Wszechstronne zastosowanie fotokomórki w dzisiejszych czasach

Zastosowanie fotokomórki w nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych

Wyobraźmy sobie sytuację, w której wracamy do domu po całym dniu pracy do domu, jednak jest już ciemno, a my nie możemy odnaleźć naszych kluczy, szukamy w torebce, plecaku, ale niczego nie widać. Nie każdy dysponuje oświetleniem ogrodu czy wejścia do domu, jednak zamontowanie lampy na fotokomórkę może okazać się niezwykle pomocne w tej, jak i w wielu innych sytuacjach.

Coraz częstsze zastosowanie fotokomórki

W ostatnich latach z dużą popularnością spotyka się montowanie lamp z czujnikiem na fotokomórkę, dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy włączać oświetlenia manualnie, a co równie istotne w wielu sytuacjach, nie musimy troszczyć się o jego wyłączenie. Fotokomórka reaguje na ruch, włącza urządzenie i po określonym czasie samoistnie urządzenie się wyłącza – pozwala to na oszczędność czasu oraz energii elektrycznej. Oświetlenie z użyciem funkcji fotokomórki możemy spotkać w całym mieście, na osiedlach, przy garażach, czy po prostu w miejscach, w których stałe oświetlenie wymagałoby zbędnego zużycia energii. Fotokomórka stosowana jest w wielu miejscach codziennego użytku między innymi w:
– ruchomych schodach,
– drzwiach obrotowych,
– termostatach.
Fotokomórkę odnajdziemy też w latarniach morskich, a jej właściwości znajdują swoje zastosowanie również w wielu badaniach naukowych. Miejscem, gdzie fotokomórka ma szerokie zastosowanie są posesje inteligentnych domów. Bramy automatyczne, wjazdowe i garażowe, z urządzeniem sterującym na fotokomórkę marki NICE, to dobry przykład standardowego wyposażenia nowoczesnej nieruchomości.

Dodatkowe poczucie bezpieczeństwa

Jednym z ważnych powodów zastosowania urządzeń wyposażonych w fotokomórkę, jest pomoc w zapewnieniu nam poczucia pewności i bezpieczeństwa. Fotokomórka może reagować na ruch, a co za tym idzie włączy urządzenie jeśli w pobliżu pojawi się nieproszony gość. Znane są przypadki, w których dzięki lampie w ogrodzie włączonej na skutek ruchu włamywacza czy złodzieja właściciele posesji zostali ostrzeżeni na czas i zdążyli wezwać policję. Pozornie może się to wydawać zbędnym dodatkiem, a zwłaszcza w kategoriach zapewniania bezpieczeństwa, jednak statystyki pokazują, że fotokomórka okazuję się użyteczna w wielu aspektach, których producenci początkowo nie brali pod uwagę.

Pomoc w dotarciu do trudnodostępnych miejsc

Jednak użycie fotokomórek nie ogranicza się do wymienionych wyżej punktów. Istnieje urządzenie znane jako fotokomórka refleksyjna, które dzięki wbudowaniu w jednym miejscu odbiornika i nadajnika podczerwieni może pomóc w dotarciu do miejsc, w których montaż okablowania może okazać się trudny i nieestetyczny. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom urządzenie nie reaguje na inne niż pożądane źródła światła, dlatego weszła do codziennego użytku w wielu branżach, w tym związanych z budownictwem, chociaż niekoniecznie zdajemy sobie na co dzień z tego sprawę.

Dom i posesja to miejsca, gdzie każdy mieszkaniec powinien czuć się bezpiecznie i dobrze. Dlatego też bardzo ważne jest między innymi odpowiednie zabezpieczenie bram wjazdowych, któremu służy automatyka bramowa. Dowiedz się więcej na ten temat!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.