Jak wszystkim wiadomo XBMC domyślnie wykorzystuje skórkę Confluence. Może się ona podobać lub nie, ale z pewnością brak jej nieco elastyczności – np. możliwości (w prosty sposób) konfigurowania własnego menu, grafik itp. W artykule pokażemy jak stosując skórkę Transparency! możemy znacznie odmienić wygląd i funkcjonalność XBMC.
Jak piszą autorzy skóry, podczas jej tworzenia główny nacisk położono na prezentację biblioteki z wykorzystaniem fanartów – i faktycznie bibliotekę możemy wyświetlać na wiele sposobów wywołując tzw „wow effect” na naszych przyjaciołach (zwłaszcza tych oglądających XBMC pierwszy raz). Osobiście jednak dużo bardziej cenię w Transparency! jej elastyczność, możliwość konfigurowania własnych (pod) menu, wbudowaną obsługę wielu ciekawych pluginów (np. Cinema Experience) itd.
W artykule przedstawię tylko podstawowe możliwości – ustawienia własnych grafik oraz dodanie do menu głównego dodatkowych opcji: BAJKI, BAJKI – Seriale, Youtube, Ulubione i Odtwarzaj płytę. Dzięki temu obsługa aplikacji jest jeszcze bardziej intuicyjna – teraz pozostali członkowie rodziny (włączając dzieci) są w stanie łatwo nawigować po XBMC.
Instalacja skóry
Aby używać Transparency! musimy oczywiście najpierw ją pobrać i zainstalować. Zrobimy to poprzez opcję ustawień wyglądu / skóra – tutaj domyślnie widzimy wybraną skórę Confluence – klikamy na opcję skóra i następnie wybieramy „pobierz więcej”.
Skóra Tansparency! znajduje się w oficjalnym repozytorium XBMC więc musimy jedynie odnaleźć ją na liście i wybrać opcję „Instaluj”. I tutaj musimy wykazać się cierpliwością, gdyż instalator skóry to kilkadziesiąt megabajtów danych do pobrania, tak więc w zależności od szybkości łącza może to potrwać odpowiednio długo. (Powinniśmy zdążyć wypić kawę w tak zwanym międzyczasie 🙂
Jeżeli operacja pobierania i instalacji się powiodła na liście powinniśmy mieć teraz dostępne Transparency! Należy wybrać ją aby XBMC używało jej jako domyślnej skórki (instalator może również automatycznie wyświetlić komunikat o gotowości skóry i zapytać nas czy przełączyć się na nią).
Po przełączeniu się na Transparency! Ekran ustawień powinien wyglądać jak poniżej. Niech nie zniechęca was mało ciekawy wygląd ustawień – moim zdaniem grafika sekcji ustawienia jest najmniej dopracowana tutaj. Całe szczęście nie ma to najmniejszego znaczenia w codziennym użytkowaniu i odbiorze XBMC.
Zmieniamy opcje skóry
Wchodząc w opcję „ustawienia skóry” mamy możliwość zmiany … ustawień skóry. Na ekranach poniżej prezentuje te które przez długi czas użytkowania skóry określiłbym jako optymalne.
Ustawienia ogólne
Jak nazwa wskazuje w tej sekcji ustawień decydujemy o głównych ustawieniach skóry, jak przewijania długich tekstów (opisu/fabuły) szerokie przyciski itp.
Opcje ekranu głównego
W tej sekcji decydujemy o opcjach widocznych z poziomu ekranu głównego (home screen) – np. czy mają pokazywać się okładki płyt nowododanych materiałów.
Skrypty
Tutaj możemy np. zdecydować czy dodatkowe przyciski wywołujące dodatkowe funkcje pojawią się w OSD muzyki lub filmów (oczywiście skrypty muszą być wcześniej zainstalowane). W moim przypadku wybrałem przycisk pobierania napisów do filmów jak i tekstów piosenek oraz integrację z pluginem Cinema Experience.
Opcje widoku
W tej sekcji decydujemy jakie widoki będą dostępne (np. w trybie biblioteki), jak również ich zachowanie. Moje ustawienia niżej.
Własne menu
To jedna z najciekawszych opcji Transparency! Użytkownik ma możliwość samodzielnie zdefiniować wygląd menu na ekranie głównym. Poza standardowymi przyciskami użytkownik ma możliwość zdefiniowania do trzech głównych, własnych przycisków. W moim przypadku będą to Bajki, Bajki – seriale, Youtube.
Aby to wykonać zrobimy mały trik polegający na dodaniu katalogu do ulubionych, a później podmapowania go do przycisku z odpowiednim opisem.
Aby dodać folder do ulubionych należy wyświetlić pliki (za pomocą opcji WIDEO, a nie FILMY), następnie po odszukaniu interesującego nas katalogu (np. BAJKI) wywołujemy menu kontekstowe i wybieramy opcję „Dodaj do ulubionych”.
Następnie wracamy do ustawień skóry, sekcja MENU i włączamy podmenu Własny1, nadajemy odpowiednią etykietę (tutaj BAJKI) i wybieramy uprzednio dodany element ulubionych do listy.
Warto również poeksperymentować z podmenu głównych opcji – np. można dodać do nich wybrane wtyczki i ulubione.
Tła
Na koniec perełka dla estetów – możliwość ustawienia tła do każdego elementu menu. Podświetlamy odpowiednią opcję z lewej (np. Zdjęcia) i po prawej klikamy „Pojedyńczy obraz”, wybierając grafikę z dysku. Podobnie trzech dla naszych zdefiniowanych przycisków – podświetlamy „Własny 1” i ustawiamy obraz odpowiadający bajkom.
UWAGA! Lista z lewej przewija się (nie widać suwaka) – znajdziecie tam dużo więcej elementów (jak np. domyślny obraz dla filmów, gdy nie ma przypisanego fanartu).
Transparency! Daje również możliwość wyświetlania wielu obrazów – np. grafikę z ekranem kinowym, gdzie wyświetlane są losowo okładki filmów z biblioteki. Można włączyć animowane fanarty / tła – wówczas obraz jest powoli powiększany / przesuwany tworząc nijako animację.
Osobiście wolę jednak statyczne obrazy, nieobciążające niepotrzebnie XBMC.
Wiele ciekawych obrazów można znaleźć w galeriach w sieci, lub wybrać te wykorzystywane przez inne skóry (np. Aeon)
Przy odrobinie inwencji można w ten sposób stworzyć nietuzinkowo wyglądające środowisko, dopasowane do używających je osób.
W artykule opisano jedynie podstawowe kroki mające na celu uruchomienie XBMC z tą, jakże ciekawą skórką. Transparency! umożliwia jednak znacznie więcej! Co stanowi doskonały materiał na następne artykuły… 🙂
Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony kodi.org.pl – Napisany przez autora bloga.
Twój blog to dla mnie prawdziwa perełka.
Ten artykuł jest jak strzałka w dziesiątkę.