Dlaczego warto inwestować w ogniwa fotowoltaiczne?

Świadome społeczeństwo musi odwracać się w kierunku zielonej energii. Odnawialne źródła pozyskiwania energii elektrycznej są alternatywą dla paliw kopalnych. Tym bardziej że trudno jest wyobrazić sobie życie bez prądu. Dlaczego warto inwestować akurat w ogniwa fotowoltaiczne.

Ekologiczne rozwiązania

 1. Ogniwa fotowoltaiczne produkują tzw. czystą energię. To rozwiązanie jest przyjazne środowisku naturalnemu i nie obciąża go, ponieważ:
  – nie generuje odpadów;
  – nie przyczynia się do powstawania smogu;
  – nie dymi;
  – nie pyli;
  – nie uwalnia żadnych związków chemicznych.
  W związku z tym korzystanie z zielonej elektrowni sprawia, że dbanie o zmniejszenie własnego śladu odciśniętego na naturze, jest możliwe.

Oszczędność

Zainwestowanie w ogniwa fotowoltaiczne to sposób na pozyskanie sporych oszczędności. Jednorazowy wydatek poniesiony na wybudowanie instalacji zwraca się już po kilku latach. Wiele osób twierdzi, że zwrot nastąpił już po sześciu do ośmiu latach od wybudowania inwestycji. Wydatki ponoszone na opłacenie rachunków za prąd elektryczny z sieci są marginalne i nie wynoszą więcej niż 50 złotych. Nadwyżki energii, które są generowane przez ogniwa w okresach słonecznych, trafiają od sieci energetycznej. Gdy pogoda się popsuje, można pobrać je z sieci w większości, bo aż do 80% – bezpłatnie. Wynika to z faktu, że ogniwa nie generują dodatkowych kosztów. Nie wymagają konserwacji ani regularnych przeglądów technicznych, więc koszty należy ponosić wyłącznie w przypadku awarii. Należy jednak pamiętać, że awaryjność ogniw jest dość niska, a żywotność – bardzo wysoka. Może spokojnie przekroczyć 30 lat.

ogniwa fotowoltaiczne

Niezależność

Dla wielu osób bardzo ważne jest uniezależnienie się od dużych dostawców energii. W niektórych miejscach to jedyny sposób na to by w ogóle można mieć prąd. Przy pomocy paneli fotowoltaicznych można korzystać z energii elektrycznej w przyczepach kempingowych, czy nawet na środku pustyni. W związku z tym, ogniwa można wykorzystać do budowy własnej elektrowni wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci. Własny prąd oznacza też niezależność w razie ewentualnych awarii linii bądź elektrowni.

Elastyczność i łatwość ustawienia

Warto wiedzieć, że ogniwa fotowoltaiczne montuje się niezwykle łatwo. Powinny być ustawione tak, by docierało do nich jak najwięcej promieniowania słonecznego. Odradzana jest jedynie wystawa południowa. Jeśli nie można umieścić ogniw na dachu budynku (ze względu na zacieniające zadrzewienie, czy nietypowy kształt dachu), to można skorzystać z innych rodzajów mocowania. Ogniwa można umieścić na specjalnych stelażach i położyć je bezpośrednio na gruncie lub na dachu garażu czy szopy. Jeśli z czasem ich moc będzie za słaba, instalację można poszerzyć o dodatkowe moduły. Warto też pomyśleć o specjalnych urządzeniach, które poruszają ogniwami tak, by były one cały czas pod właściwym kątem do promieniowania słonecznego. Pełna automatyzacja ogranicza udział człowieka w całym tym procesie i ściąga z niego odpowiedzialność za jego przebieg.

Dowiedz się więcej na temat technologii ekologicznych!

One thought on “Dlaczego warto inwestować w ogniwa fotowoltaiczne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.