Wszechstronne zastosowanie fotokomórki w dzisiejszych czasach

Zastosowanie fotokomórki w nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych

Wyobraźmy sobie sytuację, w której wracamy do domu po całym dniu pracy do domu, jednak jest już ciemno, a my nie możemy odnaleźć naszych kluczy, szukamy w torebce, plecaku, ale niczego nie widać. Nie każdy dysponuje oświetleniem ogrodu czy wejścia do domu, jednak zamontowanie lampy na fotokomórkę może okazać się niezwykle pomocne w tej, jak i w wielu innych sytuacjach.

Coraz częstsze zastosowanie fotokomórki

W ostatnich latach z dużą popularnością spotyka się montowanie lamp z czujnikiem na fotokomórkę, dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy włączać oświetlenia manualnie, a co równie istotne w wielu sytuacjach, nie musimy troszczyć się o jego wyłączenie. Fotokomórka reaguje na ruch, włącza urządzenie i po określonym czasie samoistnie urządzenie się wyłącza – pozwala to na oszczędność czasu oraz energii elektrycznej. Oświetlenie z użyciem funkcji fotokomórki możemy spotkać w całym mieście, na osiedlach, przy garażach, czy po prostu w miejscach, w których stałe oświetlenie wymagałoby zbędnego zużycia energii. Fotokomórka stosowana jest w wielu miejscach codziennego użytku między innymi w:
– ruchomych schodach,
– drzwiach obrotowych,
– termostatach.
Fotokomórkę odnajdziemy też w latarniach morskich, a jej właściwości znajdują swoje zastosowanie również w wielu badaniach naukowych. Miejscem, gdzie fotokomórka ma szerokie zastosowanie są posesje inteligentnych domów. Bramy automatyczne, wjazdowe i garażowe, z urządzeniem sterującym na fotokomórkę marki NICE, to dobry przykład standardowego wyposażenia nowoczesnej nieruchomości.

Dodatkowe poczucie bezpieczeństwa


Jednym z ważnych powodów zastosowania urządzeń wyposażonych w fotokomórkę, jest pomoc w zapewnieniu nam poczucia pewności i bezpieczeństwa. Fotokomórka może reagować na ruch, a co za tym idzie włączy urządzenie jeśli w pobliżu pojawi się nieproszony gość. Znane są przypadki, w których dzięki lampie w ogrodzie włączonej na skutek ruchu włamywacza czy złodzieja właściciele posesji zostali ostrzeżeni na czas i zdążyli wezwać policję. Pozornie może się to wydawać zbędnym dodatkiem, a zwłaszcza w kategoriach zapewniania bezpieczeństwa, jednak statystyki pokazują, że fotokomórka okazuję się użyteczna w wielu aspektach, których producenci początkowo nie brali pod uwagę.

Pomoc w dotarciu do trudnodostępnych miejsc

Jednak użycie fotokomórek nie ogranicza się do wymienionych wyżej punktów. Istnieje urządzenie znane jako fotokomórka refleksyjna, które dzięki wbudowaniu w jednym miejscu odbiornika i nadajnika podczerwieni może pomóc w dotarciu do miejsc, w których montaż okablowania może okazać się trudny i nieestetyczny. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom urządzenie nie reaguje na inne niż pożądane źródła światła, dlatego weszła do codziennego użytku w wielu branżach, w tym związanych z budownictwem, chociaż niekoniecznie zdajemy sobie na co dzień z tego sprawę.

Dom i posesja to miejsca, gdzie każdy mieszkaniec powinien czuć się bezpiecznie i dobrze. Dlatego też bardzo ważne jest między innymi odpowiednie zabezpieczenie bram wjazdowych, któremu służy automatyka bramowa. Dowiedz się więcej na ten temat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.