Kursy na wózek widłowy to jedne z najbardziej popularnych w ostatnim czasie szkoleń. Wybierają je najczęściej pracownicy magazynów, a także młode osoby rozpoczynające swą drogę na rynku pracy. Korzyści z posiadania takich uprawnień jest wiele. Jakie? Odpowiadamy w poniższym wpisie.
Niewielkie wymagania
Aby przystąpić do kursu na wózki widłowe wystarczy:
– być pełnoletnim,
– mieć minimum podstawowe wykształcenie,
– nie mieć przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy.
Jeśli chodzi o ostatnie kryterium, główne problemy będa miały osoby zmagające się z chorobami psychicznymi oraz takie mające poważne problemy ze wzrokiem czy słuchem. Jeśli jednak nie posiadamy powyższych przeciwwskazań, uzyskanie uprawnień na wózek widłowy nie będzie problemem.
Wiele prespektyw pracy
Kurs na wózek widłowy – https://szkolenia-emka.pl/szkolenia/kurs-wozki-widlowe-i-podesty-ruchome/ pozwala na znalezienie pracy w bardzo różnych miejscach. Operatorzy urządzeń tansportu bliskiego potrzebni są w magayznach oraz halach – zaczynając na sklepach spożywczych, a kończąc na sklepach meblowych.
Jak wygląda kurs?
Jak przebieg kurs na wózek widłowy? Otoż składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Na teoretycznej poznamy podstawy BHP oraz nabędziemy wiedzę z zakresu budowy oraz zastosowania wózków widłowych. Następnie przechodzimy do części teoretycznej, na której pod okiem instruktora uczymy się obsługi wózka widłowego.
Po zakończonym szkoleniu trzeba zdać egzamin, który również składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej.
Zobacz również:
Ogólnopolska baza urzędów pracy
Ile kosztuje kurs?
To, ile kosztują uprawnienia na wózek widłowy, zależy od tego, czy wcześniej odbyło się specjalny kurs. Istnieje bowiem możliwość zdania egzaminu bez przejścia przez specjalne szkolenie. Wówczas, cena uzyskania zaświadczenia wynosi 171,94 zł.
Mimo to, większość osób decyduje się na wzięcie udziału w szkoleniu na wózki widłowe. Jego koszt jest wtedy uzależniony od rodzaju uprawnień na wózek widłowy. Ceny kursów mogą się więc wahać między 300 a 1000 zł.
Rodzaje uprawnień
Uprawnienia, które można zdobyć biorąc udział w kursie na wózki widłowe różnią się od siebie ze względu na zakres obsługi różnych typów maszyn. Można także uzyskać uprawnienia na podesty ruchome, które są specjalistycznymi urządzeniami dźwigowymi.
Wyróżniamy zatem trzy kategorie uprawnień:
– I WJO – uprawnienie to daje możliwość obsługi wszystkich kategorii wózków widłowych. Oznacza to w praktyce, że operator może prowadzić wózki o dowolnym rodzaju napędu, udźwigu oraz nieograniczonej wysokości unoszenia ciężaru.
– II WJO – uprawnienie to pozwala jedynie na obsługę wózków jezdniowych. Specjalizacja wózka pozostaje jednak tak, jak w kategorii I WJO – dowolny rodzaj napędu, udŸwigu oraz brak ograniczeń w wysokości unoszenia ciężaru.
– III WJO – operatorzy tej kategorii mogą obsługiwać tylko wózki widłowe jezdniowe, które nie wymagają przebywania bezpośrednio na wózku, czy też w kabinie wózka widłowego. Natomiast tak, jak w powyższych kategoriach, nie ma tutaj limitu podnoszonego ciężaru oraz wysokości podnoszenia. Przykładem może być tutaj wózek paletowy.
Czytaj też o uprawnieniach SEP. Jak wygląda egzamin oraz kurs!
Jesteś moim guru w tej dziedzinie.