy opcję „Włącz” wszystko po to aby … włączyć wtyczkę…

Konfiguracja XBMC

Teraz przechodzimy do menu XBMC „Telewizja”, gdzie zmieniamy konfigurację usług (niezależnie już od wybranej wtyczki PVR)

Na zakładce „ogólne” zaznaczamy opcję „Włączone”, aby oczywiście włączyć usługę TV w XBMC

Ewentualnie możemy jeszcze chcieć zmienić kolejność kanałów

Teraz już możemy już wyjść z opcji konfiguracji Telewizji. Wracając do głównego menu programu (ESC) powinniśmy ujrzeć nową opcję w menu głównym o nazwie „Telewizja” właśnie

Po wejściu w opcję „Telewizja” możemy oglądać już programy na żywo, słuchać radia, nagrywać audycje. W panelu konfiguracyjnym (z lewej) wyświetlane są dodatkowe opcje.

Oglądanie Telewizji

Podgląd kanału telewizyjnego wyświetlany jest zazwyczaj w małym oknie. Aby oglądać obraz na pełnym ekranie najłatwiej jest użyć klawisza TAB.

Dodatkowe menu wyświetlane podczas oglądania kanału (OSD) na pełnym ekranie przywołamy klawiszem M lub poruszając myszą.

Pierwsza opcja (zaznaczona na screenie wyżej) wyświetla kanały telewizyjne, druga informacje o programie telewizyjnym (EPG). Ikona obrazująca szpulę filmu dostarcza dodatkowych opcji dotyczących ustawień wideo (jak np. usuwanie przeplotu). Modyfikacje wykonane tutaj mają być zapamiętywane poprzez XBMC per kanał TV, toteż raz ustawione powinny być zachowane na przyszłość.

Opcja obok umożliwia, podobnie do ustawień wideo konfigurację dodatkowych opcji audio (jak np. wybór ścieżki dźwiękowej) oraz konfigurację wyświetlania napisów.

Nagrywanie audycji

XBMC wraz z pluginem DVBViewer Recording Service umożliwia nagrywanie ulubionych audycji na 2 sposoby:

1. Aktualnie oglądana audycja

Nagrywanie uruchamiamy poprzez wybranie ikony nagrywania w menu OSD

2. Zaplanowanie nagrania

Które można wykonać na kilka sposobów, ale najłatwiejszym jest wybranie interesującej nas audycji z poziomu programu telewizyjnego (EPG) i wybór z menu kontekstowego opcji umożliwiającej ustawienie zaplanowanego nagrywania.

Zaplanowane zadania wyświetlane są później w EPG na osi czasu obok wybranych audycji jako ikonka zegarka

Aby 100% upewnić się iż zaplanowane nagrywanie działa (zdarzało się we wczesnych wersjach wtyczki iż nie działało) najlepiej jest powrócić do panelu zarządzania DVBViewer Recording Service ( podwójny klik na ikonkę obok zegara systemowego). Po otwarciu przeglądarki, wpisania hasła i wybraniu opcji „Timer” powinniśmy zobaczyć listę audycji zaplanowanych w XBMC a przekazanych do programu.

3.  Timeshift

Timeshift umożliwia zatrzymanie (pauzę) nagrania podczas oglądania. Meteriał jest wówczas buforowany na dysku HTPC.

Zbuforowany materiał można dowolnie przesuwać (niektórzy cenią tą funkcję w przypadku oglądania filmów z dużą ilością reklam – wystarczy zacząć oglądać film 20min później aby audycja się zbuforowała, wówczas można łatwo “przewinąć” reklamy).

Niestety timeshift w XBMC z wtyczką DVBViewer nie działa 🙁

Inne funkcje

Jak wcześniej wspomniałem DVBViewer Recording Service ma ciekawą opcję wybudzania systemu z hibernacji przed zaplanowanym nagraniem (jak i oczywiście ponownej hibernacji po zakończeniu nagrania). Opcja ta może okazać się interesująca dla osób których HTPC nie działa 24h/dobę a pozostaje w hibernacji do momentu gdy chcemy zeń skorzystać.

Inną ciekawą funkcjonalnością jest uruchomiane dowolnego zadania po zakończeniu nagrywania (możemy chcieć np. wykonać kompresję nagranego materiału wideo z formatu .ts do np. divix)

To jedynie kilka z możliwości oprogramowania. Twórcy jak i społeczność DVBViewer wciąż wzbogacają program o dodatkowe wtyczki, skórki rozwiązania, które można znaleźć w sieci. 

Miłego oglądania !

Zobacz, co zastąpi smartfon w przyszłości. Pilot? Telewizor? A może jeszcze więcej?

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony kodi.org.pl – Napisany przez autora bloga.

Dowiedz się też jakie urządzenie najlepsze do Kodi i telewizjady

W artykule przedstawimy w jaki sposób uruchomić możliwość oglądania i nagrywania telewizji w XBMC z wykorzystaniem pluginu DVBViewer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.