Jakość drogowej infrastruktury ma bardzo duże znaczenie szczególnie dla bezpieczeństwa i komfortu poruszania się po mieście. Dodatkowo infrastruktura drogowa, ta dobrej jakości i doskonale zaplanowana nie pozostaje obojętna na strukturę miejskiej przestrzeni. Inteligentne zarządzanie infrastrukturą drogową jest cechą charakterystyczną dla wszystkich tych miast, które są świadome posiadanego przez siebie potencjału.
Inteligentne zarządzanie drogową infrastrukturą na podstawie oświetlania tuneli
Jednym z zadań inteligentnego zarządzania infrastrukturą drogową, jest odpowiednia dbałość o oświetlenie tuneli. W tym przypadku nie panuje dowolność w jego doborze, natomiast wszystkie kwestie z tym związane uregulowane są przy pomocy odpowiednich przepisów prawnych, zarówno krajowych, jak i europejskich. Tunele, ze względu na swoje charakterystyczne przeznaczenie i specyficzne warunki, wymagają również odpowiedniego podejścia, między innymi, jeśli chodzi o kwestię ich efektywnego, a co za tym idzie bezpiecznego oświetlenia. Montowane w tunelach oświetleniowe oprawy koniecznie muszą spełniać bardzo wysokie wymagania jakościowe i techniczne. Zapewnienie możliwiej optymalnego oświetlania w tunelach ma ogromne znacznie nie tylko dla bezpieczeństwa i płynności ruchu, ale również dla komfortu poruszania się kierowców po takich właśnie miejscach.
Funkcje i zadania oświetlenia tuneli
Oświetlenie tuneli spełnia wiele funkcji i zadań. Jednym z najważniejszych jest zapewnienie możliwości dostosowania ludzkiego oka do zmiany światła, płynnie przechodząc od jasnego światła dziennego (panującego poza tunelem) do oświetlenia sztucznego (panującego w ciemnym tunelu). Dlatego też w przypadku oświetlania tuneli niezwykle często stosowane jest bardzo wysokie natężenie światła szczególnie w obrębie wjazdu. Następnie regulacja intensywności światła jest odpowiednio regulowana w zależności od zbliżania się do wyjazdu z tunelu. Osoby, które odpowiedzialne są za oświetlenie tuneli skupiają swoje działania na tym, aby możliwie jak najbardziej udało się wyeliminować pojawiające się nieprzyjemne uczucie, towarzyszące dużej grupie ludzi tuż przy wejściu do zamkniętych czy przestrzenią mocno ograniczonych pomieszczeń. Dlatego w przypadku oświetlania takich miejsc bardzo ważną zasadą jest takie konstruowanie oświetlenia tuneli, aby było ono tam znacznie bardziej intensywne niż standardowe światło uliczne. Światło w tunelu powinno przede wszystkim:
-być ciągłe (w żadnym wypadku nie może migotać),
-Konstrukcje oświetlenia powinny wykorzystywać wysokiej jakości materiały oraz charakteryzować się odpornością na działanie licznych szkodliwych czynników (ponieważ warunki w tunelu nie sprzyjają korzystnym warunkom, występuje duża wilgoć oraz ogromne zanieczyszczenia).
-Oświetlenie tuneli pracuje przez całą dobę, dlatego konstrukcje oświetleniowe powinny być nie tylko ekonomiczne, lecz także odznaczać się niską koniecznością przeprowadzania częstych napraw i konserwacji
Strefy oświetlania tuneli
Osoby zajmujące się inteligentnym projektowaniem oświetlenia w takich miejscach jak tunele, skupiają się na stworzeniu w nim 5 stref oświetleniowych:
1.strefę dostępu do tunelu,
2.strefę progową,
3.strefę przejściową,
4.strefę wewnętrzną,
5.strefę wyjścia.
Warto także wspomnieć o tym, że ze względu na bardzo specyficzne warunki panujące w tunelach. Każda z tych stref charakteryzuję się inną intensywnością oświetlenia, aby zapewnić kierowcom nie tylko komfortową, ale przede wszystkim bezpieczną jazdę w każdych warunkach.
Cieszę się, że mogłem przeczytać ten artykuł.